A kínai Leapmotor hirtelen lemondott arról, hogy a második, Európában forgalmazott elektromos autóját is Lengyelországban gyártsa. Peking megmondta előre: nem akar kereskedelmi háborút, de ha belekényszerítik, saját játékszabályokat alkalmaz.
A Stellantis és kínai partnervállalata, a Leapmotor visszavonta azt a döntését, hogy Lengyelországban gyártsák második Európában forgalmazott elektromos autójukat. A tychyi üzemben eddig a T03-as elektromos modellt gyártották, Kínából szállított alkatrészekkel, ezt a kapacitást tervezték továbbfejleszteni a B10 SUV gyártásával.
A Reuters információi szerint a vegyesvállalat azt fontolgatja, hogy vagy a németországi Eisenachban található Stellantis-gyárat, vagy a szlovákiai nagyszombati üzemet használja inkább. Bár a többségi tulajdonos 51 százalékkal a Stellantis, mégis a Leapmotor – a maga 49 százalékával – a döntő tényező az európai kereskedelmi ügyekben. A kínai törvények értelmében ugyanis a külföldi közvetlentőke-befektetésekhez minden esetben Peking jóváhagyása szükséges, így attól függetlenül, hogy ki a többségi tulajdonos, azt is eldöntheti, hol legyen beruházás Európában és hol ne.
De miért változott meg hirtelen a Leapmotor viszonya Lengyelországgal? A válasz az Európai Bizottság által november 1-jén élesített, a kínai elektromos autókra kivetett extravámok megszavazásában rejlik. A Leapmotor döntése ugyanis nem más, mint Kína bosszújának kezdőlépése.
Időben figyelmeztettek
A 10 százalékos alapvámra rárakott 7 százaléktól egészen 35,3 százalékig terjedő büntetőtarifák véglegesítéséről októberben szavaztak az EU-s tagországok. Akkor határozott nemmel öt tagállam, Magyarország, Szlovákia, Németország, Málta és Szlovákia voksolt, tizenketten tartózkodtak, tíz pedig – beleértve Lengyelországot is – igennel szavazott.
A magyar gazadási semlegesség elvét fényesen igazolta az, ami ezután történt. A büntetővámok rögzítésével egy időben ugyanis a pekingi kereskedelmi minisztérium egy találkozót szervezett a nagy kínai autógyártók vezetőinek, amelyen két kérés fogalmazódott meg:
a vállalatok állítsák le beruházási terveiket azokban az európai országokban, amelyek megszavazták az ellenük kivetett brüsszeli büntetővámokat. Ugyanakkor bátorították őket, hogy fokozzák a befektetéseket a tarifák ellen voksolókban.
Ezt figyelembe véve a büntetővámok legnagyobb nyertese valójában Magyarország lesz, ahol a BYD jövőre eleve meg is kezdi a gyártást az európai piacra, az egyértelmű és legnagyobb vesztese pedig Franciaország és Olaszország, ám a jelenlegi információk szerint a kereskedelmi háború új játszmájának nyitólépését Lengyelországban hajtja végre Kína.
Az tehát már eldőlni látszik, hogy a kínaiak a jelen helyzetben nem kívánnak több befektetést eszközölni autóipari területen Lengyelországban, a másik helyszín azonban erősen kérdéses. Amennyiben Németországot választják, az ékes bizonyítéka lesz annak, hogy a kereskedelmi háborút Peking immár nagyon is komolyan gondolja: a rozoga gazdasági állapotban lévő országban ugyanis mind az ipari energiaárak, mind a munkaerő költségei jóval magasabbak, mint Lengyelországban, egy ottani gyártási helyszín így valóban csak egy vámháborús csapással lenne magyarázható Kína részéről.
***
Kapcsolódó:
Fotó: Dreamstime