A harmadik negyedévi GDP 0,4 százalékkal nőtt az euróövezetben, míg a közgazdászok mindössze 0,2 százalékot vártak, a meglepő német növekedés pedig Franciaország gyorsabb lendületéhez is hozzájárul.
Kedvezőbb kilátások
Az euróövezet gazdasága a harmadik negyedévben a vártnál erőteljesebben bővült – még Németország is elkerülte a recessziót, amire sokan nem számítottak.
A 20 országot magában foglaló valutablokk növekedése 0,4 százalékra gyorsult, miközben a közgazdászok 0,2 százalékos bővülést jósoltak, mivel Franciaországban felgyorsult a növekedés, Spanyolországban pedig erős maradt. Németországban a bruttó hazai termék 0,2 százalékos emelkedése meglepte az elemzőket, bár az előző három hónapra vonatkozó értéket jelentősen lefelé módosították.
A gyenge pont Olaszország volt, ahol a nettó kereskedelem negatív hozzájárulása miatt a kibocsátás váratlanul stagnált.
Az inflációs fronton a spanyolországi külön adatok szerint a fogyasztói árak növekedése némileg gyorsult, és elérte az 1,8 százalékot, de az Európai Központi Bank (EKB) 2 százalékos célján belül maradt. A későbbiekben esedékes német adatok valószínűleg szintén emelkedést mutatnak, az euróövezetre vonatkozó számok pedig csütörtökön jelennek meg.
A szerdai adatok enyhíthetik az európai gazdasággal kapcsolatos aggodalmak egy részét, amelyek a múlt héten a Nemzetközi Valutaalap washingtoni ülésén összegyűlt pénzügyi tisztviselőkkel kapcsolatban merültek fel. Az EKB néhány döntéshozója azzal érvelt, hogy a romló kilátások nagyobb mértékű kamatcsökkentést tehetnek szükségessé, míg mások óvatosságra intettek.
A meglepően erős növekedési számok alátámaszthatják azokat az érveket, amelyek a fokozatos kamatenyhítés fenntartása és a hitelfelvételi költségek hagyományos negyedpontos csökkentése mellett szólnak.
A kereskedők az adatok közzététele után csökkentették az EKB kamatvágására tett fogadásokat, és 25 százalék körüli esélyt adtak a decemberi félpontos mérséklésre. A hónap elején a swapárazások szerint a valószínűség 50 százalék volt.
Már megint a németek
A legnagyobb aggodalmak Németországot övezik, amely a feldolgozóipara versenyképességének csökkenésével küzd, amit a kormány a magas energiaköltségekre, a túlzott szabályozásra és a szakképzett munkaerő hiányára vezet vissza.
A bizonytalanság miatt a fogyasztók az elmúlt hónapokban kapott fizetésemelések elköltése helyett inkább a megtakarításokat növelik.
Ez azonban kezd megváltozni, mivel az ország statisztikai hivatala a harmadik negyedévi bővülés okaként a háztartások és a kormányzat fogyasztásának növekedését emelte ki.
Az, hogy Németország nem tudja fenntartani a lendületet, egyre nagyobb hatással van a munkaerőpiacára is, amely sokáig rugalmas maradt. Októberben 27 ezerrel nőtt az állásnélküliek száma, miközben a közgazdászok csak 15 ezres növekedést vártak. A munkanélküliségi ráta 6,1 százalékon maradt.
A német gazdaságról Martin Ademmer, a Bloomberg közgazdásza a következőket nyilatkozta:
A harmadik negyedévi váratlan GDP-növekedés nem változtat azon az értékelésünkön, hogy a német gazdaság nehezen áll talpra, és 2024 egy újabb elvesztett növekedési év lesz. Az üzleti hangulat enyhe javulása további reményt ad arra, hogy a mélyponton túl lehetünk, és a GDP tovább bővülhet a következő negyedévekben.
Helyzetjelentés Németországról
Németország, Európa legnagyobb gazdasága elkerülte a technikai recessziót, de a vállalkozások és a fogyasztók jelzései szerint a gazdasági nehézségek egyre súlyosbodnak. A harmadik negyedévben váratlanul 0,2 százalékos növekedést produkált, bár az előző negyedévi visszaesést a statisztikai hivatal felfelé módosította. A német gazdaság ciklikus és strukturális kihívásokkal küzd, különösen a gyártási szektorban és az autóiparban, amelyet a Volkswagen veszteségei is szemléltetnek, emellett a Bundesbank is stagnálást jósol az év hátralévő részére. A politikai bizonytalanság és a munkahelyek iránti aggodalom visszafogja a fogyasztói költést, októberben 27 ezerrel nőtt az állástalanok száma, és a munkanélküliségi ráta is 6,1 százalékon maradt.
A DIHK Ipari és Kereskedelmi Kamara szerint Németország nemcsak gazdasági, hanem tartós szerkezeti válságban is van, és várhatóan 2024-ben és 2025-ben sem lesz jelentős javulás. A Volkswagen átszervezést tervez: több gyárat bezár, más helyszíneken csökkenti a bérköltségeket és közel 140 ezer munkavállaló fizetését mérsékli 10 százalékkal. Németország stagnálása az euróövezet növekedését is fékezi, amit az Európai Központi Bank vezetői is aggodalommal figyelnek, és felvetik, hogy a gazdaság támogatása érdekében közös fellépés és állami költés szükséges lehet.
A szolgáltatás mint gazdasági motor
A szolgáltatásokra nagyobb hangsúlyt fektető országok az utóbbi időben jobban teljesítettek. Októberben a magánszektor termelése Franciaországon és Németországon kívül is gyorsabb ütemben nőtt az S&P Global üzleti felmérései szerint – jegyezte meg a Bloomberg.
Az olimpia átmenetileg lehetővé tette Franciaország számára, hogy elfedje az ország pénzügyeit terhelő gyengeséget, és Spanyolországhoz hasonlóan a háztartások fogyasztása, valamint az állami kiadások voltak a fő hajtóerők.
Ausztriában a fogyasztás élénkülésének köszönhető 0,3 százalékos bővülés volt a legnagyobb az elmúlt két évben, miközben Portugáliában és Litvániában is gyorsult a GDP növekedése.
A franciák bizakodók
Franciaország gazdasági javulása megkönnyebbülést jelent a kormány számára, amely épp a befektetői bizalmat aláásó, duzzadó költségvetési hiánnyal küzd. Mivel a hitelfelvételi költségek az európai társaikhoz képest emelkednek, Michel Barnier miniszterelnök megpróbálja keresztülvinni a népszerűtlen kiadáscsökkentéseket és adóemeléseket a parlamenten, ahol egyébként nincs meg a többsége.
Bár az idei gazdasági bővülés Emmanuel Macron elnöknek kedvez, az adatok mélyebb feltárása azt mutatja, hogy a beruházások 0,8 százalékkal mérséklődtek ebben az időszakban. A külön adatok szerint a fogyasztói kiadások növekedése szeptemberben lelassult. Az e területeken tapasztalható tartós gyengeség kulcsfontosságú tényező a csökkenő adóbevételek mögött, amelyek tovább feszítik az államháztartást.
Ennek a nyomásnak a szélesebb körű következményei is nyilvánvalók. A fogyasztói bizalom április óta először ebben a hónapban váratlanul csökkent, a háztartások egyre borúlátóbbak a jövőbeli életszínvonalat illetően és a munkanélküliség is mind nagyobb aggodalomra ad okot.
Források: Bloomberg
Kapcsolódó:
Borítókép: Dremastime