WTO: az áruforgalom kilátásait beárnyékolják a geopolitikai kockázatok  

Szerző: | 2024. október. 13. | Geopolitika, Világgazdaság

Az árukereskedelem stagnál, míg a kereskedelmi szolgáltatások továbbra is erősek maradnak.

A Kereskedelmi Világszervezet szerint a globális áruforgalom 2025-ben az eredetileg tervezettnél kisebb mértékben fog növekedni, mivel a növekvő geopolitikai instabilitás a gazdasági tevékenységeket is nyomás alá helyezi és a nemzetközi hajózás megzavarásával fenyeget. 

A szervezet a teljes áruforgalom volumenének az idei évre vonatkozó bővülését kissé felfelé, 2,7 százalékra módosította, ugyanakkor jövőre 3 százalékos növekedést vár, ami kevesebb, mint az öt hónappal ezelőtt várt 3,3 százalékos szint.  

Az előrejelzések összhangban vannak a WTO gazdasági prognózisával, amely szerint a globális bruttó hazai termék mindkét évben 2,7 százalékkal bővül. 

Oroszország ukrajnai háborúja és Izrael fokozottabb harcai a Gázai övezetben és Libanonban azzal fenyegetnek, hogy tovább destabilizálják a világgazdaságot, ahol számos központi bank az infláció mérséklődését követően kamatcsökkentésbe kezdett, hogy elkerülje a mélyebb lassulást. 

„Az előrejelzéssel kapcsolatos kockázatok a regionális konfliktusok, a geopolitikai feszültségek és a politikai bizonytalanság miatt határozottan lefelé mutatnak” – áll a genfi székhelyű szervezet csütörtökön közzétett jelentésében. „A közel-keleti konfliktus eszkalálódása tovább zavarhatja a hajózást és növelheti az energiaárakat, tekintettel a régió jelentőségére a kőolajtermelésben.” 

Ez a megfogalmazás a nemzetközi kereskedelem kilátásainak romló értékelését tükrözi. Áprilisban a WTO még azt mondta, hogy „az előrejelzéssel kapcsolatos kockázatok lefelé mutatnak”

Blokkosodás árnyékában 

A prognózist fenyegető egyéb veszélyek között szerepel az „ellátási láncok geopolitikai megfontolásokhoz kapcsolódó széttöredezettsége” – vagyis más néven a blokkosodás.  

Mégis van „némi korlátozott felfelé mutató potenciál, ha a fejlett gazdaságokban a kamatcsökkentés a vártnál nagyobb mértékben hat kedvezően a növekedésre anélkül, hogy az infláció újra fellángolna” – mondta a WTO. 

Az egykor Kína és az Egyesült Államok között folyó kereskedelem az úgynevezett konnektorországokon keresztül folyik, és a WTO a legújabb elemzésében Vietnámot és Mexikót veszi szemügyre ennek illusztrálására – mondta Ralph Ossa, a szervezet vezető közgazdásza egy sajtótájékoztatón.  

Az az érzésünk, hogy a korábban kétoldalúan bonyolított áruforgalom egy része egy kicsit hosszabb útvonalon halad, tehát ez egyértelműen egy olyan elmozdulás, amelyet látunk”  

– tette hozzá. 

A jelentés rávilágított arra is, hogy a kereskedelem növekedése ágazatonként és földrajzi helytől függően eltérő ütemben növekszik. 

A szolgáltatásoké a jövő 

A szolgáltatások rövid távú kilátásai kedvezőbbek, mint az áruké: a WTO szerint 2024 első fél évében a világ áruforgalmának értéke mindössze 0,1 százalékkal nőtt, míg a szolgáltatásokéjanuár és március között – a legutóbbi negyedévben, amelyre vonatkozóan rendelkezésre állnak adatok – 8 százalékkal ugrott meg az egy esztendővel korábbihoz képest. Az előzetes adatok arra utalnak, hogy „a viszonylag erős növekedés valószínűleg a második negyedévben is folytatódik”. 

