Szeptember elején még csak beszéltek róla, mára bizonyossá vált: a padlón heverő Volkswagen lehúzza a rolót az elektromos Audit is gyártó brüsszeli üzemében. Az egyetlen érdeklődő vevő azonban nem személyautókban utazik.
Nem tartott sokáig, hogy a Volkswagennél a gondolat tetté váljon: a padlón heverő német gigavállalat olyan rossz bevétel-előrejelzési adatokat produkál, hogy ezek szerint az elmúlt öt évben már negyedjére várható értékesítési visszaesés.
A tavalyi 9,24 millióról 9 millió darabra csökken a globális megrendelések száma, a Volkswagen így már 500 ezer példányos eladási hiányban van. A gyártási költségek 25-50 százalékkal haladják meg a tervekben foglaltakat, a vezetőség ezért ragaszkodik a drasztikus megoldásokhoz. Ez a legkonkrétabb formában gyárbezárásokat jelent, nem mellékesen több tízezer munkás elbocsátásával együtt.
Ami az elektromos üzletágat illeti, a vállalat ott végképp visszahúz mindent, amit csak lehet. Pár éve még 2 milliárd eurós beruházást tervezett egy új gyár építéséhez, ma már nemhogy attól visszatáncolt, de még a Brüsszelben működő, elektromos Audi SUV-ket összeszerelő üzemre is lakatot tesz, sőt már tárgyal is a reménybeli vevőkkel az eladásáról.
Mindegy kinek, csak eladni
A brüsszeli egység bezárásáról a nyáron röppentek fel egyre komolyabban a hírek, majd kiderült, hogy a vállalat már kétségbeesetten keresi azt a befektetőt, aki megvenné tőle a veszteséges részleget – lehetőleg olyat, amely az üzem 3000 dolgozóját is át tudja venni a további termeléshez. A gyári munkások mindenesetre nem sok jövőt jósoltak a tervnek. Miután elegük lett a vezetőség ígérgetéséből és látható összezavarodottságából, nemes egyszerűséggel eldugták kétszáz darab szállításra kész Audi slusszkulcsát, hogy ezzel kényszerítsék rá a főnökséget a további szakszervezeti tárgyalásokra.
Az elmés zsarolás nem jött be, a vállalat azonban továbbra is csak arról tudta tájékoztatni a munkavállalókat, hogy dolgoznak a munkahelyek megmentésén, még úgy is, ha azoknak már nem sok köze lesz az Audihoz. Jelzésértékű volt, hogy szeptember közepén leváltották az addigi brüsszeli projektvezetőt, és helyére az elektromos modellek kínai gyártásával is foglalkozó Thomas Bogust nevezték ki, aki ígérete szerint „körültekintően vezeti majd a gyárat a kihívásokkal teli időszakban”. Bogus személye annyiban volt nagyon is releváns, hogy a hírek szerint a kínai óriás, a Nio kezdett érdeklődni a brüsszeli gyár iránt – micsoda fintora lett volna a sorsnak, ha az éppen a kínai elektromosautó-exportot támadó Európai Bizottság városának közepére egy kínai gyártó költözik be. A hír azonban kacsának bizonyult, a Nio sietve cáfolta a hírt, ami persze nem zárja ki, hogy valahol egy kínai gyártó már a bőröndöket címkézi „Brüsszel” felirattal.
Lehetne sertéstelep is…
Ami biztos: a brüsszeli egység 2025-ig üzemel, és csak február 28-án húzza le végleg a rolót. Nem sok idő maradt találni egy befektetőt, aki tovább viszi a gyártást (természetesen a saját márkájával), ezáltal pedig az ott dolgozók munkahelyét is megmenti. Suttognak még a kínai SAIC gyárról, amelynek égetően sürgős lenne egy a BYD-hez hasonló európai gyártóközpont felépítése, miután a kínai elektromosautó-ipari vállalatok közül az Európai Bizottság erre a cégre vetette ki a legmagasabb, 10 plusz 35,3 százalékos exportvámot.
A vezetőség szerint van egy potenciális jelölt, amelyről azonban egyelőre nem sok információ szivárgott ki. Annyit elárultak, hogy az érdeklődő a haszongépjárművek területéről érkezett, vagyis ha ő lesz a befutó (miután egyedüliként indul, nem lesz nehéz elsőnek célba érni), a személyautók gyártása egészen biztosan befejeződik az üzemben.
A megmenekülésre semmi esély. A Volkswagen csoport éppen a napokban jelentette be harmadik negyedévi teljesítményét, ami a 42 százalékos profitcsökkenéssel több mint lehangoló: Oliver Blume vezérigazgató immár tehát egyértelműen a költségcsökkentésnek szenteli (maradék) idejét.
***
Kapcsolódó:
Fotó: Dreamstime