Novemberben megszületett a 10 milliomodik elektromos autó Kínában. Az ottani eladások már most túlszárnyalták a 2023-mas számokat, szakértők szerint pedig a kínai EV-k felívelése a globális piacon sem fog megállni – vámok ide vagy oda –, mivel hatékonyságukat tekintve jócskán lekörözték nemzetközi versenytársaikat.
Legördült a gyártósorról Kína 10 milliomodik elektromos autója (EV) november 14-én. Ezzel túlszárnyalták a 2023-ban termelt mennyiséget, miközben a túlkapacitás miatt növekednek az aggodalmak. A kínai EV-gyártók 9,75 millió darabot szállítottak az ország vásárlói számára január és október között, ami éves alapon 34 százalékos növekedést jelent. Közülük a vezető cégek mind jó úton haladnak, hogy elérjék 2024-es értékesítési céljaikat.
Hiába a kínai gazdaság gyengélkedése, folytatódik az EV-forradalom
Cui Dongshu, a Kínai Személygépkocsi Szövetség (CPCA) főtitkára már jelezte, hogy
a kínai EV-forradalom a gazdaság gyengélkedése ellenére is folytatódni fog, mivel a kormány akár 2800 dollár támogatást nyújt darabonként a régebbi elektromos járműveküzemanyag-takarékosabb modellekre való lecseréléséhez.
Az új energiával működő autók (NEV) júliusban először előzték meg hagyományos társaik eladási arányát, ebben a hónapban pedig jelenleg az eladott termékek több mint felét teszik ki.
„Ahogy az elektromos autók darabszáma a benzinüzeműek fölé emelkednek, egyre több meglévő gyártóüzem és munkás válik feleslegessé. A benzinüzemű autók iránti kereslet az elkövetkező években gyengülni fog” – mondta Phate Zhang, a sanghaji székhelyű CnEVPost elektromosjármű-adatszolgáltató alapítója a South China Morning Postnak.
A BYD továbbra is Kína legnagyobb EV-eladója: a gazdára talált darabok októberben lépték át először az 500 ezres határt.
A BYD 2024 harmadik negyedévében 28,2 milliárd dolláros bevételt jelentett, nettó profitja pedig éves alapon 11,5 százalékkal, 1,63 milliárdra duzzadt.
Összehasonlításképpen a Tesla 25,2 milliárd dolláros bevételről számolt be ugyanebben az időszakban, ami éves alapon 8 százalékos növekedés jelent, a nettó nyerség pedig 2,17 milliárd dollárra, vagyis részvényenként 62 centre emelkedett az egy évvel ezelőtti 1,85 milliárd dollárról, azaz 53 centről.
Lesz-e hatása a vámoknak?
Azt viszont meg kell jegyezni, hogy a kínai EV-részvények eléggé alulteljesítettek a szektort ért vámcsapások miatt. Egyedül a BYD van pozitív tartományban, miután 21,8 százalékos hozamot ért el éves viszonylatban. Ugyanezen időtartam alatt a NIO -51,5, az XPeng -12,8, a Li Auto pedig –39,6 százalékos eséssel zárt. Júniusban a BYD vezérigazgatója, Wang Csuanfu, kigúnyolta a nyugati államokat, amelyek protekcionista alapon állnak a kínai tisztaenergia-szektorhoz, hangsúlyozva, hogy „félnek” a kínai EV-ktől. „Ha nem lennénk elég erősek, nem félnének tőlünk”.
Októberben az Egyesült Államok kereskedelmi képviselete véglegesítette tervét a vámok emeléséről a kínai árudömpinggel szemben, elfogadva az először májusban javasolt illetéknövelések többségét. A kivetett vámok főként a stratégiai termékeket, így az elektromos autókat, az energiatárolókat, a napelemeket, a félvezetőke és a kritikus nyersanyagokat célozzák. A végső vámstratégia 14 termékkategória többezer termékére vonatkozik, az első vámok pedig már szeptember 27-én életbe léptek – a többi a következő két év folyamán válik hatályossá. Ezek legalább annyira szigorúak, mint az első Trump-korszak idején bevezetett intézkedések:
a kínai EV-kre 100, a lítiumion alapú EV-akkumulátorokara 25, a napelemcellákra pedig 50 százalék. Ugyanakkor a kínai gyártmányú félvezetők 50 százalékos vámja 2025-ben lép majd életbe.
