Rohamosan közeledik a Black Friday, és számos vállalkozás már most meghirdette „hatalmas akcióit”, „kivételes árleszállításait”, „óriási kedvezményeit”. Az elsőre szépnek hangzó ígéretek mögött sok esetben semmilyen, vagy éppen sokkal alacsonyabb kedvezmény áll, mint ami a reklámban olvasható, így bárki könnyen átverés áldozatává válhat. Kellő tudatossággal és odafigyeléssel azonban elkerülhető a felesleges bosszúság.
Akciózáskor a kereskedőknek 2022 májusától már egyértelmű tájékoztatási kötelezettsége van. Így nemcsak az eladási árat kell feltüntetniük, hanem az árcsökkentés bejelentése esetében az előző 30 napban alkalmazott legalacsonyabb árat is, amelyhez viszonyítva kell meghatározniuk a leértékelés mértékét, így biztosítható, hogy a vásárlók valóban akciókkal találkozzanak. Folyamatos leértékelés esetén pedig a korábbi kezdeti árhoz mérten kell feltüntetni az akció mértékét. Az árleszállítások idején mindig célszerű az árakat összehasonlítani, mert könnyen előfordulhat, hogy az akciós termékek máshol, eredeti árukon is ugyanannyiba kerülnek – vagy akár még olcsóbbak is.
Minden esetben érdemes megnézni, hogy a kereskedő által adott kuponok, leértékelések érdemi kedvezményt tartalmaznak-e.
De a számtalan, „csak ma és csak Önnek” típusú kedvezménnyel nemcsak a hagyományos boltokban lehet találkozni, hanem a webáruházakban is. A téves döntések megelőzése érdekében nem árt tudni, mire szükséges odafigyelni online vásárláskor, hogyan szűrhetők ki előzetesen akár a csaló, megtévesztő webshopok.
Mire figyeljünk online vásárláskor?
Online vásárlás előtt először érdemes a „Kapcsolat” menüpontra kattintani, itt ugyanis kiderülhet, hogy hazai webáruházról van-e szó. Külföldi esetén, ha probléma merül fel, a fogyasztói jogok érvényesítése számottevően nehezebb lehet. Azt is célszerű figyelembe venni, hogy egy tengerentúli vagy távol-keleti rendelésnél nem biztos, hogy a megrendelt termék megérkezik a szükséges időre.
Feltétlenül kerülendők az olyan webshopok, amelyek honlapján nem szerepel cégnév vagy elérhetőség.
A jogsértést elkövető e-kereskedőkről a www.jogsertowebaruhazak.kormany.hu oldalon lehet tájékozódni, de érdemes a fogyasztói kommenteket is elolvasni a vásárlást megelőzően.
Online vásárlás során hasonló jogok illetik meg a fogyasztókat, mint az üzletben történő vásárláskor, azonban ezeken felül lényeges többletjogosultságként jelenik meg a 14 napon belüli, indoklási nélküli elállási jog. Ez akár szubjektív okok miatt is igénybe vehető, például akkor is, ha nem tetszik az adott termék. Az elállásra nyitva álló határidőn belül a termék kibontható, kipróbálható abból a célból, hogy a fogyasztó meg tudja állapítani, megfelelő-e a számára, azonban a kipróbálás csak olyan mértékű lehet, amennyire arra egy hagyományos üzletben is lehetőség lenne. Ha tehát az elállási jog gyakorlása során a fogyasztó a terméket sérülten vagy hiányosan szolgáltatja vissza a kereskedő részére, esetleg jelentősen leamortizálja azt, akkor a vállalkozás nem köteles a teljes vételárat visszafizetni. Az indoklás nélküli elállási jog alól vannak még kivételek, ilyenek például a személyre szabott, egyedi igények alapján készült termékek, a romlandó vagy minőségüket rövid ideig megőrző áruk.
Ha a tudatos és körültekintő vásárlás ellenére mégis olyan probléma merülne fel, amit a webáruházzal nem sikerül rendezni, akkor a fogyasztóvédelmi hatóságtól, a békéltető testületektől, vagy más, uniós tagállamból történt online vásárlás esetén a Nemzetgazdasági Minisztériumon belül működő Európai Fogyasztói Központtól kérhető segítség.
A fogyasztóvédelemért felelős Nemzetgazdasági Minisztérium elkötelezett a fogyasztók magas szintű védelme mellett. Ezért a tárca, illetve a 2025. január 1-jével létrehozásra kerülő Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság szakmai irányítása alatt álló, fogyasztóvédelmi hatósági hatáskörben eljáró kormányhivatalok idén és jövőre is egész évben vizsgálják az árfeltüntetési és akciózási gyakorlatokat, hogy egy fogyasztót se érhessen kár a vásárlása során.
Kapcsolódó:
Címlapfotó: Dreamstime