A pénzügyi nehézségekkel küzdő svéd akkumulátorgyártó, a Northvolt csődvédelmet kért az USA -ban. A cég csütörtök este bejelentette, hogy az amerikai csődtörvény alapján szerkezetátalakítási eljárást indított. A vállalatnak jelenleg 5,8 milliárd dolláros adóssága van. Ezzel a lépéssel reményeik szerint új finanszírozási forrásokhoz férhetnek hozzá.
A Northvolt régóta az európai autóipar nagy reményének számít az elektromos autók akkumulátorgyártása terén, hogy velük kiegészülve önálló ellátási láncot alakítsanak ki az elektromos járművek számára, ellensúlyozva a jól bevált kínai és dél-koreai gyártók dominanciáját. A cég legnagyobb részvényese a német Volkswagen. A tulajdonosok között van még az amerikai Goldman Sachs befektetési bank és a BMW.
Az európai akkumulátorcella-ipar egésze kihívásokkal teli helyzetben van, így nem csoda, hogy a Northvolt is egy ideje komoly finanszírozási problémákkal küzd. Az egyik résztulajdonos, a BMW még júniusban visszavonta kétmilliárd eurós, akkumulátorcellákra vonatkozó megrendelését.
Szeptemberben a Northvolt bejelentette, hogy becslések szerint 1600 alkalmazottat bocsát el Svédországban, és több terjeszkedési tervét felfüggesztette.
A vállalat most elsősorban a svédországi Skellefteåban található Northvolt Ett gyárban szeretne az akkumulátorcellák nagyüzemi előállítására koncentrálni.
A Northvolt AB azután nyújtotta be a csődvédelmi kérelmet az Egyesült Államokban, hogy elmaradt a mentőfinanszírozás biztosítására tett kétségbeesett ajánlat, így a küszködő cégnek mindössze egy hétre való összeg, 30 millió dollár maradt a számláján, az adóssága pedig 5,84 milliárd dollárra rúg.
A Bloomberg által összeállított adatok szerint ezek a számok az egyik leginkább eladósodott vállalatra utalnak azok közül, amelyek az idén csődöt jelentettek az Egyesült Államokban. A Northvoltot szorosan követi az Intrum AB, egy másik svéd cég, amely a múlt héten egy hasonló kérelmet iktatott.
A Northvolt úgy döntött, az Egyesült Államok jogi útját választja, hogy így jól ismert keretet biztosítson a meglévő befektetők és harmadik felek számára, akik érdeklődést mutattak a finanszírozás iránt. E lépéssel lezárják a tulajdonosokkal, az ügyfelekkel és a hitelezőkkel való több hónapos tárgyalásokat, hogy aztán megtalálják annak a módját, hogy a magánkézben lévő akkumulátorgyártó hogyan lépjen tovább a pénzeszközök kimerülése után.
A cég létszámának egynegyedét leépítette, és felfüggesztette a terjeszkedési terveit, hogy leküzdje az ősz folyamán felerősödött készpénzhiányt.
Ezt elsősorban az idézte elő, hogy elveszített egy kulcsfontosságú szerződését, és nem tudott 5 milliárd dolláros zöldkölcsönt lehívni.
A Northvolt Ett, a svédországi sarkkör közelében található zászlóshajó gyár az átszervezés során a megszokott módon fog működni. Innen „továbbra is szállít az ügyfeleknek, teljesíti a kritikus beszállítókkal szembeni kötelezettségeit és kifizeti az alkalmazottak bérét” – nyilatkozták. Közlésük szerint a bírósági eljárás során a Northvolt mintegy 145 millió dollár készpénzes biztosítékhoz férhet hozzá. A Scania CV AB, a Volkswagen AG teherautógyártó egysége és a Northvolt egyik kulcsfontosságú ügyfele külön közölte, hogy 100 millió dolláros finanszírozást biztosít az adós számára.
A bejelentett létszámleépítés után az akkumulátorgyárnak még mindig körülbelül 6400 alkalmazottja marad Svédországban, Lengyelországban és az Egyesült Államokban. A leányvállalatait, amelyek a tervezett németországi és kanadai gyárak megépítéséért felelősek, nem érinti az USA-ban indított csődeljárás, bár közölték, hogy ezeket a projekteket elhalasztják.