Az USA nincs egyedül: az Európai Unió szintén fontolgatja, vessen-e ki vámokat a kínai EV-kre. Egy éve az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen elindított a szubvencióellenes vizsgálatot, amely 8 és 35 százalékos vámok kivetésének javaslatával zárult. A július 15-i nem hivatalos szavazás szerint a tagállamok 62,5 százaléka támogatja ezeket, így a végleges döntés valószínűsíthetően ezek bevezetése lesz. Miközben ezen vámokkal időt nyerhetnek a Volkswagen vagy a Stellantis számára, hogy jobban tudjanak alkalmazkodni, valószínűleg újabb hatalmas kereskedelmi háborút váltanak ki, mivel Peking már most azzal fenyegetőzik, hogy egy sor európai termékre – többek között a csúcskategóriás autókra, bizonyos szesztermékekre, a sertéshúsra és a tejtermékekre – szintén vámokat vet ki ellencsapásként.
Ez a vámháború már várható volt. Kínában a legtöbb népszerű EV 12 ezer dollárért megvásárolható, az olcsóbbak pedig kevesebbe kerülnek, mint egy átlagos elektromos bicikli. A BYD Seagull modellje valószínűleg 25 ezer dollár lesz az Egyesült Államokban, már ha egyáltalán megengedik a forgalmazását, miközben a Tesla népszerű Model 3-masa 40 630 dollárnál kezdődik, és akár 54 630 dollárba is kerülhet a kiegészítőktől függően. Az igazsághoz hozzátartozik, hogy
Kína hatalmas versenyelőnye az elektromos járművek terén részben – ahogy Biden fogalmazott – „csalásnak” köszönhető, így például olykor a szellemi tulajdonnal való visszaélésnek és a valutamanipulációknak.
A bőséges kormányzati támogatások és egyéb ösztönzők azonban valószínűleg még nagyobb szerepet játszanak ebben. Márciusban az amerikai pénzügyminiszter, Janet Yellen bejelentette, hogy hivatalos látogatásakor figyelmeztetni fogja Pekinget, hogy az energiaipari és más vállalatoknak nyújtott nemzeti támogatás túlkínálatot okoz és torzítja a globális piacokat.
„Szeretnék beszélni a kínaiakkal az egyes ágazatokban tapasztalt túltermelésről. Szeretném, hogy megértsék, mennyire negatív hatása van ennek – a piacok olcsó termékekkel való elárasztása – az USA-ra, de számos közeli szövetségesünkre is” – mondta Yellen. Ennek ellenére egyes elemzők szerint Kína olyan nagy versenyelőnyben van, hogy ezek a vámok aligha fogják lassítani a lendületét.
A kínai gyárók annyira hatékonyak, annyira megelőzték vetélytársaikat, hogy a hasonló vámok szerintem nem fognak túl sokat hatni az árazás terén. Így is sokkal versenyképesebbek lesznek, mint EU-s társaik”
– vélekedik Anthony Sassine, a KranesShares senior befektetési tanácsadója, egy CNBC-nek adott interjúban.
Hogy a kínai elektromos autók a vámok hatályba lépése után is uralni fogják-e a globális piacot, azt még nem lehet tudni. Az EV-gyártók azonban általában véve megnyugodhatnak azon jóslatokat illetően, hogy termékeik inkább előbb, mint utóbb fognak elterjedni. A Gartner előrejelzése szerint az EV-k előállítása három éven belül olcsóbb lesz, mint az azonos méretű belső égésű járműveké, ami nagyrészt a gyártási módszerek fejlődésének köszönhető, mivel az előállítás költségei gyorsabban csökkennek, mint az akkumulátoroké.
(Forrás: Oilprice)
Kapcsolódó:
Címlapfotó: Dreamstime