Az Amazon és a Google kis moduláris reaktorok telepítésére vonatkozó megállapodásai a nukleárisenergia-szektor újjáéledését erősítik.
Az amerikai nukleárisenergia-szektor vállalatainak a részvényei ezen a héten rekordszintre emelkedtek, miután az Amazon és a Google olyan energiaellátási megállapodásokat kötöttek, amelyek támogatják az Egyesült Államok első kis moduláris reaktorainak (SMR) telepítését. Ezek alapvető szerepet játszanak majd abban, hogy kiszolgálják a mesterséges intelligencia (MI) adatközpontjainak egyre növekvő energiaigényét.
A hír bejelentését követően az amerikai tőzsdén jegyzett SMR-fejlesztők részvényei látványosan emelkedtek: az Oklo Inc árfolyama 99, míg a NuScale Power részvényei 37 százalékkal ugrottak meg. Ez a növekedés az után következett be, hogy az X-energy és a Kairos Power – két magánkézben lévő SMR-fejlesztő – finanszírozási megállapodásokat kötött. Más nagyobb szereplők, mint a Cameco, az Oklo, a NuScale, a Constellation Energy és a BWX Technologies részvényei szintén új csúcsokat értek el a héten.
Az új generációs reaktorok és a MI-adatközpontok energiaéhsége
Az Amazon és a Google energiaellátási megállapodásai egy tucat új generációs kis moduláris reaktort támogathatnak, amelyek a techóriások MI-adatközpontjai számára biztosítanak majd alacsony szén-dioxid-kibocsátású áramot. A mostani beruházásokat sokan a nukleáris energia „reneszánszaként” értékelik, különösen az után, hogy a 2011-es fukusimai atomerőmű-baleset súlyos visszaesést okozott az iparágban.
Az Egyesült Államokban az adatközpontok számának növekedése rekordmértékű energiaigényt generál. Ez pedig aláássa az ország azon törekvéseit, hogy csökkentse a fosszilis tüzelőanyagoktól való függést és elérje a dekarbonizációs célokat. A nukleáris energiába történő befektetések azonban megoldást jelenthetnek erre a kihívásra, mivel az atomenergia stabil és nagy mennyiségű tiszta energiát képes biztosítani.
A Constellation Energy, amely az USA legnagyobb nukleárisreaktor-flottáját üzemelteti, kulcsszereplő a folyamatban. A cég részvényei több mint kétszeresére nőttek az év eleje óta, miután a vállalat szeptemberben egy 20 éves energiamegállapodást írt alá a Microsofttal. Ennek a szerződésnek köszönhetően újraindulhat a Three Mile Island-i atomerőmű Pennsylvaniában, ahol az Egyesült Államok legkomolyabb nukleáris balesete történt még 1979-ben.
Az SMR-ek iránti bizalom növekedését tükrözi az is, hogy az uránt előállító Cameco részvényei idén eddig 38 százalékkal nőttek, míg a nukleáris komponenseket gyártó BWX Technologies árfolyama 65 százalékkal emelkedett. Seth Grae, a nukleárisüzemanyag-gyártó Lightbridge Corporation vezérigazgatója szerint a techipar nagyberuházásai bizonyítják, hogy a megújuló energiaforrások és az akkumulátorok önmagukban nem elégségesek a stabil és költséghatékony energia biztosításához, ezért szükség van a nukleáris energiára.
Az SMR-szektor kihívásai
A kis moduláris reaktorokat sokan a jövő biztonságosabb, hatékonyabb megoldásának tartják, ám a szektor fejlesztése eddig lassú volt. Az elmúlt években a magas kamatok, a költséges fejlesztések, valamint a projektek pénzügyi támogatásának a hiánya visszavetette a haladást. Tavaly például az X-energy kénytelen volt visszavonni egy 1,8 milliárd dolláros tőzsdei bevezetési tervét a nehéz piaci feltételek miatt, míg a NuScale leállította az első kis reaktor építésére irányuló terveit, miután az áramárakat két év alatt több mint 50 százalékkal kellett megemelniük.
A szektor egyik legnagyobb kihívása, hogy a vásárlók ódzkodnak a prototípus-reaktorok megrendelésétől, mivel ezek megépítése általában drágább és kockázatosabb, mint a későbbieké. Ahogy Marc Bianchi, a TD Cowen elemzője fogalmazott: „A dilemma az, hogy senki sem akar az első reaktor vásárlója lenni.”
Az MI-adatközpontok és a nukleáris energia összekapcsolódása
Az Amazon és a Google ezek szerint valóban igyekszik megbízható, költséghatékony és tiszta áramforrást találni az MI-adatközpontok energiaellátására. Az első fél évben közel 24 gigawattnyi új ilyen kapacitást jelentettek be – ez több mint háromszorosa az előző év azonos időszakának.
Mike Laufer, a Kairos Power társalapítója és vezérigazgatója szerint a mostani fejlesztések sürgetik az új energiaforrások kiépítését. A Kairos nemrégiben szerződést kötött a Google-lel hat-hét kis moduláris reaktor telepítésére 2035-ig.
A nukleáris szektor kockázatai
Miközben a nukleáris energia új hulláma iránti lelkesedés fokozódik, a kritikusok arra figyelmeztetnek, hogy az SMR-ek bevezetése számos kockázatot rejt. Edwin Lyman, a Union of Concerned Scientists nukleáris biztonsági igazgatója szerint az X-energy és a Kairos reaktorai még mindig „teszteletlen technológiák”, és valószínűleg jóval tovább tart majd a telepítésük, mint az eredeti tervekben szereplő 2030-as dátum.
A szigorú szabályozási követelmények, valamint a technológiai fejlesztések nehézségei továbbra is komoly akadályokat jelentenek. A Lawrence Berkeley Nemzeti Laboratórium adatai szerint a nukleáris energiát nyújtó kapacitás jelenleg kevesebb mint 1 százalékát teszi ki a villamosenergia-hálózatra várakozó új forrásoknak, míg a nap-, a szélenergia és az akkumulátoros tárolás együttesen az összes új kapacitás 95 százalékát képviseli. Mindezek ellenére a kis moduláris reaktorok fejlesztői optimisták. Clayton Scott, a NuScale kereskedelmi igazgatója szerint az MI-technológiai vállalatok támogatása valódi áttörést jelenthet a szektor számára.
Kapcsolódó: