Nagy Márton: a német gazdaság stabilitása kiemelten fontos – makronom.eu
2025. június 17., kedd

Nagy Márton: a német gazdaság stabilitása kiemelten fontos

e-mobilitas német ipar - illsuztráció - nyitó - battery week

Egy november 7-én rendezett konferencián Nagy Márton kifejtette: az elektromos autózás jövője és a hazai gazdasági növekedés szorosan kapcsolódik a német gazdaság stabilitásához. Hangsúlyozta, hogy az EU-nak a versenyképesség növelésére, a töltő-infrastruktúra bővítésére és átfogó szabályozásra van szüksége az e-mobilitás terjedésének felgyorsításához, amely a soros hazai EU-elnökség egyik fontos prioritása. 

Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter november 7-én a Hungarian Battery Week konferencián elsőként Donald Trump megválasztásának hatásairól beszélt, amelyet kedvező fejleményként értékelt Magyarország számára. Elmondása szerint Trump elnöksége növelné az ukrajnai béke esélyeit, ami pozitív hatással lehetne a magyar vállalkozásokra, a fogyasztásra és a beruházásokra. Ezen túlmenően a régi-új elnök megválasztása hozzájárulhat az amerikai–magyar kapcsolatok javulásához is, ami a miniszter szerint újabb befektetéseket és élénkebb kereskedelmet hozhatna hazánknak. 

Mondandója fókuszában pedig az elektromos autózás jövője és Európa lehetőségei álltak – írja a Portfolio.hu portál. A Hungarian Battery Week esemény középpontjában ugyanis az e-mobilitás állt, amely kapcsán a tárcavezető kiemelte: az elektromosautó-ipar lendületének fokozása elengedhetetlen Európa gazdasági stabilitásához, különösen a német gazdaság szilárdságának fenntartásához. Hangsúlyozta, hogy a német gépjárműipar teljesítménye közvetlen hatással van a magyar gazdaság fejlődésére is, azaz 

ha Németország nem képes újra növekedési pályára állni, Magyarország számára is kihívássá válik a jelentős gazdasági bővülés elérése. 

A zöldátmenet gazdasági kérdés is 

 A konferencián Nagy Márton rámutatott, hogy a zöldátmenet és az elektromos járművek elterjedése nem csupán környezetvédelmi, hanem jelentős gazdasági kérdés is. A miniszter szerint a magyar autóipar számára elengedhetetlen az új technológiákhoz való alkalmazkodás, amelyet a kormány az elektromos gépkocsik gyártásának és használatának támogatásával kíván elősegíteni. Hangsúlyozta továbbá a töltő-infrastruktúra fejlesztésének fontosságát, hiszen ez kulcsfontosságú tényező az elektromos járművek széles körű elterjedésében. 
 
Beszédében kiemelte Kína előrehaladott állapotát az elektromos autózás terén, ahol az ágazat már állami támogatás nélkül is életképes, szemben Európával, ahol az iparág továbbra is igényli az állami ösztönzőket. Felhozta a francia gazdaság példáját, amely sikeresen alkalmazkodott az atomerőművek használatához, biztosítva ezzel az ipara számára az olcsó energiát. Ezzel szemben a német gazdaság helyzetét aggasztónak nevezte, hiszen annak gyengélkedése közvetlen kihatással van Magyarország gazdasági lehetőségeire. 

A kormány célja egy összeurópai akcióterv kidolgozása 

A miniszter kiemelte, hogy az elektromos autózás jövője szorosan összefügg a globális piaci trendekkel és a nemzetközi együttműködésekkel. A kormány célja egy átfogó, összeurópai akcióterv kidolgozása, amely elősegítené az elektromos autózás gyorsabb térnyerését, és amelynek megvalósításában Magyarország is aktívan részt venne. Nagy Márton figyelmeztetett, hogy amennyiben nem lesz számottevő változás a német gazdaságban, hazánk számára is komoly nehézséget jelent majd az elektromos autózás nyújtotta lehetőségek kiaknázása. 

