A német autóipari válság a beszállítókra is tragikus csapást mér. A vállalatok zsinórban jelentik be a létszámleépítést, legutóbb a Bosch tudatta az elkerülhetetlent.
Nincs megállás a német autóipar lejtőjén. A nagy gyártók mellett immár a beszállítók is a költségcsökkentést tűzték ki célul, amelynek első és legbiztosabb jele mindig a létszámleépítés. Most a Bosch volt soron: a vezetőség 5500 munkavállalótól kíván megszabadulni az elkövetkező pár évben.
A vállalat a globális autópiaci stagnálásra, a kihasználatlan kapacitásra, valamint az elektromos átállás lassulására hivatkozott, amikor bejelentette a döntést. A Bosch autóipari részlegénél 230 ezer ember dolgozik, míg globálisan a vállalat 429 ezer főt foglalkoztat. Szerencse a szerencsétlenségben tehát, hogy a mobilitási szegmens csak egy része a cég portfóliójának, így nem minden tevékenysége függ a német szinten lassan haldokló iparágtól.
A leépítés 2027 végéig 3500 főt fog érinteni, elsősorban az automatizált vezetési technológia és a központi járműszoftvert fejlesztő területen – ennek a fele német munkavállaló lesz. 2032-ig csak a hildesheimi üzemből újabb 750 főnek szüntetik meg a munkaviszonyát, ebből hatszáznak két éven belül.
„Óriási a kapacitásfelesleg az autóiparban. Az elektromos járművek piaca nem az eredeti terveknek megfelelően fejlődik, ezen a területen az autógyártók sok projektet szüneteltetnek, vagy törölnek végleg” – állt a cég közleményében, rámutatva a beszállítók kiszolgáltatottságára.
A globális nehézségeken túl Németországban akkor ütött be igazán a probléma, amikor a frissen megbukott kormány tavaly eltörölte a vásárlási kedvezményeket az elektromos járművek piacán – ennek eredményeképpen az idei év első kilenc hónapjában 27 százalékkal zuhantak az eladások.
***
Fotó: Pexels