A mesterséges intelligencia egyszerre áldás és átok a Google számára.
Évek óta megingathatatlannak tűnt a Google a globálisan közel 300 milliárd dolláros keresőhirdetési piacon, ami az üzleti modelljének egyik legfőbb alapja. A versenytársak azonban egyre nagyobb szeletet hasítanak ki az iparágból, miközben a mesterséges intelligencia növekvő népszerűsége alapjaiban változtathatja meg a hirdetési piacot.
Úgy tűnik, meginoghat a Google egyeduralma
A rendkívül népszerű TikTok nemrég lehetővé tette a hirdetők számára, hogy a felhasználók keresései alapján célzottan reklámozzanak. Ez igencsak megnehezíti a Google helyzetét, hiszen a cég bevételének nagy része a keresőben lévő hirdetéseken alapul. Ezzel párhuzamosan a Perplexity startup szintén reklámokat tervez bevezetni a mesterséges intelligencia által vezérelt keresőmotorjába.
Ezen új kezdeményezések mellett az Amazon előretörése is fokozza a Google-re nehezedő nyomást. A fogyasztók ugyanis egyre gyakrabban keresnek rá termékekre kifejezetten az e-kereskedelmi óriásnál, amely folyamatosan növeli részesedését a keresőhirdetési piacon. Az eMarketer elemzőcég adatai szerint
a Google térfoglalása az Egyesült Államok keresőhirdetési piacán több mint egy évtized után jövőre először eshet 50 százalék alá.
Az Amazon várhatóan 22,3 százalékos piaci részesedéssel zárja az évet, miközben 17,6 százalékos növekedést könyvelhet el, szemben a Google 50,5 százalékos jelenlétével és 7,6 százalékos bővülésével – állítja a The Wall Street Journal.
A generatív mesterséges intelligencia hatása
A generatív mesterséges intelligencia (MI) robbanásszerű fejlődése átalakítja a keresőpiacot, ugyanis ezen szoftverek egyre részletesebb és kész válaszokkal szolgálnak, míg a Google továbbra is különböző találatokat sorol fel. Nem meglepő, hogy a mai rohanó világban gyakran két kattintást is a felére próbálunk redukálni, és pillanatok alatt szeretnénk választ kapni, így az azonnali válasz igencsak kecsegtető opció.
Azonban a Google sem rest fejlődni: nemrég jelentette be, hogy az USA-ban a mobilos keresések során az MI-által generált összefoglalókban már megjelennek a hirdetések. Például ha valaki arra keres rá, hogy „Hogyan távolíthatom el a fűfoltot a farmerből?”, a válaszban már szerepelhet egy folttisztító toll hirdetése, amely elérhető egy partneráruházban.
A Perplexity is hasonló stratégiát követ: lehetővé teszi a márkák számára, hogy szponzorált válaszokka jelenítsenek meg, és így közvetlen párbeszédet kezdeményezzenek a felhasználókkal. A startup szeptemberben 340 millió keresést dolgozott fel, ami ugyan messze elmarad a Google évi több mint kétezermilliárdjától, de a növekedés dinamikája figyelemre méltó. A cég vezetői szerint a szponzorált válaszok nem nyomják el a nem fizetetteket, így garantálva az objektivitást.
A TikTok is beszáll a ringbe
A közösségi oldal új promóciós modelljében a reklámozók a felhasználók keresési lekérdezései alapján célzottan jeleníthetik meg a hirdetéseiket. A TikTok vonzereje különösen a fiatal felnőttek körében kimagasló, így a platform keresési forgalma jelentős lehetőségeket rejt.
Az eMarketer előrejelzése szerint a TikTok amerikai hirdetési bevételei 38,1 százalékkal emelkedhetnek az idén, bár a platformnak így is csak 3,4 százalékos a részesedése az amerikai digitális hirdetési piacon. A közösségi oldal hirdetők felé tett prezentációja szerint a globális napi keresési volumen meghaladja a hárommilliárdot, és a felhasználók 23 százaléka 30 másodpercen belül keres valamit, miután megnyitotta az alkalmazást.
A reklámozók pozitívan fogadták a TikTok új hirdetési lehetőségeit, annak ellenére, hogy egyes márkáknak kötelező volt legalább havi 10 ezer dolláros minimális reklámköltést vállalni, és legalább két hónapig tesztelni az új formátumot. A Tinuiti digitális hirdetési ügynökség szerint közel két tucat ügyfelük próbálta ki az új TikTok-hirdetéseket, és a legtöbbjük elégedett volt vele.
A Google még mindig előnyben van, de a verseny élesedik
A Google még mindig magasan vezeti a keresőpiacot, és hatalmas erőforrásai révén képes lépést tartani riválisaival. Ugyanakkor a hirdetők egyre inkább keresik az alternatívákat. Ahogy a mesterséges intelligencia és a közösségi média egyre nagyobb szeletet hasít ki a keresőhirdetési tortából, a piaci részesedésért folytatott harc minden korábbinál élesebbé válhat.
Kapcsolódó:
Borítókép: Dreamstime