Így vegyél magadnak amerikai elnököt!

Szerző: | 2024. november. 2. | Kiemelt, Társadalom

Milliárdosok játszótere lett az amerikai elnökválasztási kampány: a világ leggazdagabb emberei közül többen is beszálltak, hogy megtolják favorit jelöltjük küzdelmét néhány tucat vagy éppen százmillió dollárral. A finanszírozás összege egyébként már 4 milliárd dollárnál jár.

Ritka jól teljesítenek az Egyesült Államok kiváltságosai az elnökválasztási kampányban. Mind Harris, mind Trump körül csak úgy rajzanak a multimilliomosok/milliárdosok, hogy szavakkal és vaskos pénzkötegekkel erősítsék elkötelezettségüket jelöltjük felé. Nagyon úgy tűnik, hogy az idei minden idők legtöbb pénzt megmozgató kampánya lesz: október közepén az összesített felajánlások összege már 3,8 milliárd dollárnál járt, ebből a boldogan adakozó milliárdosok 695 milliót, vagyis az egész 18 százalékát dobáltak össze – maroknyian.

A pénzadományozó csatában egyébként a Biden/Harris tandem vezet Trump előtt: kettejük kampányára 2023 januárjától 2024. október közepéig 2,2-1,7 milliárd dollár jött össze, ha azonban a milliárdosok által felajánlott összeget nézzük, ott az ex- (és talán leendő) elnök vezet, miután kampánypénzének egyharmadát dobták össze legjelentősebb támogatói, szemben Kamala Harris 6 százalékával.

A Financial Times által összefésült adatok szerint jelen pillanatban is mintegy 800 amerikai milliárdos próbálja pénzével befolyásolni a választási eredményt – hogy mekkora összeggel, az kizárólag rájuk tartozik, ugyanis 2010 óta nincs felső limit a pénzadományok területén, a megkötés mindössze annyi, hogy egy jogi kitérővel egy speciális, nem pártokhoz köthető szervezet számlájára kell utalni az összeget, amely aztán a jelöltek kampányköltségeire továbbítja azt.

Az alábbi felsorolás a vadul politizáló milliárdosokról korántsem lesz teljes. Vannak, akik nem direkt formában, hanem olyan nonprofit szervezeteknek utalnak pénzt, amelyek aztán külön kampánytevékenységet folytatnak a jelölt mellett. Ilyen mecénás Bill Gates, akiről soha nem derült volna ki, ha nem kotyogja el, hogy 50 millió dollárt postázott egy Harrist támogató szervezetnek.


Kamala pénztárcája

Mint említettük, a Harris-kampányban (legalábbis nyíltan) sokkal kevesebb milliárdos vesz részt, mint ellenlábasáéban. A finanszírozásból eddig nagyjából 127 millió dollárt dobtak össze kőgazdagék, ami a magánvagyonokat tekintve szinte aprópénznek tekinthető.

Harrist támogatja Dustin Moskovitz, aki Mark Zuckerberggel együtt a Facebook alapítója volt (és a mai napig résztulajdonos a Meta leányvállalatában), hogy aztán 2008-ban új vizekre evezzen, és az Asana nevű szoftvercéggel gyarapítsa vagyonát, amely az idén elérte a 23 milliárd dollárt. Az úr eddig 38 milliót utalt a Harris-kampány alapjába, további egymilliót pedig más olyan szervezeteknek és alapítványoknak, amelyek az alelnököt támogatják.

Reid Hoffman, a LinkedIn társalapítója is buzgó Harris-rajongó. Azon túl, hogy 10 millió dollárt ajánlott fel az alelnöki kampányra (nettó vagyona 2,5 milliárd dollár körül mozog), gyakran ostorozza nyilvánosan Donald Trump kereskedelempolitikai, büntetővámokra alapuló elképzeléseit, amelyek – szerinte – inflációba döntik majd az Egyesült Államokat. „Trump gazdasági programja rövidlátó politikák összessége, amelyekről számos vezető közgazdász és vállalatvezető megjósolja, hogy magasabb inflációt, kisebb stabilitást és alacsonyabb növekedést eredményeznek majd” – írta a Bloomberg hasábjain pár napja.

