Milyen lesz Trump vámjainak hatása? 

Szerző: | 2024. október. 19. | Háború, Kiemelt, Szankciók, Világgazdaság

Nagy vita folyik Donald Trump egyik kedvenc eszközéről, a vámokról: vajon valóban pozitívan hatnak majd az amerikai gazdaságra?  

Donald Trumppal ült le a Bloomberg főszerkesztője egy vitára, ahol több kemény kérdés mellett a vámok témájának is megfelelő teret szántak. Mindenesetre a volt elnök mind a műsor elején, mind a végén vastapsot kapott. Ne csodálkozzunk: a Bloomberg főszerkesztője szerint Kamala Harris nem is volt hajlandó megjelenni, hogy megvitassa a „gazdasági jövőképét”. Trump elég keményen odaszólt a műsorvezetőnek, amikor visszavágott azzal, hogy bizonyára nehéz 25 éven át a vámok negatív hatásairól beszélni, utána pedig keresni valakit, aki megmagyarázza, hogy miben tévedtek.

A publikum ezt is hálásan ünnepelte. A volt elnöknek továbbra is meggyőződése, hogy a vámoknak hatalmas és pozitív hatása lesz. Szerinte minél magasabb a tarifa, annál valószínűbb, hogy az adott vállalat beköltözik az Egyesült Államokba, és gyárat épít, így pedig már nem kell illetéket fizetnie.

A gazdasági terve 60 százalékos vámot ír elő a Kínából származó importra és 10 százalékos kulcsot a világ többi részére.

Azt is megígérte, hogy megakadályozza a US Steel eladását a Nippon Steelnek, ha a 14,1 milliárd dolláros tranzakciót nem kötik meg, mire újra hivatalba lép. A demokrata irányultságú amerikai sajtó keményen bírálja Trump gazdasági tervét, a The Wall Street Journal szerint, ha ez megvalósul, akkor az 7 ezer milliárd dollárral fogja növelni az államadósságot. Erre a korábbi elnök csak annyit válaszolt: „Mit tud a The Wall Street Journal? Eddig mindenben tévedtek.” 

A vámok ázsiai szemszögből 

Természetesen a vámoknak húsba vágó jelentősége van a világ termelői régiója számára, és ide nem csak Kínát kell besorolni. Az Asia Times szerint Trump kínai vámjai nem teszik újra naggyá Amerikát, az általa javasolt 60 százalékos tarifák jobban sértik az amerikai üzletet, az ipart és a fogyasztókat, mint Kínát. 

Szerintük hiába érvelnek amellett, hogy a vámok majd növelik az amerikai munkahelyeket, csökkentik a szövetségi deficitet, az élelmiszerárakat és még bevételeket is generálnak. Véleményük szerint ezek csak ritkán vezetnek hosszú távú munkahelyteremtéshez az ipari ágazatokban.  

A hongkongi székhelyű portál példaként Trump 2018-ban kivetett acélvámjait hozza fel, amelynek a bevezetése után sok amerikai vállalat, amely az importált acélra támaszkodott, áremelésre vagy munkahelyek leépítésére kényszerült, mert a nyersanyagárak az egekbe szöktek.  

A vámok rövid távú fennakadásokhoz vezettek, és nem eredményeztek tartós fellendülést a feldolgozóiparban. 

Ehelyett a vállalatok gyakran automatizálják a munkákat a költségek megtakarítása érdekében, vagy más, alacsony bérigényű országokba költöznek át, amelyekre nem vonatkoznak ugyanazok a vámszabályok. Úgy vélik, hogy a Trump által javasolt 60 százalékos vámok nem akadályozzák meg az amerikai vállalatokat abban, hogy olcsóbb alternatívákat keressenek külföldön. Sok tengerentúli vállalkozás a vám kikerülése érdekében egyszerűen áthelyezi a beszerzést az olyan országokba, mint Vietnám, India vagy Mexikó. A másik oldalon a kínai gyártók megkerülhetik a vámokat, ha más országok gyáraival együttműködnek, és termékeiket „Vietnámban készült” vagy „Mexikói gyártású” címkével látják el. 

Az Asia Times szerint Trump vámtervének másik jelentős hibája az a hamis remény, hogy azok csökkentik az amerikai árakat. Ezek az illetékek alapvetően az importra kivetett adók, és ezeknek a terhe szinte mindig a fogyasztókra hárul. Például ha a mezőgazdasági berendezésekre, a műtrágyákra és a csomagolóanyagokra kell vámot fizetni, akkor az élelmiszer-előállítás költségei elkerülhetetlenül növekedni fognak, és ez megjelenik az élelmiszerárakban. Ezen elgondolás szerint a tengerentúli vállalatoknak, amelyek közül sok támaszkodik az importált alkatrészekre, megnövekedett költségekkel kell szembenéznie, ami miatt az amerikai áruk nemcsak belföldön drágulnak, hanem nemzetközi szinten is kevésbé lesznek versenyképesek.   

Ez arra kényszerítheti a vállalatokat, hogy emeljék az árakat, csökkentsék a beruházásokat, és akár munkahelyeket is megszüntessenek.  

Az ázsiai portál figyelmeztet, hogy tágabb értelemben Trump vámterve a globális kereskedelmi hálózatok destabilizálódását kockáztatja. Ha a tarifák magasabb árakhoz és lassabb gazdasági növekedéshez vezetnek az Egyesült Államokban, a fogyasztók kevesebbet költenek, a vállalatok kevesebbet fektetnek be, akkor az általános gazdasági tevékenység is visszaesik. Mindez tovább lassíthatja a globális növekedést, és káros, széles körű kereskedelmi háborúhoz vezethet. 

Az is veszélyt jelent a lap szerint, hogy diplomáciai szinten Trump vámtételei súlyosbíthatják a feszültséget a legfontosabb szövetségesekkel és a kereskedelmi partnerekkel is. Az érintett országok – nemcsak Kína, hanem Amerika szövetségesei is, mint Kanada, Mexikó, Japán és az EU-tagországok – valószínűleg saját vámok kivetésével reagálnak Washington lépésére. Ez pedig már az amerikai exportőröket sértené.  

A kereskedelmi háborúk természete egy nulla összegű játék, és egyetlen ország sem nyer igazán a szabad kereskedelem torzításával.  

A történelem inkább azt mutatja, hogy mindez hosszan tartó gazdasági fájdalomhoz és diplomáciai viszályokhoz vezet. A kereskedelmi kapcsolatok megszakadása pedig szintén alááshatja az USA nemzetközi megítélését. Az amerikai vámok által megcélzott országok más globális hatalmak felé fordulhatnak, nem utolsósorban Kína felé, hogy új szövetségeket hozzanak létre, gyengítve az Egyesült Államok globális befolyását és hatalmát. 

Ez az elmozdulás a többoldalú kereskedelmi megállapodásoktól a magas fokú protekcionizmus felé, végső soron széttöredezettebb és kevésbé virágzó globális gazdasághoz vezetne. 

Kapcsolódó

Ezek is érdekelhetnek

trend

Promóció

Hazai válogatás

Promóció

Kövess minket

Facebook

Instagram

LinkedIn