Ezt várják a nagy technológiai vezetők a második Trump-elnökségtől  

Szerző: | 2024. november. 11. | Technológia

A Biden-kormányzat szorongatása után a techóriások vezetői remélik, hogy lazulni fog a hurok. 

A techóriások vezetői gratuláltak Donald Trump győzelméhez, és igyekeztek szorosabb kapcsolatot kiépíteni a megválasztott elnökkel, valamint a Szilícium-völgy legbefolyásosabb támogatójával, Elon Muskkal, felkészülve ezzel az ágazati átalakulásokra. 

Az Amazon, az Apple, a Google, a Meta és a Microsoft vezérigazgatója gratulált Trump győzelméhez. Nem meglepő az örömük, hiszen valamennyiük jelentős szabályozási vizsgálatokkal és trösztellenes fenyegetésekkel nézett szembe a Joe Biden ideje alatt. 

Az amerikai igazságügyi minisztérium már korábban, 2020 októberében beperelte a Google-t, azzal vádolva, hogy piaci erejét illegálisan használja fel a riválisok ellehetetlenítésére. Szintén 2020-ban Texas kilenc másik állam támogatásával pert indított a Google ellen, azzal vádolva a céget, hogy megszegi a trösztellenes törvényeket az online hirdetési üzletág működtetése során.

Az Apple-t több oldalról is támadják: miközben az EU-val a digitális piacokról szóló törvény miatt vitatkozik, idén év elején az amerikai kormány is elindította ellene az évtized valószínűleg legnagyobb trösztellenes ügyét. A kereset szerint az Apple monopolhelyzetben fürdőzik az okostelefonok piacán, és ezt kívánják jogi úton megszüntetni, hiszen – elmondásuk szerint – így a vállalat a piaci erőfölény fenntartása érdekében megfojtja az innovációt. 

Most sokat nyerhetnek az új elnök technológia- és vállalkozásbarát hozzáállásával, ha sikerül megnyerniük a politikust. Musk több mint 100 millió dollárt költött Trump kampányának támogatására, és naponta többször is posztolt az X (korábban Twitter) platformján. A Tesla-vezér techtársainak is üzent: „Amerika az építők nemzete. Hamarosan ti is szabadon építkezhettek.” 

Erőfeszítéseiért cserébe Trump tanácsadói szerepet ígért neki, feladata a kormányzati költségek és szabályozások csökkentése lesz.  

A nagy techvállalatok tehát nagy reményeket fűznek a régi-új kormányhoz.  

Üzlet 

Trump második ciklusa várhatóan azonnali katalizátor lesz a vállalati felvásárlások, a magántőkeügyletek és a kockázatitőke-kivonások számára, amelyeket évek óta megbénított a Biden-féle versenyfelügyelet fokozott ellenőrzése és a magas kamatlábak – állítja a Financial Times (FT). 

A mesterséges intelligenciával (MI) foglalkozó ígéretes startupcégek felvásárlása helyett a Microsoft, az Amazon és a Google inkább kreatív módon, az alapítók felvétele vagy technológiájuk licencbe adása révén kerülték el a hagyományosabb trösztellenes ellenőrzést. Emellett az elutasítástól való félelem is megakadályozta, hogy a kockázati tőkével támogatott startupcégek jövedelmező eladásokat hajtsanak végre. 

Legfőbb ellenfelük Lina Khan, a Szövetségi Kereskedelmi Bizottság elnöke volt, aki Jonathan Kanterrel, az Igazságügyi Minisztérium trösztellenes osztályának vezetőjével szövetkezett. A páros blokkolta az összeolvadási és felvásárlási ügyleteket, célba vette a technológiai monopóliumokat, emellett alaposan megvizsgálta az MI-startupok és a nagy technológiai vállalatok, köztük a Microsoft partnerségeit

A Szilícium-völgy technológiai óriásainak befektetési bankárai, tanácsadói és kockázatitőke-befektetői is örömmel fogadták a dollár és a részvénypiacok emelkedését.  

„A gátak hamarosan megnyílnak, és pénzt fogunk nyomtatni”  

– mondák a Goldman Sachsnál, amelynek a részvényei múlt szerdán 13 százalékkal emelkedtek.  

Trump visszatérése a Fehér Házba enyhülést jelenthet az amerikai és európai trösztellenes vizsgálatokban is. Khan és Kanter vezető szerepet vállalt a bigtech-vállalatok piaci hatalma elleni kampányban. Az Igazságügyi Minisztérium az idén ítéletet hozott a Google ellen a keresője kapcsán, miközben más pereket is indítottak az Apple, az Amazon és a Meta piaci erejének megtörésére. Sokan azt jósolják, hogy Khan napjai meg vannak számlálva az Egyesült Államok Szövetségi Kereskedelmi Bizottságánál. Musk szerint is hamarosan ki fogják rúgni… 

Elemzők szerint az is előfordulhat, hogy Trump utasíthatja a minisztériumot, hogy hagyja abba az Apple ellen az év elején benyújtott monopóliumpert. Az iPhone-gyártó az EU új digitális piaci törvénye alapján is bírságra számíthat az App Store szabályai miatt.  

Az új elnök nem titkolta, hogy megveti az uniós szabályozó hatóságot. „Felmerül a kérdés, hogy Trump felszólítja-e majd az EU-t és az Egyesült Királyságot, hogy hagyjanak fel az amerikai vállalatok büntetésével, különösen a kínaiakal kapcsolatos problémák miatt – mondta Boris Feldman, a Freshfields tanácsadója.–  Biden nem szállt szembe velük; ha a techcégek úgy érzik, hogy Trump támogatja őket, akkor kérhetik tőle, hogy segítsen enyhíteni az európai szabályozók nyomását.” 

Októberben Trump egy interjúban elmondta, hogy Tim Cook, az Apple vezérigazgatója felhívta őt, hogy panaszt tegyen egy uniós bírósági ítélet miatt, amely 13 milliárd euró adóhátralék megfizetésére kötelezte a vállalatot Írországban, valamint márciusban 1,8 milliárd eurós trösztellenes bírságra, amiért elfojtotta a rivális zenei streamingszolgáltatások versenyét.  

„Cook azt mondta, hogy ezt a pénzt a cég működtetésére használják. Erre azt feleltem, hogy előbb meg válasszanak, de  

nem hagyom, hogy kihasználják a vállalatainkat”  

– mondta Trump. 

A most megválasztott elnök és követői azonban nem teljesen egységesek a trösztellenes jog érvényesítésével. A Google elleni nagyszabású trösztellenes pert, amelyet a vállalat idén elvesztett, Trump felügyelete alatt indították el, James David Vance alelnökjelölt pedig korábban támogatta a Google feldarabolását. 

Közösségi média  

A közösségimédia-vállalatok igyekeznek nem magukra haragítani Trumpot, aki cenzúrával vádolta őket. 2022-ben ugyanis azt mondta, hogy újraválasztása esetén aláírja azt a rendeletet, amely megtiltja a szövetségi ügynökségeknek, hogy bármilyen szervezettel, vállalkozással vagy személlyel összejátsszanak az amerikai állampolgárok törvényes beszédének cenzúrázása, korlátozása, kategorizálása vagy akadályozása érdekében, és csökkenti az olyan egyetemek támogatását, amelyekről kiderül, hogy cenzúráznak.  

Az elmúlt hónapokban úgy tűnt, hogy Mark Zuckerberg is megkedvelte Trumpot. Nyáron vagánynak nevezte őt a merényletkísérletére adott reakciója miatt, és levelet írt a republikánusok vezette képviselőházi igazságügyi bizottságnak, amelyben azzal vádolta Bident, hogy a világjárvány idején többször is nyomást gyakorolt a Metára, hogy cenzúrázzon bizonyos Covid–19-tartalmakat. Múlt héten az Instagramon gratulált Trumpnak, és hozzátette, alig várja, hogy együtt dolgozzon vele. 

Az új elnök 2020-ban javasolta a TikTok betiltását. Azóta fordított az álláspontján, és azzal érvelt, hogy nem akadályozná az alkalmazást, mert Amerika érdeke, hogy biztosítsa a versenyt Zuckerberg Facebookjának, amelyet a nép ellenségének nevezett.  

A TikTok annak idején be is perelte a kormányt, hogy megakadályozza azt a Biden-adminisztráció idején elfogadott jogszabályt, amely előírná, hogy az alkalmazásnak január közepéig meg kell szakítania a kapcsolatot a ByteDance-szel, vagy le kell állnia az Egyesült Államokban. Érdemes azonban kiemelni, hogy a 230 milliárd dollárt érő applikáció betiltása árthatna a legnagyobb amerikai befektetőinek, köztük a 15 százalékos részesedésű Susquehanna International Groupnak és a kevesebb mint 5 százalékot birtokló Coatue Managementnek (aminek a társalapítója és ügyvezető igazgatója idén Trump kampányának egyik fő adományozója volt).  

Mesterséges intelligencia  

Amerika hozzáállása a mesterséges intelligenciához a legnagyobb technológiai-politikai kérdések közé tartozik, a szabályozásáról, a születőben lévő és gyorsan fejlődő technológia biztonságáról szóló viták egyelőre eredménytelenek. Trump még nem foglalt állást az MI-vel kapcsolatban, de a szektor cégei sokan könnyebb szabályozásokra számítanak. Az új elnök az első hivatali idejében kiadott egy végrehajtási rendeletet, amelyben elkötelezte magát Amerika vezető szerepének megerősítése mellett a mesterséges intelligencia területén, és megjegyezte, hogy a túlságosan korlátozó kormányzati szabályozások akadályozhatják az innovációt vagy azt más országok felé terelhetik. Ez azonban még azelőtt volt, hogy az MI a Szilícium-völgy egyik legígéretesebb és legjövedelmezőbb befektetése lett volna. Trump megfogadta, hogy visszavonja Biden MI-ről szóló végrehajtási rendeletét, amely a demokraták óvatosabb megközelítését tükrözte, azaz a biztonságot az innováció elé helyezte – állítja az FT. 

A megválasztott elnök azt mondta, hogy az első napon megtiltaná a mesterséges intelligencia használatát az amerikai polgárok beszédének cenzúrázására. Ebben közös álláspontot képvisel Muskkal, hiszen ez elengedhetetlen ahhoz, hogy az USA megnyerje a globális mesterségesintelligencia-versenyt Kínával szemben. 

A Tesla-vezér egyébként beperelte az OpenAI-t, a 2015-ben Sam Altmannal közösen alapított startupot, mert az eltért az eredeti nonprofit küldetésétől, vagyis hogy mindenki javára fejlessze a mesterséges intelligenciát. A ChatGPT-gyártó azóta a világ egyik legértékesebb, 150 milliárd dollárt érő magáncégévé nőtte ki magát. 

Altman a 8 évvel ezelőttihez képest idén pozitívabban reagált Trump győzelmére: 2016-ban azt mondta, úgy érzi, ez a legrosszabb dolog, ami az életében történt. Most azonban gratulált és sok sikert kívánt az új elnöknek. 

Kapcsolódó:

Ezek is érdekelhetnek

trend

[monsterinsights_popular_posts_widget]

Promóció

Hazai válogatás

Promóció

Kövess minket

Facebook

Instagram

LinkedIn