Ausztria megnyitja az utat Bulgária és Románia előtt a teljes körű schengeni hozzáféréshez, vagyis Bécs várhatóan lemond a két országból érkezők szárazföldi határellenőrzésének megszüntetésére vonatkozó vétójáról. Igaz még a Geert Wilders-féle holland kormány megnehezítheti a schengeni tagsághoz vezető utat.
A Financial Times cikke szerint Ausztria várhatóan lemond vétójáról Románia és Bulgária teljes körű schengeni övezethez való csatlakozásával szemben, megnyitva ezzel az utat a két ország előtt, hogy több mint egy évtizedes konfliktus után teljes jogú taggá váljon.
A két kelet-európai állam idén március végén részlegesen már csatlakozott Schengenhez, lehetővé téve a légi és a tengeri határellenőrzés felfüggesztését közöttük és az övezet többi 27 országa között. A szárazföldi határok ellenőrzése azonban Ausztria vétója miatt megmaradt, mivel Bécsben aggódnak az illegális migráció jelentette kockázatok miatt.
Bécs most arra készül, hogy a belügyminiszter, román, bolgár és magyar kollégáival együtt pénteki budapesti találkozójukon feloldják a tilalmat. Az országok csatlakozását ezután hivatalossá kell tenni, adott esetben az összes uniós belügyminiszter december 12-re tervezett következő rendes ülésén. Ez lehetővé tenné, hogy a jövő év elején minden korlátozást feloldjanak.
Románia és Bulgária 2007-ben csatlakozott az EU-hoz. Tagságukat a határok nélküli térségben azonban a korrupcióval kapcsolatos aggályok és az az aggodalom hátráltatta, hogy a két ország – amelyek az EU külső határát is képezik – nem tesz eleget az illegális migráció kezeléséért.
Az uniós kormányok márciusban hozzájárultak a schengeni övezethez való részleges csatlakozásukhoz, de Bécs továbbra is ellenezte a teljes jogú tagságukat, amely Írország és Ciprus kivételével valamennyi uniós tagállamot, valamint Izlandot, Norvégiát, Svájcot és Liechtensteint magábafoglalja.
A bukaresti és a szófiai kormány fokozta a határőrizetet, és csökkent a menedékkérelmek, valamint az illegális migránsok érkezése a két országba. Ausztria mostanra, úgy tűnik, elégedett az elért eredményekkel.
Az osztrák megállapodás ellenére azonban Hollandia továbbra is akadályozhatja a folyamatot. Amszterdam 2023-ban zöld utat adott Bulgária és Románia schengeni csatlakozásának, mielőtt Geert Wilders Szabadság pártja a tavaly novemberi választások után csatlakozott az ország kormánykoalíciójához.
Amint Ausztria vétóját feloldják, a holland parlament újabb vitát tart a kérdésről, és javasolhatja álláspontjának felülvizsgálatát. A tárgyalásokról tájékoztatott tisztviselők úgy vélik, hogy ha a pénteki ülésen megállapodás születik, akkor az erős jelzés lesz Hollandia számára, hogy ne változtasson irányt.
Marcel Ciolacu román miniszterelnök a hét elején azt mondta, hogy bízik a megállapodásban. Ciolacu és a szocialisták a közelgő elnök- és parlamenti választások esélyeseinek számítanak. Az elnökválasztás első fordulójára a tervek szerint vasárnap kerül sor, a lehetséges második forduló pedig december 8-án lesz, így számukra jól jönne a kampányhajrában, ha sikerülne megállapodni a Schengenhez való teljes csatlakozásról.
Kapcsolódó:
Borítókép: Wikimedia Commons