Az elnökválasztás napja után a CNN nézettsége a pincébe zuhant. Nem azért, mert Trump lett az elnök, hanem azért, mert a csatorna végig azt harsogta, hogy Trump nem lesz elnök. Büntettek a nézők.
A CNN vezérigazgatója, Mark Thompson a napokban határozott figyelmeztetés adott ki a csatorna munkatársainak, hogy jóval kevesebbet foglalkozzanak Donald Trumppal és a leendő elnök elleni megszokott, „negatív” anyagokat szorítsák a háttérbe a következő években. „A nézők rosszul vannak az egésztől. Nem uralhat ez mindent az elkövetkezendő négy évben, vannak más sztorik is, amelyeket el kell mesélnünk” – mondta.
Első pillantásra az igazgató határozata a kiegyensúlyozott hírközlésre törekvés látszatát kelti, valójában semmi nem áll távolabb az igazságtól. A valódi ok az, hogy Trump választási győzelme után a nézettségi mutatók (különösen a kiemelt, 25–54 év közötti korosztály körében) történelmi mélypontot értek el. A november 6-tól 13-ig terjedő időszakban (ez volt az elnökválasztás hete) átlagosan 399 ezer fő nézte az erősen balra hajló CNN-t – ugyanebben az időben a konzervatív Fox Newsra 2,23 millióan kapcsoltak. Az említett, 25–54-es célközönség esetében még tragikusabb a helyzet, közülük mindössze 61 ezren voltak kíváncsiak arra, mit akar nekik elmondani a csatorna. Ilyen alacsony mutató utoljára 2000-ben fordult elő, nem csoda, hogy Thompson „kritikus időszakról” és a hírszerkesztés teljes reformjáról beszél az alkalmazottaknak, hangsúlyozva: „Egyértelmű, hogy a nézők belebetegedtek abba, ahogyan a média politikával foglalkozik”.
Akár igaza is lehet, ám a CNN elleni bojkott oka egyértelműen a csatorna demokrata nézőinek elfordulását jelenti – a statisztikák szerint az odakapcsolók mindössze 9 százaléka vallja magát republikánusnak, vagyis a demokrata bástyának számító sajtóorgánumnak éppen azok a nézők mutatják a hátukat, akiknek értékrendje és ízlésvilága elméletileg tökéletesen megegyezik a CNN által tálalt híranyagokkal. Miért? Mert a csatorna elkövette a legnagyobb hibát, és hazug módon kezdett el kampányolni Biden mellett, hogy aztán az elnökválasztás napján az egész, általa összetákolt építmény a fejére omoljon.
Ha a csend beszélni tudna
Már maga a tény, hogy a republikánus érzelmű szavazók a csatorna nézőinek mindössze 9 százalékát teszik ki, élesen megvilágítja, hogy a CNN kiegyensúlyozott média helyett rétegcsatornává vált. Miután ezt teljesen felvállaltan tette, igyekezett mindent meg is tenni, hogy a demokrata bázis vágyalapú politikai nézeteinek minél nagyobb teret adjon.
A csatorna hónapokon keresztül semmi mást nem sulykolt nézői fejébe, csupán azt, hogy Donald Trump a legsúlyosabb fenyegetés a demokráciára. Szakértők és elemzők hadát szólaltatta meg, akik mind ugyanazt mantrázták: Kamala Harris megválasztása az egyetlen üdvözítő megoldás az Egyesült Államok számára. Ráadásul a választás előtt megrendelt egy olyan közvélemény-kutatást, amely szerint Harris óriási fölénnyel vezet a választási eredményeket a legnagyobb mértékben befolyásoló csatatérállamokban, köztük Wisconsinban és Michiganben. Mint ismert, Trump az összes csatatérállamban győzött, a választásokat ráadásul elképesztő fölénnyel nyerte meg, így a voksolás másnapján a nézők ott ültek a CNN előtt, és nem tudták, mi történhetett, amikor kedvenc csatornájuk eddig folyamatosan azt mondta, hogy Trump vállalhatatlan és megválaszthatatlan elnökjelölt, Harris pedig csúcsfavorit. Mindezt pár perc alatt gondolhatták át, majd az egyetlen tiltakozási formát választották, amit az adott szituációban megtehettek: elkapcsoltak, és azóta sem kapcsolnak vissza.
Thompson, aki hagyta, hogy emberei az egész CNN-t propagandacsatornává silányítsák, hatalmasat bukott. A mostani kapkodás és struktúraváltoztatási szándék érthető, de kissé eső után köpönyeg jellege van. A tét a csatorna számára első körben már nem is a nézőszám drasztikus növelése, hanem a szimpla túlélés. A vezérigazgató most nem győzi hangsúlyozni a kiegyensúlyozott és tartalmas újságírás fontosságát, valamint a bizalmi kapcsolat újraépítését a nézőkkel. Intelmeire fél évvel ezelőtt lett volna szükség, ami pedig a bizalmat illeti, a nézők éppen most döntöttek róla. És kegyetlenül büntettek elvesztése miatt.
***
Fotó: Gage Skidmore