És ha már Bloomberg, itt van személyesen Michael Bloomberg is, akinek a vagyona már átlépte a 100 milliárd dollárt, és megrögzött Trump-ellenes. Érdekes, de már a 2019-es kampányban is az elnök stílusával és udvariatlan modorával volt problémája, így aztán igen bőkezűen több százmillió dollárt költött az akkori Biden-kampányra. Harrisnek közvetlen módon nem adományoz ugyan pénzt, de sok millió dolláros támogatási összegek csorognak be a kezéből az alelnököt támogató egyéb szervezetekhez.


A Trump-kör

Trump kampánya sokkal jobban el lett eresztve a milliárdosok pénzét tekintve: összesen legalább 570 millió dollár érkezett a gazdag mecénásoktól, ebből pedig 432 millió mindössze négy ember bőkezűségének volt köszönhető.

Közülük az egyik Tim Mellon, a 82 esztendős üzletember, aki egymaga 150 millió dollárt juttatott Trump támogatására. Érdekes, de Mellon egészen 1980-ig, Reagan elnök megválasztásáig megrögzött demokrata volt, a színészből lett politikus azonban akkora hatással volt rá, hogy azóta is a republikánusok egyik legbőkezűbb támogatója, aki ráadásul két választás között is szorgalmasan írja a csekkeket. Ő volt az, aki 2020-ban több mint 50 millió dollárt adományozott az USA–Mexikó határon felhúzandó falra.

Miriam Adelson nem kevesebb mint 100 millió dollárral szállt be a Trump-kampányba. A Las Vegas-i kaszinóbirtokos, a Dallas Maverick kosárlabdacsapat többségi tulajdonosának a nettó vagyona 34 milliárd dollár körül mozog. Trump rendkívül kedveli a hölgyet: 2018-ban a civilek által megkapható legmagasabb elismerést, az Elnöki Szabadságérem Érdemrendet személyesen kötötte a nyakába, elismerésül a kábítószer elleni küzdelemben és a zsidó közösségek támogatásában betöltött szerepéért.

Érdekes támogatók Liz és Dick Uihlein, az Uline szállítmányozási vállalat alapítói, akik eddig mintegy 80 millió dollárt folyósítottak Trumpnak. Liz eredetileg Ron DeSantisnak drukkolt a republikánus előválasztáson, csak annak visszalépése után állt be Trump mögé. Mint mondta, az amerikaiak meg fogják torolni Biden inflációgerjesztő politikáját, ahogy a bevándorlást kezelő (vagy nem kezelő) intézkedéseit is. Liz Uihleinnek egyébként fenntartásai vannak Trump személyiségével kapcsolatban. Mint mondta, az elnök politikája nagyon is kedvelhető, ám emberileg nem mindig viselkedik elfogadhatóan. „Majdnem tízezer alkalmazottunk van, de soha nem venném a bátorságot, hogy Trump stílusában beszéljek velük” – hangsúlyozta.

És természetesen ott áll Trump mögött a világ leggazdagabb embere, a polgárpukkasztás és a kétértelműség császára, Elon Musk is.Ő eddig több mint 118 millió dollárt adományozott a Trump-kampányra, nem beszélve arról a látszólag az alkotmány szólásszabadságról és fegyvertartásról, valójában a korábbi elnök melletti szimpátiáról szóló petícióról, amelynek állampolgári szignójáért darabonként 50-100 dollárt fizet, bónuszként naponta kisorsolva a résztvevők között egymillió dollárt. Musk a legaktívabb támogató: rendszeres szereplője Trump kampányrendezvényeinek is. A milliárdos szerint amennyiben Kamala Harris lesz a befutó, az az Egyesült Államok utolsó elnökválasztását is jelenti majd, mivel az ország meg fog szűnni létezni.

A pénznek van szava.

***

Kapcsolódó:


Fotó: AI

Ezek is érdekelhetnek

trend

[monsterinsights_popular_posts_widget]

Promóció

Hazai válogatás

Promóció

Kövess minket

Facebook

Instagram

LinkedIn