A szolgáltatások kereskedelmének növekedését a digitális átalakulás táplálja, amely „drámaian megnövelte egyes szolgáltatások határokon átnyúló kereskedelmének lehetőségét” – mondta a WTO.  

Tavaly a digitálisan nyújtott szolgáltatások a teljes szolgáltatásexport több mint 54, az összes áru- és szolgáltatásexportnak pedig közel a 14 százalékát tették ki.  

– áll a közleményben. 

Van, aki hátrafelé indul el a startnál 

A 2024-es és 2025-ös világkereskedelemre vonatkozó legfrissebb előrejelzések csak szerény módosításokat mutatnak a legutóbbi, áprilisi globális kereskedelmi kilátások és statisztikák óta, de ezek a prognózisok nem rögzítenek néhány fontos változást a kereskedelem regionális összetételében. A történelmi kereskedelmi volumenadatokat jelentősen felülvizsgálták, beleértve az európai export és import 2020-ig visszamenőleg lefelé történő felülvizsgálatát. „A régiók szerinti GDP-előrejelzésekben is jelentős változások történtek, beleértve Észak-Amerika növekedésének 0,4 százalékpontos javulását, ami más régiók kereskedelmi forgalmát is befolyásolhatja” – mondta Ralph Ossa, a WTO vezető közgazdásza. 

Regionális különbségek is léteznek, „a világgazdaság legszembetűnőbb gyenge pontja” Németország és Argentína – tette hozzá. Más országok, köztük az Egyesült Államok beszerzésimenedzser-felmérései „szintén gyengeséget jeleztek a feldolgozóiparban, míg a szolgáltató szektorok a jelek szerint jobban tartják magukat”

Ázsia exportja idén gyorsabban nő, mint bármely más régióé – 7,4 százalékkal. A térség az év első felében erőteljes exportélénkülést tapasztalt az olyan kulcsfontosságú feldolgozóipari gazdaságoknak köszönhetően, mint Kína, Szingapúr és a Koreai Köztársaság. Ázsiát követi a Közel-Kelet 4,7 és Dél-Amerika 4,6 százalékos növekedése. Eközben Észak-Amerikából a külföldre irányuló szállítások várhatóan 2,1 százalékkal emelkednek,  

míg Európa exportja az előrejelzések szerint az idén 1,4 százalékkal csökken. 

Németország gazdasága a második negyedévben 0,3 százalékkal zsugorodott, a feldolgozóipari mutatók szeptemberben 12 havi mélypontra süllyedtek. Az európai exportot a régió autó- és vegyipari ágazata húzta le. Az autóipari termékek uniós kivitelének visszaesése az ágazat kiterjedt ellátási láncaira gyakorolt lehetséges hatása miatt aggasztó. Eközben a szerves vegyi anyagok – részben gyógyszerekkel kapcsolatos – kivitele a Covid–19-világjárvány idején tapasztalt ugrásszerű növekedést követően visszatér a normális trendekhez. Az EU gépimportja is visszaesett, különösen Kínából. Ez a tendencia túlmutat a geopolitikai feszültségeken, és érinti az Egyesült Államokból, a Koreai Köztársaságból és Japánból származó behozatalt is.  

Eközben az Indiából és Vietnámból érkező növekvő behozatal arra utal, hogy e két ország egyre nagyobb szerepet játszik a globális ellátási láncokban. 

Ez az elmozdulás arra utal, hogy az ázsiai országok, valamint Mexikó egyre inkább „összekötő” gazdaságokként jelennek meg, amelyek geopolitikai tömbökön átívelő kereskedelmet folytatnak, és ezáltal potenciálisan csökkentik a széttöredezettség kockázatát. 

A leggyorsabban növekvő régió az import tekintetében a Közel-Kelet lesz 9 százalékos javulással, amelyet Dél-Amerika 5,6 százalékos bővülése követ – közölte a WTO. 

(Források: WTO; Bloomberg)

Kapcsolódó:

Címlapfotó: Dreamstime

Ezek is érdekelhetnek

trend

[monsterinsights_popular_posts_widget]

Promóció

Hazai válogatás

Promóció

Kövess minket

Facebook

Instagram

LinkedIn