Technológiával a biodiverzitás fenntartásáért 

Szerző: | 2024. október. 27. | Technológia

A CMAR digitális innovációk segítségével óvja a világ egyik legértékesebb vízi biodiverzitását. A technológiai megoldások kulcsszerepet játszanak a fenntartható óceánszabályozásban, biztosítva a védett területek hatékony kezelését és ellenőrzését. 

A vízi biodiverzitás, az óceánok védelme és annak kezelése kritikus ponthoz érkezett. A meghívott kormányfők a kolumbiai Caliban találkoznak az ENSZ idei biodiverzitásról szóló konferenciáján, ahol bolygónk környezeti jólétének a jövője ismét reflektorfénybe kerül. Az, hogy miként haladunk előre, óriási hatással van a vízi környezet jövőjére és arra a több milliárd emberre, amelynek az élelmezése és a megélhetése függ tőle. 

A Csendes-óceán közép- és dél-Amerikai partjai a föld egyik leggazdagabb biodiverzitású területei, ahol bálnák, cápák, delfinek, teknősök, színes korallok, hatalmas halrajok és apró fitoplanktonok élnek. 

A vízi élet itt olyan bőséges és sokszínű, hogy 2004-ben Kolumbia, Costa Rica, Ecuador és Panama kormánya nyilatkozatot írt alá a CMAR létrehozásáról, hogy összekapcsolják az egyedülálló védett területeiket és megvédjék a köztük lévő vándorlási útvonalakat.  

Bár az óceánok a bolygó felszínének a 70 százalékát borítják, az ENSZ szerint a nagy halállomány 90 százaléka kimerült, míg a korallzátonyok fele el is pusztult.  

A vízi biodiverzitás – és maga az óceán – elért egy kritikus pontot, ez azonban még visszafordítható. Az elmúlt 20 év során a CMAR növekvő sikereinek köszönhetően megduplázta a méretét, és a kezdeti öt védett vízi területről tízre bővült – ezáltal olyan híres biodiverzitási gócpontokat foglal magában, mint a Kókusz-szigetek, a Galápagos-szigetek, és a megóvandó térség mintegy 2 millió négyzetkilométernyi óceánra terjed ki.  

A Világgazdasági Fórum (WEF) szerint számos szakértői tanulmány bizonyítja, hogy a nagy kiterjedésű védett vízi területek létrehozása és a vadon élő állatok élőhelyének a megóvása óriási előnyökkel jár nemcsak az adott területeken belül, hanem a halászat számára is. A kutatások azt is bizonyítják, hogy a jól védett vízi területek ellenállóbbak az éghajlatváltozás hatásaival szemben, és ezek az előnyök  a megfigyelt zónák határain túlra is kiterjednek. Ezen óvintézkedések kulcsfontosságúak ahhoz, hogy megvalósuljon az a globális cél, hogy 2030-ra az óceánok legalább 30 százaléka védett területté váljon. 

A CMAR az óceánok biológiai sokféleségének megóvása érdekében végzett munkája rámutat arra is, hogy a digitális innováció milyen fontos szerepet játszik a fenntartható óceánkezelésben. Mert egy dolog az azok biológiai sokféleségére vonatkozó védőintézkedéseket vállalni, és egészen más azokat a nyílt óceán hatalmas kiterjedésű területein a szabályok ellenőrzésével és betartatásával biztosítani.  

Az óceánvédelmi erőfeszítések ellenőrzésének fontossága  

A CMAR-nak azonban megvannak a megfelelő eszközei, hogy mindkettőt meg tudja tenni. Ez a kormányközi kezdeményezés 2022 óta együttműködik a Global Fishing Watch nemzetközi nonprofit szervezettel, amely a vizen folytatott összes emberi tevékenység feltérképezésén dolgozik, hogy a legmodernebb technológia és adatok segítségével hatékonyabban kezelje és folyamatosan nyomon kövesse a védett vízi területeket. 

A szervezet Marine Manager elnevezésű eszköze a műholdas felvételek, a gépi tanulás, az adatok gyűjtéséhez és értelmezéséhez szükséges emberi szakértelem kihasználásával segít a CMAR-nak abban, hogy az minél teljesebb képet kapjon a kereskedelmi halászatról, a vízi közlekedésről és a turisztikai tevékenységekről, valamint betekintést nyújtson a joghatósága alá tartozó védett vízi területeket érintő környezeti adatokba. 

Az elmúlt időben bebizonyosodott, hogy ez valóban értékes eszköz a CMAR természetvédelmi erőfeszítéseinek támogatásában. A Global Fishing Watch és Dona Bertarelli óceánvédő 2022-ben indította el, és azóta is támogatja az érintett vizek helyzetének hatékony tervezését, kezelését és nyomon követését, miközben megmutatja, hogy az idők során hogyan változnak ezek a kulcsfontosságú adatok.  

Az eszköz ezen információk elemzésére is képes, így a CMAR vezetősége azonnali betekintést nyerhet az óceán potenciálisan veszélyeztetett területeibe, és – a Global Fishing Watch más készülékével kombinálva – megtudhatja, hogy ki áll az egyes környezeti fenyegetések vagy gyanús tevékenységek mögött.  

Így tehát nem kétséges, hogy a szándék mellett a megfelelő technológiák is szükségesek az emberiség környezetvédelmi és fenntarthatósági céljainak elérésében. Az olyan kezdeményezések, mint a CMAR, egyengetik az utat e digitális eljárások és eszközök kihasználásában. A WEF szerint itt az ideje, hogy mások is kövessék a példájukat. 

Ezek is érdekelhetnek

trend

Promóció

Hazai válogatás

Promóció

Kövess minket

Facebook

Instagram

LinkedIn