Ukrajna járt pórul Tajvan felfegyverzésével

Szerző: | 2024. november. 5. | Háború, Technológia

Történet arról, hogy mennyire szorosan összefügg minden mindennel, és miért nevezzük az ellátási láncot éppen láncnak.

Az ellátási láncok megszakadása miatti káosszal néz szembe az Egyesült Államok legnagyobb dróngyártója, miután Peking megtiltotta a kínai vállalatoknak, hogy alkatrészeket (beleértve az akkumulátorokat) szállítsanak neki. A szankció minden előzetes figyelmeztetés nélkül érkezett, így a Skydio most kétségbeesetten kutat új beszállítók után, segítséget kérve az amerikai kormánytól is a helyzet gyors megoldása érdekében.

A vállalat vezérigazgatója a Financial Timesnak úgy fogalmazott: a szankciók bevezetése fényes bizonyítéka annak, hogy Kína fegyverként használja az ellátási láncokat, mivel célja a globális függőségi viszony kialakítása a kínai drónipartól.

A szomszéd nagybevásárlása

E drasztikus lépés mögött azonban nem csak a kínai ipari dominancia erősítése áll. Peking több ízben figyelmeztette az Egyesült Államok hadiipari vállalatait, hogy amennyiben továbbra is szállítanak támadó drónokat Tajvannak, annak súlyos következményei lesznek. Miután a Skydio elengedte a füle mellett az intelmet, és újabb szerződést kötött Tajpejjel, Kína október közepén azonnali hatállyal életbe léptette a szankciókat.

A történetben külön csavar, hogy a Tajvan miatt meghozott tiltó rendelkezések miatt az ukránok szívják a fogukat. A Skydio ugyanis Kijev egyik fontos fegyverdonora volt, eddig több mint 1000 csúcstechnológiás drónt szállított a hadseregnek – fejlett zavarásellenes technológiája miatt pedig az ukránok újabb sokezres rendelést tettek fel a szokásos kívánságlistájukra.

Ahogyan az várható volt, az Egyesült Államok beleáll a kereskedelmi háború újabb epizódjába, és izomra izommal válaszol: máris körvonalazódik az a jogszabály, amely megtiltja az amerikaiaknak, hogy a világ legnagyobb gyártójának, a kínai DJI-nak a termékeit használják. A tajvani szálat figyelmen kívül hagyva a jogalkotók azzal érvelnek, hogy Peking szankciója kifejezetten azért élesedett, mert a DJI globális konkurensnek tekinti az amerikai vállalatot, de lépése az Egyesült Államoknak csak ösztönző lökést adott arra, hogy diverzifikálja a drónipar ellátási láncait – egyben súlyos figyelmeztetést adott a védelmi ipari magánszektornak a kínai függőség veszélyeiről.

Ami utóbbit illeti, a Skydio komoly gondot próbál megoldani. A tiltás után a drónakkumulátorok készlete erősen megcsappant, így a függőben lévő megrendeléseket egyelőre nem tudja teljesíteni. Az ellátási lánc összeomlása ebben az esetben alsó hangon féléves kiesést fog jelenteni: a cég tavaszig nem is számol azzal, hogy új beszállítókat találjon.

***

Fotó: Skydio

Ezek is érdekelhetnek

trend

[monsterinsights_popular_posts_widget]

Promóció

Hazai válogatás

Promóció

Kövess minket

Facebook

Instagram

LinkedIn