A kiskereskedelem adatai vegyes képet mutatnak - a fotó illusztráció - Pexels.com

A szeptemberi megtorpanás ellenére a kiskereskedelem tovább bővülhet

Szerző: | 2024. november. 7. | Hazai

A következő hónapokban a kiskereskedelmi forgalom élénkülésére számítunk, amit a javuló jövedelmi helyzet is támogat. Jövőre a 10 százalék körüli bérnövekedés és az alacsony infláció együtt érdemben erősítheti a fogyasztást. A KSH vegyes szeptemberi kiskereskedelmi adatai részben az akkori árvízhelyzet számlájára írhatók.

Molnár Dániel, a Makronóm Intézet senior makrogazdasági elemzője

Vegyes képet mutat a kiskereskedelmi forgalom szeptemberi alakulása: éves alapon naptárhatástól megtisztítva 1,7 százalékkal élénkült, csak az üzemanyag-forgalom 5 százalékos visszaesése húzta vissza, enélkül 3,2 százalékos bővülés következett volna be. 

Így alakultak az egyes szegmensek 

A kiskereskedelmet szeptemberben a nem élelmiszerek forgalma húzta felfelé, itt 5,7 százalékos bővülés történt, amit az alacsonyabb tavalyi bázis is támogatott. Elsősorban a gyógyszer, a gyógyászati termékek, az illatszerek, a csomagküldők és az egyéb internetes áruk forgalmában, valamint a textil-, a ruházati és a lábbeliüzletek körében mért jelentős emelkedést a KSH, utóbbi esetében is az alacsony bázis szerepét kell kiemelni. Más területeken ezzel szemben összességében stagnált az üzletek forgalma, nagyobb visszaesés csak a könyv, az újság és a papíráru esetében látható. 

Az élelmiszer-forgalom ezzel szemben csupán kisebb mértékű, 1,5 százalékos növekedést mutat az előző év azonos időszakához képest, itt érdemi lassulás látható a megelőző hónapokhoz hasonlítva. 

Havi összevetésben csökkent a forgalom  

Havi bázison jelentős, 1,4 százalékos visszaesést mutat a kiskereskedelem volumene. A csökkenés itt is elsődlegesen az üzemanyag-forgalomhoz kötődött, azonban anélkül is számottevőnek tekinthető a 0,9 százalékos zsugorodás. Ebben egyértelműen az élelmiszer-forgalom hatását kell kiemelni, ebben a szegmensben 2,4 százalékos visszaesés történt, ami egyrészt korrekció az augusztusi 2,8 százalékos bővülés után, másrészt az árvízhelyzet számlájára is felírható.  

A szeptemberi árvízhelyzet hatásai  

A legutolsó, hasonlóan nagy árvíz 2013 júniusában sújtotta hazánkat, ekkor is látható volt, hogy az élelmiszer-forgalom visszaesett a megelőző hónaphoz képest, amit aztán jelentős felpattanás követett. A különbség, hogy 2013-ban az üzemanyag-kereskedelem mellett a nem élelmiszerek forgalma is érdemben zuhant. Most viszont ez a szegmens bővülni tudott, elsősorban a csomagküldő és az internetes forgalomnak köszönhetően, ezek mellett itt is főleg a gyógyszer, a gyógyászati termékek és az illatszerek, valamint a textil-, a ruházati és a lábbeliüzletek forgalma nőtt augusztushoz képest, amelyeknél szintén megjelenhetett az árvízhelyzet okozta készletezés hatása. 

Javuló mutatók várhatók a következő hónapokban 

Az egyszeri hatások kifutásával októbertől ismét élénkülő kiskereskedelmi forgalomra számítunk, a jövedelmi helyzet javulása is ebbe az irányba hat. Várakozásaink szerint  

a kiskereskedelmi forgalom jövőre tovább bővülhet, a változatlanul dinamikus, 10 százalék körüli bérnövekedés a továbbra is alacsony inflációval kiegészülve, valamint a reálbérek emelkedése stabil alapot ad az óvatossági motívum oldására és így a fogyasztás fellendülésére. 

További gyorsulás várható
A kiskereskedelem árvíz miatti átmeneti lassulása után további gyorsulás várható a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) közleménye szerint. A Központi Statisztikai Hivatal legfrissebb adatai alapján az idén szeptemberben éves alapon 1,7 százalékkal bővült a kiskereskedelmi forgalom. Az éves alapú növekedés lassulása, illetve a forgalom előző hónaphoz képest 1,4 százalékos mérséklődése egyértelműen átmeneti jelenség, amit nagyrészt az árvíz és annak a kereskedelemre gyakorolt hatása okozott – értékeli az adatokat az NGM. Azonos folyamatok játszódtak le a hasonlóan súlyos, 2013-as árvíz idején is. Akkor a kiskereskedelmi forgalom éves változása az árvíz hónapjában 0,9 százalékkal esett vissza, majd azt követően erős növekedést mutatott.
Mindezek alapján megállapítható, hogy a fogyasztói viselkedés szeptemberben sem változott meg, a belső konjunktúra helyreállt. Az online pénztárgépek adatai októberben ismét hasonlóan erős forgalmat mutatnak, mint augusztusban, így az árvíz okozta átmeneti mérséklődést követően a kiskereskedelmi forgalom bővülési üteme visszaállhat a korábbi hónapok kedvező szintjére. 
Az áruk és szolgáltatások fogyasztása a magyar gazdasági növekedés legfontosabb támasza marad. Az év első kilenc hónapjában a kiskereskedelmi forgalom 2,7 százalékkal bővült, az év hátralevő részében pedig további gyorsulás várható, ezzel a fogyasztás egyértelműen felfelé húzza a teljes gazdasági teljesítményt. Ez már idén is érezhető a gazdaságban, de jövőre még erőteljesebben kifejti a hatásait. A belső konjunktúra helyreállása mellett a külső kereslet továbbra is kihívásokkal áll szemben, különösképpen a német gazdaság válsága miatt.
A kiskereskedelmi forgalom alakulását még mindig erőteljesen támogatja a reálbérek egy éve tartó erőteljes növekedése, amely augusztusban 9,4 százalékot ért el, továbbá az infláció sikeres visszaszorítása, amely szeptemberben 3 százalékon stabilizálódott. A kormány elkötelezett a kiskereskedelmi szektor tisztességes versenyének fenntartása és fokozása mellett, amit rendszeres fogyasztóvédelmi ellenőrzésekkel és az online árfigyelő rendszer működtetésével támogat.

Fotó: Pexels

Kapcsolódó: 

Ezek is érdekelhetnek

trend

[monsterinsights_popular_posts_widget]

Promóció

Hazai válogatás

Promóció

Kövess minket

Facebook

Instagram

LinkedIn