A Baidu mesterségesintelligencia-alapú okosszemüvege új korszakot nyithat a kínai techcégek versenyében. Az Ernie modellre épülő eszköz jövőre kerül piacra, ami tükrözi a cég elkötelezettségét az MI-innovációk és -alkalmazások fejlesztése terén.
Mesterséges intelligencia (MI) által támogatott szemüveget mutatott be a Baidu, ezzel beszállva a kínai techcégek MI-integrált hardvereinek hasznosítása terén folyó versenyébe. Egy sanghaji eseményen a cég hardverbrandje, a Xiaodu vezetője, Li Ying elmondta, hogy az okosszemüveg egyfajta „személyi asszisztens” lesz.
Az eszköz a vállalat Ernie nevű nagy nyelvi modelljével működik, és olyan lehetőségeket biztosít, mint például a kalóriafogyasztás mérése, a használó környezetére vonatkozó kérdések megválaszolása, zenelejátszás vagy videófelvételek készítése.
Bár Peking le van maradva az USA mögött a legerősebb nagy nyelvi modellek (LLM) fejlesztésében, szakértők szerint a kínai techcsoportok kihasználhatják az ország fejlett elektronikai ágazatát, hogy versenyképes MI-integrált fogyasztói hardvert fejlesszenek ki.
A Baidu szemüvege várhatóan jövőre kerül majd piacra, először csak odahaza. Ezzel elindul a csata az ország fő internetszolgáltató csoportjai között, amelyek az MI-integrált hardverek vezető szolgáltatóivá szeretnének válni. Korábban az okosszemüvegeket csak startupok gyártották. A Xiaodu már létező termékekbe építette bele az Ernie Botot, többek között az idős rokonok felügyeletét segítő virtuális családi felületbe, amelyen keresztül a nagyszülők korosztálya MI-orvosokkal tud beszélni vagy emlékeztetőt kaphat gyógyszerei bevételére.
Októberben a ByteDance, a TikTok tulajdonosa mutatta be az első olyan fülhallgatóját, amely lehetővé teszi a használók számára, hogy okostelefon nélkül, közvetlenül a vállalat Doubao nevű chatbotjához beszéljenek.
A kínai techvállalatok vonzereje abban rejlik, hogy folyamatosan versenyképes árú, meggyőző fogyasztói cikkekkel állnak elő. Ez juttatja őket a külföldi vállalatokkal szembeni előnyhöz az MI hasznos alkalmazásokba történő, arányos integrációjában”
– vélekedik Paul Triolo az Albeight Stonebridge Group tanácsadócég partnere és globális techpolitikai vezetője. A Baidu, Kína legelterjedtebb keresőmotorjának működtetője élen járt az ország saját ChatGPT-verziójának kifejlesztésében is. Az Ernie Botot, amelynek mobilverzióját nemrégiben Wenxiaoyanra nevezték át azonban már lehagyta a ByteDance Doubao nevű MI-botja.
Jelenleg az utóbbi a legelterjedtebb chatbot az országban a havi felhasználók körében – derül ki a piaci felméréseket végző Sensor Tower adataiból. A Doubao volt világszerte az ötödik leggyakrabban letöltött MI-alkalmazás január és augusztus között, a ChatGPT és a Google Gemini mögött lemaradva.
Robin Li, a vállalat társalapítója egy új MI-képgenerátort is bejelentett, az iRAG-et. Elmondása szerint a visszakereséssel kiegészített generálás mechanizmusának (retrieval-augmented generation; RAG) köszönhetően egy kevesebbet hallucináló modellről van szó, , amely a válaszok pontosságát a külső forrásokból származó információk által növeli.
Az elmúlt években a legnagyobb változás az MI esetében a hallucinációk megszüntetése volt. A RAG segítségével növelhető a modellek megbízhatósága és pontossága”
– mondta Li.
Míg a Tencent és az Alibaba részvényei idén emelkedtek, addig a Baidué 26 százalékkal esett január óta, mivel a befektetők nem voltak elragadtatva a rendszer által kínált lehetőségektől, és aggódtak a csökkenő reklámbevételek miatt. A Baidu forgalmának nagy részét ugyanis a keresőmotorján megjelenő hirdetésekből szerzi.
(Forrás: Financial Times)
Kapcsolódó:
Címlapfotó: Dreamstime