Újabb búcsúmeglepetéssel kedveskedett az amerikai elnök Ukrajnának. Bár két éve még azzal dicsekedett, hogy a taposóaknák elleni küzdelem élharcosa, hirtelen talált néhány tízezret, amit elküldhet Kijevnek.
Az amerikai kormány első alkalommal (és minden valószínűség szerint utoljára) hagyta jóvá gyalogsági aknák küldését Ukrajnának. Joe Biden nem aprózza el hivatali idejének a végét: a napokban engedélyt adott az ukránoknak a nagy hatótávolságú rakéták oroszországi célpontok elleni alkalmazására, súlyos eszkalációt kockáztatva ezzel – most pedig az ezerszer elátkozott aknákból küld egy hatalmas szállítmányt Kijevnek.
Érzi a Fehér Ház is, hogy utóbbi csomag morálisan erősen megkérdőjelezhető, a fegyver alkalmazását ugyanis a legtöbb helyen a világon (milyen a sors, Ukrajnában, Oroszországban és az Egyesült Államokban éppen nem) már betiltották, miután hajlamos a telepítése után akár évekkel később is működésbe lépni, válogatás nélkül gyilkolva ezzel a civileket. Washington éppen ezért sietve közölte, hogy az aknákat (amelyeket mindkét háborús fél eddig is bőszen használt) Ukrajna keleti részére szánja, ahol az orosz hadsereg egyre gyorsabb ütemben nyomul előre. Kikötötte azt is, hogy az ukrán haderő Oroszország területén nem használhatja a fegyvereket, kizárólag saját védelmi vonalainak biztosítására telepítheti azokat.
A taposóaknák küldésével Ukrajna újabb bakancslistás kérése teljesült: az Egyesült Államok eddig éppen azért tagadta meg a szállításukat, mert azok valóban céltalanul és válogatás nélkül gyilkolnak, és még akkor is áldozatukra várnak, amikor az adott konfliktus már régen befejeződött, az aknák pontos helyéről pedig mindenki megfeledkezett.
De hát ez az akna nem is olyan akna
Mindössze négy hónappal a háború kirobbanása után, 2022 júniusában a Fehér Ház hivatalos közleményt adott ki, amelyben bejelentette, hogy tiltó korlátozást vet ki a taposóaknák használatára. „A változtatások az elnök azon meggyőződését tükrözik, hogy ezek a fegyverek aránytalanul nagy veszélynek teszik ki a civileket jóval azután is, hogy a harcok véget értek. Ezenkívül kiegészítik az Egyesült Államok régóta fennálló vezető szerepét a taposóaknák felszámolásában” – állt a dokumentumban, amelyben Biden arra is kötelezettséget vállalt, hogy az USA nem exportál vagy szállít a világon sehová gyalogsági aknát – az egyetlen kivételt Dél-Korea képezi, amelynek határvédelméhez Washington szerint nélkülözhetetlen a gyilkos eszközök használata.
A közlemény arra is kitért, hogy az Egyesült Államok világelső az aknamentesítésben, a létfontosságú amerikai részvétel pedig segít az országoknak egy fegyveres konfliktus lezárása után a béke megszilárdításában, az újjáépítésben és a fejlődésben. Biden valószínűleg nem feledkezett meg erről az apróságról, amikor összeállíttatta az újabb csomagot Ukrajnának, ezért a washingtoni források nem győzik hangsúlyozni, hogy a Kijevnek küldött aknák telepítésük után maximum két héttel a belső mechanizmusuknak köszönhetően „döglötté” válnak, így a későbbiekben sem jelentenek veszélyt a civilekre. Kérdés, hogy a kéthetes szavatosságot bárki is komolyan gondolta-e bármelyik oldalon.
Amerika végtelen proxyháborúja tehát tovább folytatódik, béketárgyalási tervek ide, diplomáciai megoldások oda. Donald Trump elnök januárban foglalja el hivatalát, addig a taposóaknák ezerszámra végzik majd a feladatukat Ukrajnában.
***
Fotó: Rawpixel