A magyar ipar továbbra is kihívásokkal néz szembe, a külső kereslet gyenge, ami visszaesést okozott a termelésben szeptemberben is. Bár a német ipar új megrendelései emelkedtek, a növekedés mögött elsősorban a nagy értékű megrendelések állnak, és ez egyelőre nem csökkenti érdemben a hazai ipari termelés következő hónapjaival kapcsolatos bizonytalanságot.
Molnár Dániel, a Makronóm Intézet senior makrogazdasági elemzője
Szeptemberben – a vártnál kedvezőtlenebb GDP-adat fényében – az ipar a várakozásoknak megfelelően alakult, éves szinten az ágazat termelése 5,4 százalékkal csökkent a naptárhatás kiszűrésével, de havi bázison is ismét mérséklődött a termelés, 0,7 százalékkal.
Az ipari termelés tehát továbbra sem mutatja a kilábalás jeleit. Ebben a legnagyobb szerepet a külső kereslet gyengélkedése játssza. A KSH az első becslés keretében is csak annyit emel ki, hogy
a járműgyártás, a villamos berendezés, valamint a számítógép, az elektronikai, az optikai termék gyártása ágazatokban történt visszaesés, amelyek mindegyike elsősorban exportra termel.
Itt a legfőbb nehézséget továbbra is legfontosabb külpiacunk, a német ipar gyengélkedése okozza. Ezzel szemben az élelmiszer-, ital- és dohánytermék gyártása ágazat bővülni tudott, ezeknél nagyobb a súlya a belső keresletnek.
A nagy megrendelések miatt javulnak a német kilátások
Ismételten vegyes hírek érkeztek a német iparból. Szeptemberben az új rendelések volumene havi alapon 4,2 százalékkal nőtt, és ezzel már éves bázison is emelkedést láthatunk, 1,0 százalékosat. Az összképet ugyanakkor több tényező is árnyalja: egyrészt a szeptemberi bővülés az augusztusi 5,4 százalékos zsugorodás korrekciójaként is értelmezhető, másrészt a növekedést továbbra is leginkább csak a nagy értékű megrendelések húzzák, enélkül havi bázison csupán érdemben kisebb ütemben, 2,2 százalékkal emelkedtek a rendelések.
Sőt, a megbízhatóbb háromhavi átlagot nézve negyedéves alapon is csökkenés történt a német ipari rendelések terén, ha nem vesszük figyelembe a nagyobb rendelések torzító hatását.
Jövőre fellendülés várható
Az ipar kilátásai kapcsán továbbra is jelentős a bizonytalanság, és ez a gazdasági kilátásokra is negatív hatással van. A fellendüléshez szükség van a külső kereslet rendeződésére, amely várakozásaink szerint csak a jövő évtől kezdődhet meg érdemben. Ugyanakkor a folyamatban lévő nagyberuházások termelőre fordulásával, amennyiben van kereslet, az ipar érdemi növekedési többletet adhat a gazdaság egészének.
NGM: a német ipar elhúzódó válsága fékezi az ipar teljesítményét
A Központi Statisztikai Hivatal naptárhatástól megtisztított adatai alapján az idén szeptemberben az előző év azonos időszakához képest az ipari termelés volumene 5,4, míg az előző hónaphoz képest 0,7 százalékkal csökkent – emlékeztet a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) közleménye.
E szerint a hazai ipar teljesítményét továbbra is a gyenge külső konjunktúra, a külső kereslet, különösen a német ipar agóniája fékezi. Pozitívumként emelhető ki, hogy az élelmiszeripar éves alapon növekedést mutatott. Az adatok rávilágítanak, hogy a német gazdaságtól való túlzott függésre a gazdasági semlegesség jelenti a megoldást – értékeli a friss adatokat az NGM közleménye.
A versenyképességi problémákkal küzdő Nyugat mellett a jelenleg sokkal nagyobb növekedést felmutató Kelet felé is meg kell erősíteni hazánk gazdasági kapcsolatait. A gazdasági semlegesség hozzájárulhat az ipar teljesítményének helyreállításához, a nemzetgazdaság teljesítményébe a közeljövőben azok a jelentős gigaberuházások is folyamatosan bekapcsolódnak, mint például a CATL, a BYD, a BMW, a Semcorp vagy az EcoPro, amelyek új lendületet képesek adni a magyar iparnak.
A kormány 21 intézkedésből álló Új Gazdaságpolitikai Akciótervet dolgozott ki, amely jelentős mennyiségű pénzt juttat a magyar gazdaságba, tovább élénkíti a fogyasztást, új lendületet ad a beruházások és a hazai ipar számára, így támogatva, hogy a gazdaság 2025-ben 3 százalék fölötti növekedést érjen el.
Fotó: Freepik
Kapcsolódó: