A kínai technológiai vállalatok jelentős mesterségesintelligencia-fejlesztő központokat építenek ki a Szilícium-völgyben, miközben az amerikai kormány igyekszik korlátozni az ázsiai ország hozzáférését a csúcstechnológiához.
Növekvő kínai jelenlét az amerikai AI-piacon
A legnagyobb kínai technológiai vállalatok aktívan bővítik kaliforniai irodáikat, ahol elsősorban az amerikai versenytársaktól igyekeznek szakembereket átcsábítani. Az expanzió annak ellenére folytatódik, hogy az USA megtiltotta a legfejlettebb Nvidia MI-chipek exportját a kínai cégek számára, amelyek kulcsfontosságúak az MI-modellek fejlesztéséhez.
Jelenleg azonban nincs korlátozás arra vonatkozóan, hogy az amerikai alapítású, kínai tulajdonú cégek az USA-ban lévő adatközpontokon keresztül hozzáférjenek e csúcskategóriás chipekhez.
A Kereskedelmi Minisztérium januárban javaslatot tett egy új szabályozásra, amely szerint a felhőszolgáltatóknak ellenőrizniük kellene a mesterségesintelligencia-modelleket fejlesztő felhasználók személyazonosságát, és jelenteniük kellene tevékenységüket.
A kínai vállalatok agresszív stratégiája
Az Alibaba Sunnyvale-ben építi MI-csapatát, ahol olyan szakembereket keresnek, akik korábban az OpenAI-nál és más vezető amerikai techcégeknél dolgoztak. A vállalat LinkedInen hirdet állásokat tudományos kutatói, gépi tanulási mérnöki és termékmarketing-menedzseri pozíciókba. A csapat fő feladata az Alibaba International Digital Commerce Group MI-alapú keresőmotorjának, az Acciónak a fejlesztése. Az egyik Alibaba-toborzó a potenciális jelentkezőknek azt is elárulta, hogy a vállalat tervezi a kaliforniai MI-csapat külön startupba történő kiszervezését.
Egy másik kínai vállalat, a Meituan online szolgáltatásokat nyújtó platform különösen aktív lett az elmúlt hónapokban, miután vezetői felismerték lemaradásukat a mesterséges intelligencia területén. Wang Xing vezérigazgató visszahívta a cég társalapítóját, Wang Huiwent egy új generatív MI-csapat, a GN06 vezetésére. Az egység olyan MI-alapú lehetőségeket kutat, mint a menüfordítási funkciók és a mesterségesintelligencia-asszisztensek. A csapattagok részben a San Francisco-öböl térségében, részben pedig Pekingben dolgoznak. Egy volt OpenAI kutató elmondása szerint a Meituan és az Alibaba folyamatosan bombázza őket üzenetekkel, amelyekben információkat szeretnének szerezni tapasztalataikról és még állásajánlatokat is tesznek.
A TikTok tulajdonosa, a ByteDance rendelkezik a legkiterjedtebb kaliforniai MI-jelenléttel, csapataik több különböző projekten dolgoznak.
Az egyik kutatócsoport az MI-funkciók TikTokba való integrálásán munkálkodik, míg egy másik a Doubao nagy nyelvi modell fejlesztésén dolgozik
kínai és szingapúri kollégákkal együttműködve. A kaliforniai alkalmazottak Zhu Wenjiának jelentenek, aki a modell fejlesztését irányítja Pekingből, és korábban a TikTok termék- és mérnöki részlegét vezette.
Kisebb kínai MI-startupok is megjelentek az amerikai piacon. A Moonshot AI társalapítója, Wu Yuxin San Franciscóban dolgozik, aki korábban a Meta, a Cruise és a Google Brain munkatársa volt. Jelenleg nagy multimodális modelleket építa Moonshot AI-nál, amely a Kínában népszerű Kimi chatbot tulajdonosa. A Baidu, Kína legnagyobb keresőmotorja korábban az egyik vezető MI-kutatólaboratóriumot működtette a Szilícium-völgyben, ahol csúcskutatók és -mérnökök dolgoztak a beszédfelismerésen és az önvezető technológián. 2017-ben több száz embert foglalkoztattak az amerikai kutatás-fejlesztési központban olyan neves vezetőkkel, mint Adam Coates és Andrew Ng. A vezető munkatársak elvándorlása a cégen belüli konfliktusok és a Washington–Peking kapcsolatok romlása miatt a Baidu jelentősen csökkentette ottani működését.
A mesterségesintelligencia-verseny kimenetele tehát nemcsak a vállalatok stratégiáján, hanem a geopolitikai dinamikán is múlik. Miközben az USA és Kína közötti technológiai rivalizálás fokozódik, az MI-innováció sikere mindkét oldalon megkövetelheti az óvatos együttműködést és a kölcsönös előnyökre épülő megoldásokat. A következő évek nemcsak az új szabályozások és korlátozások, hanem a globális mesterségesintelligencia-ökoszisztéma formálódásának időszakát is jelenthetik – egy olyan folyamatot, amelynek hatásai túlnyúlnak a Szilícium-völgy és Peking határain.
Ez a rivalizálás ugyanakkor nem csupán a technológiai szektor belügye: hatásaival a mindennapi életünkben is szembesülhetünk, legyen szó MI-alapú szolgáltatások fejlődéséről, a munkaerőpiaci dinamikák átalakulásáról vagy az adatbiztonság kérdéseiről.
Kapcsolódó:
Címlapfotó: Dreamstime