Az FTC elnöke, Lina Khan a Biden-elnökség utolsó napjaiban is folytatja a BigTech üldözését.
A Szövetségi Kereskedelmi Bizottság vizsgálatot készül indítani a Microsoft felhőalapú üzletágának versenyellenes gyakorlatával kapcsolatban – úgy tűnik, hogy az amerikai szabályozó hatóság Joe Biden elnökségének utolsó heteiben is folytatja a BigTech körüli szaglászást.
Az FTC jelenleg azt vizsgálja, hogy a Microsoft visszaél-e piaci erejével azzal, hogy kedvezőtlen licencfeltételekkel akadályozza az ügyfeleket adataik áthelyezésében az Azure-ról más felhőszolgáltatókhoz – közölték az ügyet ismerők.
A vizsgált taktikák közé tartozik az előfizetési díjak jelentős emelése, a meredek kilépési illetékek, valamint az, hogy elméletileg az Office 365 termékei már nem kompatibilisek a rivális felhőkkel – tették hozzá. Az FTC hivatalosan még nem kért hivatalosan dokumentumokat vagy más információkat a Microsofttól. Lina Khan már nem először támadja a nagy techcégeket, korábban a Meta és az Amazon monopolhelyzetének megfékezésére összpontosított.
Khant, aki a Wall Street-i üzletkötők nagy részének ellenségévé vált, a megválasztott elnök, Donald Trump jövő évi Fehér Házba lépése után nagy valószínűséggel leváltják. Bár nem biztos, hogy utódja ilyen kemény álláspontot képvisel, a Financial Times szerint a potenciális jelöltek várhatóan továbbra célkeresztben tarták majd a BigTech-vállalatokat.
A republikánus párt azzal vádolja az online platformokat, hogy állítólag cenzúrázzák a konzervatívokat. A hivatalos vizsgálat indításáról szóló döntés azután születne meg, hogy az FTC visszajelzéseket kért az iparági szereplőktől és a nyilvánosságtól a felhőalapú szolgáltatók üzleti gyakorlatáról.
A tavaly novemberi eredményekből kiderült, hogy a legtöbb válasz a versennyel kapcsolatos aggályt vet fel – közölte akkor az ügynökség –, többek között olyan szoftverlicencelési gyakorlatokat, amelyek korlátozzák egyes programok használatát más felhőszolgáltatók struktúrájában. Az FTC emellett kiemelte az egyes felhőrendszerekből történő adattovábbításra kivetett díjakat és a minimum költési szerződéseket, amelyek meghatározott befizetésért cserébe kedvezményeket kínálnak a vállalatoknak.
Szorul a hurok a Microsoft nyaka körül
A Microsoftot a nemzetközi szervek is vizsgálják hasonló ügyek miatt. Az Egyesült Királyság Verseny- és Piacfelügyeleti Hatósága is figyeli a Microsoftot és az Amazont, miután a másik felügyeleti hatóság, az Ofcom megállapította, hogy az ügyfelek arra panaszkodtak, hogy „bezárkóznak” egyetlen szolgáltatóhoz, amely kedvezményeket kínál a kizárólagosságért, és sokba kerülne kilépni.
Az EU-ban a Microsoftnak sikerült elkerülni a felhőüzletágával kapcsolatos hivatalos vizsgálatot, mivel júliusban több millió dolláros megállapodásban állapodott meg a rivális felhőszolgáltatók egy csoportjával.
2022-ben az FTC beperelte a Microsoftot az Activision Blizzard videojáték-gyártó 75 milliárd dolláros felvásárlása miatt, mivel aggályai szerint az üzlet ártana az Xbox-konzolokat gyártó és a felhőalapú játéküzletágban tevékenykedő versenytársaknak. Az egyik szövetségi bíróság ugyan elutasította az FTC korlátozó kísérletét, amely ellen ők viszont fellebbezést nyújtottak be. Az üzlet felülvizsgálata tavaly zárult le, miután a brit CMA (Competition and Markets Authority) engedélyezte.
A felhőszolgáltatóké lehet a jövő
A húsz évvel ezelőtti kezdete óta a felhőalapú infrastruktúra és szolgáltatások a BigTech egyik legjövedelmezőbb üzletágává váltak, mivel a vállalatok adataik és szolgáltatásaik nagy részét online tárolják. Az ezekre fordított kiadások 2023-ban 561 milliárd dollárra emelkedtek, és a Gartner piackutató előrejelzése szerint idén 675 milliárd dollárra, 2025-re pedig 825 milliárdrafognak nőni. A Microsoft mintegy 20 százalékos piaci részesedéssel rendelkezik e globális piacon, lemaradva a vezető Amazon Web Services mögött, amely 31 százalékkal bír, de majdnem kétszer akkora, mint a Google Cloud 12 százalékkal.
Éles a verseny e trió és a többi kisebb szolgáltató között. A Microsoft a múlt hónapban azzal vádolta meg a Google-t, hogy titokban ellenséges lobbicsoportokat finanszíroz azért, hogy aláássa pozícióját a szabályozó hatóságoknál. Azt is állította, hogy a ker esőóriás megpróbálta meghiúsítani az uniós felhőszolgáltatókkal kötött megállapodását, és 500 millió dollár, készpénzt és hitelt ajánlott nekik, hogy utasítsák el az egyezséget, és folytassák a pereskedést.
Borítókép: Flickr
Kapcsolódó: