A Novo Nordisk dán gyógyszergyártó cég, amely – köszönhetően a Wegovy vércukor-szabályozó gyógyszere iránti növekvő keresletnek – többet ér, mint a teljes dán GDP, most Indiában fejleszti tovább bázisát. A vállalat egyik vezetője a Reutersnek megerősítette, hogy a világ legnépesebb országában megerősítik az ottani egységük vezetését és együttműködésbe kezdenek helyi mesterségesintelligencia-startupokkal.
A lépések célja, hogy a dán vállalat már 17 éve Bengaluruban működő tevékenységét kibővítsék. A központ segít kezelni a gyógyszerek megbízhatóságáról és hatékonyságáról gyűjtött hatalmas mennyiségű adatot, beleértve a klinikai vizsgálatokból származó információkat és a lehetséges mellékhatásokról szóló jelentéseket.
A világ egyik legértékesebb vállalata a következő három-négy évben megduplázza az Indiában tevékenykedő globális folyamatkezelőinek a számát, az alkalmazottainak létszámát pedig jövőre 16 százalékkal, 5 ezerre növeli – mondta a cég globális üzleti szolgáltatásainak ügyvezető igazgatója, John Dawber.
A Novo emellett 10 indiai startupcéggel van partnerségben, amelyek feladata mesterségesintelligencia-modellek szolgáltatása olyan feladatok ellátására, mint a dokumentumok összegzése, a különböző észrevételek kiemelése és a szerkesztési hibák ellenőrzése. Egyes ilyen MI-eszközt a vállalat a globális tevékenysége során is használ – osztotta meg Dawber.
A vállalat orvosi szakírói az MI segítségével csökkentik az olyan dokumentumok minőség-ellenőrzésére fordított időt, amelyek közül néhányat az Egyesült Államoktól Japánig a gyógyszerfelügyeleti hatóságoknak kell benyújtaniuk a különböző előírásoknak megfelelően.
[Az MI] dokumentumonként 40 óráról körülbelül 40 percre csökkentette a munkaidőt”
– emelte ki Dawber.
Hozzátette, arra számít, hogy a kutatás és fejlesztés szempontjából kulcsfontosságú adatok kezelése terén az indiai központ három éven belül „szinte tökéletes tükörképe” lesz a vállalat dániai Bagsvaerdben található központjának. „Ez még mindig közös tevékenység, és mindig is az lesz. De az inga afelé lendül, hogy itt, Bengaluruban is nagyobb felelősséget vállaljunk a jelenlegi és a jövőbeli termékeinkért” – mondta.
India a gyógyszergyártók célkeresztjében
Nem a Novo Nordisk az egyetlen gyógyszeripari cég Indiában.
Év elején a francia Sanofi fedte fel tervét, hogy 437 millió dollárt kíván fektetni a dél-ázsiai országban lévő központjába. A másik nagy szereplő az amerikai Bristol Myers Squibb, amely többek között a HIV/AIDS, a cukorbetegség, a szív- és érrendszeri betegségek, valamint a rák elleni gyógyszereket fejleszt. A cég megerősítette, hogy
várakozásaik szerint 2025-re a Haidarábádban lévő létesítményük a legnagyobb USA-n kívüli egységük lesz.
Itt szintén a mesterséges intelligencia és a digitális technológiák alkalmazásával kívánják erősíteni a gyógyszerfejlesztést. A Novo globális biztonságértékelési munkáinak felét – azaz a gyógyszerek mellékhatásairól szóló jelentések nyomon követését és az egészségügyi szabályozó hatóságokkal való megosztását – a dél-ázsiai telephelyekről végzik. Dawber indiai csapata hozzájárul a biztonsági frissítési jelentések készítéséhez, a prospektusok aktualizálásához, a gyógyszerfejlesztési folyamatok támogatásához, valamint a kockázatkezelési tervek és egyéb szakmai kiadványok összeállításához.
A dán vállalat nem hozta nyilvánosságra, hogy mennyit tervez költeni az indiai központ bővítésére vagy az MI-partnerségeire, de megerősítette, hogy nyitott az indiai startupokkal való további együttműködésre.
A Wegovy és a rivális Eli Lilly vállalat által gyártott gyógyszerek Mounjaro és Zepbound néven kerülnek piacra, és a GLP–1-.receptoragonistáknak nevezett csoportba tartoznak, amelyek a vércukorszint szabályozásában és az emésztés lassításában segítenek, így leginkább cukorbetegek és a túlsúllyal küzdők használják őket.
A Novo Nordisk és az Eli Lilly azt tervezi, hogy Indiában is piacra dobja a gyógyszereit, mivel egyes elemzők szerint
a súlycsökkentők piacának értéke a következő évtizedben elérheti a 150 milliárd dollárt.
A két vállalat között pedig ebben az ágazatban a legnagyobb a verseny.
(Forrás: Reuters)
Kapcsolódó:
Címlapfotó: Flickr