Stratégiai befektetők
Az elmúlt hetekben a Northvolt intenzív tárgyalásokat folytatott a hitelezők, a részvényesek és az ügyfelek bevonásával egy több mint 300 millió dolláros mentőcsomagról, amelynek segítenie kellett volna, amíg a cég hosszabb távú finanszírozást talál. Mivel nem jött létre megállapodás, az akkumulátorgyártónak kellett a hitelezőkkel szemben védelmet kérnie.
Adósságai között szerepel egy 330 millió dolláros, 2025 decemberében esedékes átváltható értékpapír, amelyet a Volkswagen, a cég legnagyobb részvényese bocsátott ki. A csoport 2023-ban 1,2 milliárd dollárt veszített, amit az ázsiai gyártók árleszorító hatásának tulajdonított. Néhány Northvolt-befektető hajlandó volt elfogadni a mentési tervet. Az egyik részvényes közleményben ismertette, hogy kész volt további tőkét biztosítani, de „a vállalat kulcsfontosságú érdekelt feleinek kellően széles csoportja nem támogatta”. Az állami tulajdonú nyugdíjalapok összesen mintegy 5,8 milliárd koronát (520 millió dollárt) fektettek Northvolt részvényekbe és más átváltható adósságokba.
Az akkugyár 2021-ben nyitotta meg fő üzemét az északi sarkkör közelében fekvő Skellefteában, de nem tudta teljesíteni a mennyiségek felfuttatására vonatkozó célkitűzéseit. Eközben az elektromos járművek végpiaca gyengült, miközben az erősebb versenytársak lefelé nyomták az elektromos energiatárolók árát. Júniusban a részvényes BMW AG minőségi problémák miatt lemondott egy 2 milliárd dolláros akkumulátormegrendelést.
A vállalat hamarosan megkezdte kiterjedt növekedési tervének felülvizsgálatát. Úgy döntött, hogy a globális munkaerő 20 százalékát leépíti, leváltotta a zászlóshajó üzem vezérigazgatóját, és csődbe vitte a skellefteai bővítéssel foglalkozó egységet. A Volvo Car AB a múlt hónapban kezdeményezte a svédországi közös vállalatuk átvételét, a Volkswagen képviselője pedig novemberben lemondott. A svéd kormány hetekig visszautasított minden olyan javaslatot, hogy készpénztámogatást nyújtson a Northvoltnak. Viszont Ebba Busch miniszterelnök-helyettes az X-en közzétett bejegyzésében úgy nyilatkozott, hogy „továbbra is támogatja az életképes akkumulátoripart és a zöldátmenetet”. Egyben kifejezte reményét, hogy a csődeljárás lehetővé teszi, hogy hosszú távú megoldást találjanak a Northvolt számára. A német kormány bejelentette, hogy támogatja a Northvoltot és a heidei projektet, és párbeszédet kezdeményez a vállalattal, a svéd kormánnyal és más kulcsszereplőkkel.
A Northvolt alapítása óta mintegy 10 milliárd dollárnyi adósság- és tőkefinanszírozást vett fel, többek között az Európai Beruházási Banktól, a svéd Exporthitel-társaságtól vagy az Északi Beruházási Banktól. Peter Carlsson, a Northvolt vezérigazgatója ebben a hónapban azt mondta, hogy a vállalatnak több mint 900 millió dollárra van szüksége ahhoz, hogy pénzügyeit tartósan biztosítsa, ehhez a csoport partnereket keres, többek között Ázsiában.
A Bloomberg jelentése szerint a csődbejelentés után a Northvolt AB vezérigazgatója, Peter Carlsson távozik posztjáról. Az 54 éves vezető, a Northvolt társalapítója a 2016-os megalakulása óta vezeti az elektromos járművek beszállítóját. Több milliárd dolláros adósságot és részvényt bocsátott ki azzal az ígérettel, hogy úttörő lesz az európai akkumulátorgyártásban.
Kapcsolódó: