A mesterséges intelligenciáról rengeteg tévhit kering: felülmúlja az emberi intelligenciát, érzelmeket él meg, sőt egy napon az emberek felett uralkodik majd. De vajon mi igaz ezekből? A TrendFM-en hallható Fintech Világa legújabb adásában Érczfalvi András műsorvezető Qayum Dániellel és Csányi Kristóffal, a Peak tanácsadóival a mesterséges intelligencia mítoszairól beszélget.
Az adás első részében szétszálazzuk az MI-vel kapcsolatos hiedelmeket, és rávilágítunk arra, miért nem képes a mesterséges intelligencia érzelmekre, vágyakra vagy emberszerű döntésekre. Tisztázni fogjuk, hogy az MI csupán az adatalapú működésének köszönheti a hatékonyságát, nem pedig a valódi intelligenciájának vagy bölcsességének.
MI mint barát (a pénzügyi szektorban)
A mesterséges intelligencia a pénzügyi szolgáltatások terén különösen ígéretes. Egyszerűsíti a felhasználói élményt, növeli az adatkezelés pontosságát, emellett számos folyamatot tesz gyorsabbá és költséghatékonyabbá. Három fő modell formálja az MI alkalmazását a pénzügyek világában:
MI mint termék: Láthatatlan háttér-technológia, amely zökkenőmentessé teszi a mindennapi pénzügyi tranzakciókat.
MI mint társszerző: Támogatói szerepben segíti a döntéshozókat az adatok rendszerezésével és elemzésével.
MI mint ügynök: Önálló döntéshozásra is képes, és akár ügyfélszolgálati interakciókat, kockázatkezelést és compliance-feladatokat is elláthat.
Az MI új lehetőségeket teremt, legyen szó cégvezetői támogatásról vagy kreatív ötletelésről. Mindeközben megőrzi az emberi döntéshozás rugalmasságát és szükségét. Támogatja az emberi munkavégzést, viszont teljesen nem tudja felváltani azt. Az emberi felelősségvállalásra és felügyeletre, legalábbis egyelőre úgy néz ki, szükség lesz.
A mesterséges intelligencia mint ellenség
A mesterséges intelligenciát azonban nem csak a pozitív hatásai miatt emlegetik. Számos fenyegetés, mint a scam botok, a blackbox-problémák, a hamis személyazonosságok és a deepfake-technológiák kockázatot jelentenek a felhasználók számára. Ezek egyszerűbbé teszik a bűncselekmények elkövetését, és rombolják a felhasználói bizalmat.
Az adásban arról is beszélünk, hogyan próbálja az EU AI Act szabályozni és etikus mederben tartani a mesterséges intelligenciát, különös figyelmet fordítva a magas kockázatú rendszerekre és a felhasználók védelmére. A teljes adás az alábbi Spotify-linken visszahallgatható.
Címlapfotó: Freepik