A még hivatalban lévő amerikai elnök mindent megpróbál, hogy egy utolsó, gigaösszegű fegyvercsomagot Ukrajnába juttasson, ám az idő nem neki dolgozik. Mire ugyanis elkészül a pakk, Trump valószínűleg már elfoglalja hivatalát.
Megválasztása után, de hivatalba lépése előtt Donald Trump máris hozzálátott, hogy megvalósítsa egyik legtöbbet hangoztatott választási ígéretét, és megkísérelje lezárni a 2022 óta tartó, egyre értelmetlenebbnek és tragikusabbnak tűnő ukrajnai háborút. Olyannyira, hogy a választások után állítólag egyből felvette a kapcsolatot Vlagyimir Putyinnal (a nyugati háborúpárti országokban kényszerített konszenzus alakult ki arról, hogy az orosz vezetővel senki nem állhat szóba, ezt a szabályt vetette el a kezdetektől Orbán Viktor, majd António Guterres ENSZ-főtitkár, aki a magyar miniszterelnökhöz hasonlóan a kommunikációs csatornák nyitva tartásának szükségességét hangsúlyozta – ezután természetesen az európai vezetők is követni fogják a példát, fogadkozások ide vagy oda), akivel azonnal a háború lehetséges végéről tárgyalt.
A folytatás borítékolható: Trump és J. D. Vance leendő alelnök számtalanszor elmondták, hogy nem értenek egyet a Biden-féle politikával, amely az amerikai határbiztonság helyett az ukrajnaira koncentrál, dollárszázmilliárdokat ölve egy olyan háborúba, amely nem a csatatéren fog eldőlni, hanem egy tárgyalóasztalnál.
A tárgyalóasztalt a jelek szerint már közösen ácsolják, a Kreml pedig egyáltalán nem zárkózik el az elől, hogy meghallgassa Trump békés rendezésről szóló javaslatait.
Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője egyenesen úgy fogalmazott: pozitív jelek mutatkoznak Oroszország és az Egyesült Államok kapcsolatainak javulásában, Trump pedig „legalább a békéről beszél, nem pedig arról, hogy stratégiai vereséget kell mérni Oroszországra”.
Ám míg a leendő amerikai elnök egyértelmű jelét adta, hogy a fegyverszünetet és a béketárgyalásokat akár az ukrán fegyversegélyek teljes leállításával is hajlandó elérni, a Fehér Ház még regnáló, immár többszörösen bukott vezetői az utolsó pillanatig a háború értelmetlen folytatását erőltetik. Biden elnök ki akarja facsarni a még büdzsében heverő tartalékokból az utolsó cseppet is, és azt tervezi, hogy Trump beiktatásának napjáig az Ukrajnának elkülönített, még a pénztárban heverő utolsó 6,5 milliárd dolláros részletet is felhasználja egy végső fegyverszállítmány postázására. Ám lehet, hogy már nem lesz ideje végrehajtani a tervét: az idő vészesen elfogyhat, mielőtt Kijev kézzelfogható segítséget láthatna az ígéretből.
Gyorsított tempó
Jake Sullivan, a Fehér Ház nemzetbiztonsági tanácsadója már be is jelentette, hogy a váltás napjáig eljuttatják Ukrajnába a csomagot, megerősítve ezzel a még regnáló kormány „elkötelezettségét” Ukrajna mellett. A gyakorlati kivitelezés azonban nem lesz ennyire egyszerű. Az áprilisban megszavazott 61 milliárd dolláros segélyösszeg maradéka két külön zsebben lapul: az egyikből 4,3 milliárdot lehet elkölteni a meglévő, a Pentagonban heverő készletek megvásárlására, a másikból összesen 2,1 milliárdot lehet kifizetni az amerikai hadiipari vállalatokkal köthető üzletekre.
Egyik út sem a gyorsaságáról ismert, a Pentagon készleteinek a felélése viszont különösen aggasztó. A raktáron lévő fegyverek Ukrajnába küldése ugyanis csak akkor lesz lehetséges, ha a védelmi tárca már pótolta azokat: ez biztosítja, hogy az Egyesült Államok felhalmozott készletei folyamatosan rendelkezésre álljanak, és ne fogyjon ki a fegyverekből. A pótlás azonban általában hónapokig tart.
Vagyis mire beérkeznek, addigra nagy valószínűséggel Trump is helyet foglal az Ovális Irodában, márpedig akkor ígéret ide vagy oda, jogában áll a rakományt amerikai földön tartani, és visszairányítani a raktárakba.
A Pentagonnak tehát először villámgyorsan élesítenie kellene a szerződéstervezeteit a gyártókkal, majd megvárni, ameddig azok leszállítják a megrendelt árut. Ukrajnába csak ez után tudnák indítani a szállítmányokat. A kormány elméletileg megtehetné, hogy figyelmen kívül hagyja a „polc üresen nem maradhat” elvet, ám nem valószínű, hogy éppen egy elbukott választás után még azt is megkockáztatná, hogy a fejére olvassák: Ukrajna érdekében immár az ország biztonságát veszélyezteti.
Trump tehát már el is indult a háború lezárása felé vezető úton, Biden azonban egy utolsó lökést akar adni a konfliktus lendületének. Értelme már nincs sok, Kijev is pontosan tisztában van azzal, hogy hamarosan tárgyalóasztalhoz kell ülnie. Az idő nemsokára eldönti, hogy addig hányan vesztik még életüket az amerikai fegyverek megérkezése – vagy éppen annak hiánya miatt.
***
Kapcsolódó:
Fotó: Gage Skidmore