Donald Trump Joe Rogan podcastjában az elnökválasztás hajrájában korábbi politikai hibáira reflektált, és keményen bírálta az afganisztáni kivonulást, valamint az Egyesült Államok jelenlegi vezetését. Támogatását fejezte ki a Make America Healthy Again kezdeményezés mellett, de a fenntartásait is megosztotta a környezetvédelmi kérdésekben. Az adás rávilágított az ország politikai polarizáltságára, ami egy esetleges vitatott választási eredménynél komoly társadalmi feszültségekhez vezethet.
Donald Trump a választási kampány hajrájában közel három órán keresztül beszélgetett Joe Rogannel a The Joe Rogan Experience podcast keretében, amelyet eddig közel 45 millióan néztek meg.
A texasi Austinban felvett adás a republikánus elnökjelölt számára lehetővé tette, hogy Rogan 14,5 millió követőjét a Spotifyon és 17,6 millió feliratkozóját a YouTube-on elérje, akik többnyire férfiak. Ez utóbbi csak azért érdekes, mert az ország leghallgatottabb podcast-műsorvezetője rendkívül befolyásos a fiatal férfi szavazók körében, akiket Trump meg akar szólítani.
Trump elárulta, mi volt a „legnagyobb hiba”, amit az első ciklusa alatt elkövetett
Elmondta Rogannek, hogy megbánta néhány kinevezését, amelyet az első időszaka alatt tett.
„Az egyetlen kérdés, amit fel fogsz nekem tenni, és amit az emberek megkérdeznek – és mindig ugyanazzal a válasszal jövök –, vagyis hogy rengeteg sikerem volt, nagyszerű volt a gazdasági teljesítmény, nagyszerű volt minden, újjáépítettük a hadsereget, a történelem legnagyobb adócsökkentését hajtottuk végre, mindent egybevetve nagyszerű elnökségünk volt” – mondta Trump.
„A legnagyobb hiba, amit elkövettem, hogy kiválasztottam néhány embert, olyanokat, akiket nem kellett volna.”
„És neokonokat” – mondta Rogan.
„Igen, neokonokat, vagy rossz, hűtlen embereket” – felelte Trump.
A volt elnök kitért John Bolton, a Fehér Ház nemzetbiztonsági tanácsadójának a kinevezésére. Trump ugyanis 2019-ben kirúgta Boltont, akit azóta is keményen bírál, és annak idején bár egy üzletember, Phil Ruffin figyelmeztette, hogy Bolton „rossz ember”, addigra Trump már felvette őt.
„Igaza volt, de bizonyos szempontból jó volt. Ő egy őrült. Minden alkalommal, amikor valamelyik országgal üzletelnem kellett, és látták, hogy ott áll mögöttem, azt mondták: »Trump háborút fog indítani ellenünk«. Bush mellett is ott volt, amikor meggondolatlanul bevonult a Közel-Keletre.”
Trump azt tanácsolta Kim Dzsongunnak, hogy pihenjen
Az elnöki átmenet időszakában az őt megelőző elnökkel, Obamával való találkozójáról felidézte: „Azt hitte, hogy háborúba megyünk Észak-Koreával”. Rogan ezután utalt arra, hogy Trump az első ciklusa elején „kis rakétaembernek” titulálta Kim Dzsongun észak-koreai diktátort. „Azt mondtam: »Kis rakétaember, a pokolban fogsz égni. És ez durva volt« – mondta Trump. – Jobban megismertem őt, mint bárki más, és azt kérdeztem tőle: »Csinálsz te valaha valami mást is? Miért nem mész el pihenni és lazítani? Elmész a tengerpartra?« Viccelődve azt mondtam: »Te mindig nukleáris fegyvereket építesz. Csak pihenj. Nem kell csinálnod. Építsünk néhány társasházat.«”
Make America Healthy Again
Rogan dicsérte Trumpot, amiért együttműködik Robert F. Kennedy Jr.-ral a Make America Healthy Again kezdeményezésben, és megkérdezte az elnökjelöltet, hogy teljes mértékben elkötelezné-e magát amellett, hogy Kennedy, egy korábbi független elnökjelölt a kormánya tagja legyen.
„Ó igen, de
az egyetlen dolog, amivel kapcsolatban egy kicsit óvatos szeretnék lenni vele, az a környezetvédelem. Mert tudja, ő nem szereti az olajat, én azonban igen
– mondta Trump. – Szóval egy kicsit távol fogom tartani őt a tűztől. Azt mondtam, hogy koncentráljunk az egészségre. Azt csinálhat, amit akar, de egy kicsit óvatosnak kell lennem a folyékony arannyal.”
Trump e gondolatmenet folytatásaként grafikonokat mutatva utalt arra, hogy „vannak olyan vegyi anyagok és összetevők az ételeinkben, amelyek más országokban illegálisak, mert bizonyítottan mérgezők. Vannak rovar- és gyomirtók, illetve egy csomó olyan szer, amit az ételeinkre permeteztek, teljesen feleslegesen – mondta a podcaster. – És ennek rengeteg egészségügyi következménye van.” Majd hozzátette, Kennedy nemrég azt mondta neki, hogy „a fiatal férfiak több mint 70 százaléka nem alkalmas a hadseregben való szolgálatra az egészsége miatt”.
Rogan azt is megkérdezte, hogy nehezedett-e Trumpra nyomás, hogy ne dolgozzon együtt Kennedyvel. A volt elnök így fogalmazott: „A Big Pharma nem volt elragadtatva, amikor ezt meghallották. Valójában mindig is nagyon jól kijöttem vele. Régóta ismerem őt. Ő egy másfajta ember. Nagyon okos, remek ember, és nagyon őszinte ebben a kérdésben.”
