A magyar EU-elnökségnek egy több éve húzódó uniós vitát sikerült lezárnia. A létrejövő adóügyi megállapodás a cégeknek egyszerűbb adminisztrációt hozhat, a tagállamoknak pedig nagyobb segítséget jelenthet a gazdaság fehérítésében – jelentette ki Varga Mihály az Európai Unió pénzügyminisztereinek tanácskozása után Brüsszelben.
A tárcavezető kiemelte: Magyarország továbbra is a helyreállítási források kifizetésének gyorsítását várja az Európai Bizottságtól, a lassú és bürokratikus működés gazdasági, illetve versenyképességi károkat okoz a tagállamoknak és az uniónak egyaránt.
Varga Mihály kiemelte, hogy a létrejövő „áfa a digitális korban” adóügyi megállapodás célja egyrészt a tagállamok közötti adatszolgáltatás erősítése, amellyel az ellenőrzések hatékonysága nőhet, az adminisztratív terhek pedig csökkenhetnek. Másrészt a megállapodás a digitális platformok versenytorzító hatásait is kezelni kívánja azzal, hogy azokat is bevonná a közteherviselésbe az áfafizetésen keresztül.
A tárcavezető emlékeztetett:
Magyarország élen jár a digitális adóügyi megoldásokban, miközben Európa egyik legnagyobb gazdaságfehérítését hajtotta végre 2010 óta, az áfarést 22-től 4 százalékra javította.
A Helyreállítási és Ellenálló képességi Alappal kapcsolatban Varga Mihály emlékeztetett: a magyar álláspont világos, a hazánknak jogosan járó forrásoknak eddig csupán a 8 százalékát kaptuk meg, ezért a folyamat gyorsítását kérjük az Európai Bizottságtól. Amennyiben beérkeztek volna a Magyarországot jogosan megillető, idei évre tervezett források, hozzávetőleg másfél százalékponttal lehetne magasabb a hazai gazdaság idei növekedése – tette hozzá a tárcavezető. Mint mondta: világos tehát, hogy a források visszatartása, lassú kifizetése tényleges gazdasági és versenyképességi károkat okoz Európának, ahogyan a Draghi-jelentés is a versenyképesség egyik fő akadályaként azonosítja az unió túlzott bürokratizáltságát.
Kapcsolódó:
Címlapfotó: Council of the EU/Copyright: European Union