Mintha a BRICS-csúcstalálkozóhoz igazította volna a Nemzetközi Valutaalap a gazdasági előrejelzés új verziójának közzétételét. A prognózis szerint a következő öt évben a BRICS-országok fognak igazán robbantani – ellentétben a G7-ekkel.
Pozitív irányba igazította a Nemzetközi Valutaalap a fél évvel ezelőtti előrejelzését a BRICS-tagok gazdasági növekedésével kapcsolatban. A globális dél legnagyobb gazdasági tömbjét – és az egész világgazdaságot – vásárlóerő-paritáson kiigazított növekedésével Kína és India fogja a leginkább izmosítani, szemben a G7 csoporttal, amelynek várható bővülését az IMF lefelé módosította.
A gazdasági súlyt illetően: ezen a területen a BRICS+ már most is vezet. A tömb a globális GDP (vásárlóerő-paritáson igazított) 35 százalékáért felel, így ebben is maga mögé utasította a G7-et, annak 30 százalékával együtt. Az olló szélesebbre nyílásának a mértéke azonban így is meghökkentő: az IMF új prognózisa alapján végzett számítások szerint Kína lesz a globális növekedés igazi hajtómotorja a következő öt évben: 22 százalékos gazdasági bővülésével nagyobb szerepet fog játszani, mint az összes G7-ország együttvéve. A másik favorit India, amely várhatóan a globális növekedés közel 15 százalékáért felel 2029-ig.
Hasítanak a feltörekvő gazdaságok
Az IMF összesítéséből az is kiderül, hogy a világgazdaság súlypontja egyre inkább a feltörekvő piacok felé tevődik át a vásárlóerő-paritást is figyelembe véve, amely a szegényebb, népesebb országok tekintetében különösen fontos. Ennek alapján a legdinamikusabban az immár szintén BRICS-tag Egyiptom fog fejlődni: 1,7 százalékos várható növekedése megegyezik a Németországgal vagy Japánnal kapcsolatos prognózisokkal. Vietnám esetében a várható ugrás 1,4 százalék lesz – ez pedig Franciaország és Nagy-Britannia növekedési előrejelzésével van egy szinten. (Csak megjegyzés szintjén: az állítólag gazdaságilag elszigetelt és agyonszankcionált Oroszország esetén 2,1 százalékos növekedést várnak.)
A fejlett országok gazdasági bővülését jelenleg egyértelműen az Egyesült Államok húzza magával. Az elmúlt 25 évben az USA gazdasága erőteljesen növekszik, ennek ellenére vásárlóerő-paritáson nem tudta megőrizni vezető szerepét a világ legnépesebb országaival, Kínával és Indiával szemben.
A G7-ek két legkisebb gazdasága, Kanada és Olaszország további gondokkal nézhet szembe. Az elkövetkezendő öt esztendőben a globális GDP-hez kevesebb mint 1 százalékos növekedéssel tudnak csak hozzájárulni, ami alacsonyabb, mint a náluk sokkal szegényebb országok, például Egyiptom vagy a Fülöp-szigetek előrejelzése.
Ami pedig Európát illeti, a helyzete elég kétségbeejtő. Az évtized végére tovább nő a GDP-különbség az Egyesült Államokkal összevetve. Az IMF legfrissebb európai gazdasági előrejelzése szerint az európai társadalmak demográfiai problémái és a termelékenység brutális zuhanása miatt a kontinens éves GDP-növekedése 2029-ig mindössze 1,45 százalékra tehető – szemben az Egyesült Államok 2,29 százalékos rátájával. A szakadék tehát tovább mélyül: az egy főre jutó jövedelem ma Európában 30 százalékkal alacsonyabb, mint az USA-ban.
***
Kapcsolódó:
Fotó: Orosz elnöki hivatal