India látványosan növeli a csúcstechnológia exportját az oroszok felé
2025. április 28., hétfő

India látványosan növeli a csúcstechnológia exportját az oroszok felé 

India a nyugati szankciók következtében az utóbbi időben jelentősen növelte csúcstechnológiai exportját Oroszország felé, tavaly júliusban például 95 millió dollár értékben szállított mikrochipeket és szerszámgépeket. A tranzakciók közel 90 százalékát indiai rúpiában bonyolítják le, mivel a szankciók korlátozzák Oroszország hozzáférését nyugati devizákhoz. Moszkva hozzávetőleg 8,5 ezermilliárd rúpia (102 milliárd dollárt) bevételre tett szert, főként olajeladásából, amelyért cserébe technológiát vásárol.  

A Federation of Indian Export Organisations (az Indiai Exportőrök Szövetsége) szerint, ahogyan a Business Standard egy tavaszi jelentésében idézi, Indiából például az orvosi eszközök exportja akár a háromszorosára nőhet Oroszország felé az elkövetkező öt évben, különösen a nyugati szankciók által jelenleg kevéssé jól ellátott ágazatokban.  

„India stratégiai döntése, hogy továbbra is kulcsfontosságú beszállító marad Oroszország számára, a globális kereskedelem szélesebb átrendeződését jelzi, ahol a hagyományos partnerségek geopolitikai nyomások hatására alakulnak át” – írja az Intellinews.com friss anyaga.  

India az utóbbi időben Oroszország második legnagyobb szállítójává vált a korlátozott kritikus technológiák terén, közvetlenül Kína után – számolt be a Bloomberg amerikai és európai tisztviselők elmondásaira hivatkozva. Az olyan termékek, mint a mikrochipek, az áramkörök és a szerszámgépek exportja Indiából Oroszországba az idén áprilisban és májusban meghaladta a 60 millió dollárt, majd júliusra 95 millióra nőtt.  

Ezek az értékek majdnem a duplái a korábbi adatoknak, és immár az Oroszországba bejutó érzékeny technológiai eszközök 20 százalékát India szállítja.

Ez pedig jelentősen megnehezíti a nyugati szövetségesek azon erőfeszítéseit, hogy korlátozzák az orosz katonai-ipari komplexum működéséhez szükséges exportot, különösen az Ukrajnában zajló háború közepette. 

Annak ellenére, hogy Ukrajna szövetségesei aggodalmukat fejezték ki, addig az indiai külügyminisztérium nem kommentálta a kialakult helyzetet. Eközben az amerikai és európai vezetők elsősorban a kettős, vagyis a civil és katonai célokra egyaránt alkalmazható eszközök exportjának megfékezésére összpontosítanak, amelyeket közvetlenül nem lehet Oroszországba szállítani, Moszkva azonban harmadik országokon keresztül szerzi be ezeket a termékeket, azaz például Indián, Malajzián és Thaiföldön keresztül – emlékeztet a Bloomberg. 

A cikk arra is kitér, hogy India szerepe mint átrakodási központ komoly kihívást jelent az amerikai és európai politikai döntéshozók számára, akik szeretnék erősíteni a kapcsolataikat Narendra Modi miniszterelnökkel, aki közben fenntartja az együttműködést Oroszországgal. India – mint ismert – ezenfelül Oroszország egyik jelentős olajvásárlójává is vált, amely így felhalmozott rúpiák segítségével finanszírozza a technológiai beszerzéseit. 

Az Intellinews.com portál is kiemeli:  mivel Oroszország hozzáférése a nyugati technológiához továbbra is korlátozott, India kulcsfontosságú kereskedelmi partneri szerepe valószínűleg növekedni fog, ami kérdéseket vet fel a szankciók globális betartatásával és a nemzetközi kereskedelmi kapcsolatok jövőjével kapcsolatban. 

 Ez a stratégiai váltás lehetővé tette Indiának is, hogy betöltse a nyugati vállalatok kilépésével keletkezett űrt az orosz  piacon, ami a kereskedelem jelentős növekedéséhez vezetett a két ország között. Az Intellinews.com beszámolója áttekintést nyújt India és Oroszország jelenlegi kereskedelmi kapcsolatainak helyzetéről, különös tekintettel a csúcstechnológiai exportokra, az e tranzakciókat elősegítő mechanizmusokra, valamint a globális kereskedelmi dinamikára gyakorolt hatásukra. 

A szankciók és a kereskedelmi mozgolódások 

Az ukrajnai háború 2022-es kitörése óta, azaz a nyugati szankciók kezdetétől fogva Moszkva jelentős kihívásokkal nézett szembe az alapvető technológiák és alkatrészek beszerzésében, amelyek nélkülözhetetlenek mind a civil, mind a katonai alkalmazások számára. A szankciók többek között a védelmi és a technológiai szektort célozták, ami arra kényszerítette az orosz cégeket, hogy alternatív beszállítókat keressenek. Az Intellinews.com szerint India kihasználta ezt a lehetőséget azzal, hogy növelte a kettős felhasználású technológiák (dual use technologies) exportját, vagyis az olyan termékekét, amelyek mind polgári, mind katonai célokra felhasználhatók. 

India exportja Oroszországba kiugró mértékben nőtt, különösen az olyan szektorokban, mint az autóipari alkatrészek, a repülőgép-alkatrészek és az elektronikai berendezések. Jelentések szerint az olyan korlátozott tételek, mint a mikrochipek és a szerszámgépek kivitele szintén komoly növekedést mutatott.  

Ez a tendencia aláhúzza India növekvő jelentőségét mint Oroszország kritikus fontosságú technológiáinak beszállítója. 

A csúcstechnológiai export ezekre a termékkörökre fókuszál 
 
– Autóipari alkatrészek: az indiai gyártók fokozzák ezek gyártását és exportját, ami nélkülözhetetlen a szankció sújtotta orosz autóipar fenntartásához. 
 

– Elektronikai berendezések: az elektronikus modulok és kommunikációs rendszerek iránti igény megugrott, mivel az orosz cégek nyugati beszállítók helyett alternatív megoldásokat keresnek. 

– Repülőgép-alkatrészek: az európai és amerikai források korlátozása miatt indiai vállalatok biztosítják ezeket. 

Az orosz Ipari és Kereskedelmi Minisztérium aktívan együttműködik indiai cégekkel ezen tranzakciók előmozdítása érdekében, amelyek létfontosságúvá váltak Oroszország különböző iparágainak fenntartásában – olvasható az Intellinews.com riportjában. 

Az orosz–indiai kereskedelmet elősegítő tényezők 

A kereskedelmi növekedés egyik legjelentősebb tényezője az alternatív online fizetési mechanizmusok alkalmazása. Mivel a nyugati büntetőintézkedések korlátozzák Moszkvát, hogy tranzakciókat folytasson olyan világdevizákban, mint a dollár vagy az euró, India lehetővé tette bankjainak, hogy rúpiában bonyolítsák le az ügyleteket. Az Intellinews.com szerint a jelentések azt mutatják, hogy a két ország közötti tranzakciók közel 90 százaléka órákon belül lezajlik, ami a korábbi, többnapos elszámoláshoz képest jelentős javulás. 

Továbbá Oroszország becslések szerint körülbelül 8500 milliárd rúpiát (hozzávetőleg 102 milliárd dollár) halmozott fel, ami jelentős pénzügyi tartalékot biztosít ezekhez a tranzakciókhoz. Ez a többlet elsősorban India növekvő orosz olajimportjából származik, amely az energiapiaci elmozdulások következtében kedvező áron növekedett a szakportál megállapítása szerint. 

India szerepe felértékelődik 

Az ázsiai ország növekvő techbeszállítói szerepe több stratégiai következménnyel is jár. 

Geopolitikai dinamikák 

Azáltal, hogy India a gazdasági kapcsolatait erősíti Oroszországgal, miközben semleges álláspontot tart fenn az ukrajnai konfliktus kapcsán, egy összetett geopolitikai helyzetet navigál. Ez a megközelítés lehetővé teszi számára, hogy a saját gazdasági érdekeit erősítse, miközben kihívást jelent a Nyugat azon törekvéseinek, hogy elszigetelje Moszkvát.  

Másodlagos szankciók kockázata 

Az előnyök ellenére az indiai vállalkozások szembesülhetnek az amerikai és európai országok által esetlegesen kivetett másodlagos szankciókkal. Az amerikai tisztviselők figyelmeztettek, hogy azok a vállalatok, amelyek szankcionált orosz szervezetekkel kereskednek, a globális működésüket befolyásoló következményekkel nézhetnek szembe, írja az Intellinews.com. 

Hosszú távú gazdasági kapcsolatok  

A két ország egyre mélyülő gazdasági kapcsolatai hosszú távú partnerségekhez vezethetnek a technológiai és védelmi szektorban, különösen azért, mert India a „Make in India” kezdeményezés keretében igyekszik növelni a gyártási képességeit. 

India Oroszország fontos csúcstechnológiai beszállítójaként való megjelenése tehát jelentős elmozdulást tükröz a globális kereskedelmi dinamikában. A szakportál elemzése szerint Újdelhi – kihasználva a gyártási képességeit és a fizetési mechanizmusok adaptálását – Moszkva létfontosságú partnerévé vált az egyre növekvő elszigeteltsége idején. 

(Források: Bloomberg; Intellinews)

Kapcsolódó:

Címlapfotó: Dreamstime

Posztok hasonló témában

Heti hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre!

Minden héten megkaphatja válogatott tartalmainkat, hogy naprakész információi legyenek a világ történéseivel kapcsolatban.


Kérjük adja meg a teljes nevét.

Email címét nem osztjuk meg.