A tárcavezető részletesen elemezte az elektrifikáció jelenlegi helyzetét és az ezzel kapcsolatos kihívásokat, különösen Európában és Németországban. Kiemelte, hogy bár az elektrifikáció az elmúlt években rendkívül gyorsan haladt, az idei évben megtorpant, aminek a fő oka a német gazdasági helyzet. Mint elmondta,  

az elektrifikáció jövője jelentős mértékben Németországon múlik, mivel a német gazdaság iránya alapvetően befolyásolja az európai gépjárműgyártás versenyképességét. 

A miniszter szerint az európai autógyártók az egyre nehezedő globális versenykörnyezetben különösen nehéz helyzetben vannak, mivel Kínával szemben az árak miatt hátrányos helyzetbe kerülnek. Példaként említette, hogy 

míg Kínában az újautó-eladások közel 30 százalékát már a tisztán elektromos járművek teszik ki, addig Európában ez az arány 14 százalékon stagnál. 

Franciaország az európai átlaghoz képest jobban teljesít, de Németország – az unió legnagyobb gazdasága és autóiparának motorja – elmaradásban van. Nagy Márton szerint a német gazdaságpolitika konzervatív hozzáállása és a költségvetési megszorítások akadályozzák az átállás gyorsítását. 
 
Németország ugyanakkor megújította az elektromos járművekhez nyújtott támogatási programját, bár ez egyelőre csak a vállalati szektorra vonatkozik. A miniszter azonban hangsúlyozta, hogy már ez is élénkítette a keresletet, és hozzájárulhat a gépkocsieladások növekedéséhez. Úgy véli, hogy további támogatásokkal lehetne serkenteni az elektromos járművek iránti keresletet, ami fontos lenne az európai elektrifikációs célok eléréséhez. 


 
Ezzel együtt a német autógyártók nemcsak a hazai piacukon szembesülnek komoly kihívásokkal, hanem külföldön is, ugyanis jelentős piacokat veszítenek Kínában, aminek messzire ható gazdasági következményei lehetnek Európában. Ezt az átrendeződést jól tükrözi a német autógyártók tőzsdei árfolyamának esése, amely a kihívások súlyosságát is mutatja. 
 
A miniszter kitért az Európai Unió által bevezetett büntetővámokra is, amelyek szerinte  

eszkalálhatják a kereskedelmi konfliktusokat és veszélyeztethetik az európai autógyártók pozícióit a kínai piacon. A vámok helyett inkább a kontinens versenyképességének a növelésére kellene koncentrálni, ami hosszú távon erősíthetné az európai gépjármű-előállítók helyzetét a globális piacon. 

Kritikát fogalmazott meg az elektromos gépkocsik ökoszisztémáját érintő uniós irányelvek hiányáról is, amely szerinte lassítja az e-mobilitás EU-s előrehaladását. Véleménye szerint a megfelelő szabályozási környezet előmozdíthatná az elektromos járművek elterjedését, és segítené az iparágat a fejlődésben. Nagy Márton külön hangsúlyozta a töltő-infrastruktúra fontosságát, amely jelenleg az európai piac egyik legnagyobb akadálya.

A töltőpontok hiánya ugyanis visszafogja az elektromos járművek elterjedését, ugyanis az infrastrukturális fejlesztések nélkülözhetetlenek a széles körű adaptációhoz. 

Fotó: Pixabay

Az eredeti cikk itt olvasható: 

https://www.portfolio.hu/gazdasag/20241107/nagy-marton-szerint-uj-lenduletet-kaphat-az-elektromos-autozas-europaban-721499

Kapcsolódó:

Posztok hasonló témában

Heti hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre!

Minden héten megkaphatja válogatott tartalmainkat, hogy naprakész információi legyenek a világ történéseivel kapcsolatban.


Kérjük adja meg a teljes nevét.

Email címét nem osztjuk meg.

Kérdezz bátran!
Chat