Az afganisztáni kivonulás
Rogan és Trump ezután a Biden–Harris-kormány alatti afganisztáni kivonulásról beszélgetett. A kabuli repülőtéren elkövetett öngyilkos merényletben megölt 13 amerikai katonatiszt említése mellett Rogan utalt arra, hogy az Egyesült Államok több milliárd dollár értékű felszerelést hagyott hátra, amelyet most a tálibok katonai felvonulásain láthatunk.
Trump szerint Bidennek ki kellett volna rúgnia mindenkit, aki részt vett a kivonulás tervezésében, és ezzel Mark Milley nyugalmazott tábornokot vette célba, aki Trump és Biden alatt a vezérkari főnökök egyesített bizottságának elnökeként szolgált.
A republikánus elnökjelölt szerint az amerikai csapatoknak a Bagram légibázisról kellett volna utolsóként távozniuk, mert az „egy órányira van attól a helytől, ahol Kína atomrakétákat gyárt”, és minden felszerelésüket magukkal kellett volna vinniük.
„Minden repülőgépet, csavart, sátrat el kellett volna vinni. És én ezt el is mondtam. Ekkor jöttem rá, hogy Milley-vel baj van. Azt mondtam, hogy »elmegyünk, de mindent ki akarok vinni«”.
„Uram, olcsóbb, ha otthagyjuk” – mondta neki Trump szerint Milley.
Rogan csodálkozva visszakérdezett. „Igen, azt mondta, hogy olcsóbb otthagyni” – erősítette meg Trump.
Rogan ezután azt kérdezte: „Nem veszélyesebb?”
„Csak azt mondta, hogy olcsóbb – felelte Trump. – Azt mondtam: »Minden repülőgépet, minden tankot akarok, az éjjeli szemüvegeket akarom. Megvan az összes olyan cucc, amivel a tálibok most rendelkeznek«. Erre ő azt felelte: »Olcsóbb, ha kiszállunk és otthagyjuk«. Mire én: »Szóval szerinted olcsóbb 150 millió dollár értékű vadonatúj repülőgépet otthagyni, mint kirepülni egy tank kerozinnal, és Pakisztánban letenni, vagy egyenesen visszarepülni?«”.
Trump felidézte azt is, hogyan beszélt a tálibok főtárgyalójával, Abdul Gáni Baradarral.
„Volt néhány beszélgetésem Abdullal abból az időből, amikor lőtték a katonáinkat – mondta Trump. – Obama idején sokkal több konfliktusunk volt, az én időmben viszont jóval kevesebb. De lőttek rájuk. Amikor felhívtak, a sajtó megőrült. Volt egy nagyszerű beszélgetésem – kemény volt. Tizennyolc hónappal később egyetlen katonára sem lőttek, és ezt még Biden is elismerte egy gyenge pillanatában.”
Trump felveti a szövetségi jövedelemadó vámokkal való kiváltásának ötletét
Az elnökjelölt beszélt azokról az erőfeszítésekről, amelyek célja, hogy az autók az Egyesült Államokban készüljenek, konkrétan a michigani Detroit egykor virágzó iparának újjáélesztése érdekében. Trump nemrég megfenyegetett egy nagy gépjárműgyárat, amelyet „Kína épít Mexikóban”, hogy győzelme esetén 100 vagy 200 százalékos vámot vet ki minden ott előállított autóra, így azok „eladhatatlanok lesznek az Egyesült Államokban”. Válaszul az üzem állítólag bejelentette, hogy leállítja a gyártást.
„Ez volt a világ legnagyobb gyára. Többet készített volna, mint az összes michigani gyártó. Ezzel nagy szívességet tettem az országunknak, és még csak elnök sem vagyok. Számomra a legszebb szó a szótárban a vám – folytatta Trump. – Szebb, mint a szerelem. Ez az ország gazdaggá válhat a vámok megfelelő használatával.”
Trump reagál arra, hogy Kamala Harris Hitlerhez hasonlította
Az elnökjelölt így nyilatkozott Kamala Harris demokrata alelnökről, amikor Rogan felhozta, hogy Adolf Hitlerhez hasonlította őt: „Kamala egy nagyon alacsony IQ-jú ember. Szerintem bárkinek, aki indul az elnökválasztáson, tesztet kellene csinálnia, és ez nem életkori kérdés – tette hozzá Trump. – Ha visszatekintünk, a világ legnagyobb vezetői a 70-es, 80-as éveikben jártak. Szerintem az elnökjelölteknek kognitív teszteket kellene végezniük, bár azt mondják, hogy ez alkotmányellenes. Kamalának is kellene egy teszt, mert valami nincs rendben vele.”
A podcastban rengeteg témáról esett szó, és e beszélgetés arról tett tanúbizonyságot, hogy a volt elnök, közeledve a 80-hoz, szellemileg továbbra is teljesen friss. Azonban az is előtérbe került, hogy talán sosem volt ekkora a szakadék két elnökaspiráns világnézete között. Ez pedig visszavezethető az évek alatt egyre markánsabban jelentkező társadalmi polarizációra, így nem lenne meglepő, hogy ha pár nap múlva kiderül, hogy ki lesz az Egyesült Államok 47. elnöke, akkor egyik fél sem lesz hajlandó elfogadni az eredményt, és zavargásokra kerülhet sor.
A teljes adás itt érhető el: Joe Rogan Experience #2219 – Donald Trump
Kapcsolódó:
Címlapfotó: X/Donald J. Trump