Több lett a zöldmunkahely, de ez elsősorban Kínának kedvez – makronom.eu
2025. január 21., kedd

Több lett a zöldmunkahely, de ez elsősorban Kínának kedvez 



A megújulóenergia-szektorban a globális foglalkoztatás új csúcsot ért el tavaly. Azonban csak néhány országban összpontosul a foglalkoztatás fellendülése, és a nők nem igazán veszik ki belőle a részüket.  

A munkahelyek száma a megújulóenergia-szektorban 2023 végén globálisan elérte a 16,2 milliót, ami 18 százalékkal több, mint egy évvel korábban. Ez derül ki a Nemzetközi Megújuló Energia Ügynökség (Irena) és a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) tanulmányából.  

Az intézetek évente egyszer közösen felvázolják a globális munkaerőpiac és a globális megújulóenergia-szektor trendjeit. Az Irena és az ILO szerint tavaly tapasztalták az iparágban a munkahelyek számának legnagyobb mértékű növekedését. Ez elsősorban a termelés fellendülésének köszönhető a zöldvillamosenergia-rendszerek területén. 

Az intézetek azonban kitérnek arra is, hogy ezek az állások egyenlőtlenül oszlanak meg a különböző kontinensek között.

Kína a világelső a megújuló energiaforrások területén, becslések szerint 7,4 millió zöldmunkahellyel.

Őket követte az EU 1,8 millióval, Brazília csaknem 1,6 millióval, illetve az Egyesült Államok és India mintegy egymillióval. 

A legtöbb munkahelyet a fotovoltaikus szektor adta – összesen 7,2 milliót. Ebből Kína 4,6 milliót biztosított, ami nem csoda, hiszen a világszerte eladott modulok körülbelül 90 százaléka onnan származik. Pekingi információk szerint a kínai napelemes vállalatok körülbelül 499 gigawattnyi panelt állítottak elő 2023-ban, ez több, mint amennyit tavaly az egész világon csatlakoztattak a hálózathoz. 

Az Irena és az ILO beszámolója szerint a második legtöbb munkahely a folyékony bioüzemanyagok gyártásában keletkezett. Körülbelül 2,8 milliónyian dolgoznak ebben az ágazatban, a többségük Brazíliában és Indonéziában.  

A világszerte mintegy 1,5 millió munkahelyet felmutató, hasonlóan fontos szélenergia-ágazatot Kína és Európa uralta. 

Dollármilliárdokat keresnek, emellett geopolitikai hatalmat is szerezhetnek azok az országok, amelyek tudnak zöldáramot és -hidrogént értékesíteni, valamint zöldenergia-rendszereket és az ehhez szükséges alkatrészeket, szolgáltatásokat exportálni. 

Különösen Kínára jellemző, hogy igyekeznek egyre nagyobb, egyre hosszabb értékláncú, megújuló energiával foglalkozó vállalatokat létrehozni. A Trina Solar iparági óriás például a napelemmodulokon kívül saját akkumulátorcellákat is gyárt, a Longi Green Energy Technology modulgyártó cég pedig elektrolizátorokat készít zöldhidrogénhez. 

A világ más régióit azonban lemaradás fenyegeti. Az Irena és az ILO tanulmánya szerint a megújuló energiákkal kapcsolatos globális beruházásoknak csak kis része áramlik Afrikába. Ennek megfelelően a globális fellendülés eddig csak mintegy 324 ezer munkahelyet teremtett a kontinensen.  

A Spiegel megszólította Francesco La Camerát, az Irena főigazgatóját, aki szerint nem szabadna, hogy az energetikai átállás társadalmi-gazdasági előnyei csak a világ néhány régiójában összpontosuljanak. Szerinte nagyobb nemzetközi együttműködésre van szükség a finanszírozás mozgósítása érdekében mindazon országok számára, amelyek eddig alig részesültek a megújuló energiák munkahelyteremtő hatásából. 

Az Irena és az ILO jelentése szerint a nők a megújuló energiaforrások ágazatában is alulreprezentáltak, a munkáknak csak körülbelül egyharmadát látják el. 

 (Forrás: Spiegel

 Kapcsolódó:

Posztok hasonló témában

Heti hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre!

Minden héten megkaphatja válogatott tartalmainkat, hogy naprakész információi legyenek a világ történéseivel kapcsolatban.


Kérjük adja meg a teljes nevét.

Email címét nem osztjuk meg.

Kérdezz bátran!
Chat