A világ legértékesebb vállalata 35 milliárd dolláros negyedéves bevételével igencsak lenyűgözte a befektetőket.
Az Nvidia szerdán újabb kiemelkedő negyedéves eredményről számolt be, amelyek természetesen ismét örömet okoztak a befektetőknek. A vállalat értéke az év során 2,2 ezer milliárd dollárral nőtt, ezzel elérve a 3,6 ezer milliárdot, ami nagyrészt a chipeladások megduplázódásának köszönhető. A cég 35,08 milliárd dolláros bevételt jelentett, meghaladva az elemzők által várt 33,15 milliárdot. A profit több mint kétszeresére nőtt az előző év azonos időszakához képest, miközben a bevételek 94 százalékkal emelkedtek. Az Nvidia további 70 százalékos bevételnövekedést jósolt a következő negyedévre.
Kis léptékben ez azt jelenti, hogy a részvényenkénti eredmény a várt 0,75 dollár helyett 0,81 dollár lett. Bár a bejelentést követően a vállalat részvényei 5 százalékot estek az utókereskedésben, gyorsan visszapattantak, és nagyjából az előző napi, 145,89 dolláros New York-i záróáruk közelében maradtak.
Az Nvidia vezérigazgatója, Jensen Huang a múlt héten kijelentette, hogy
a generatív mesterséges intelligenciát (MI) hajtó számítási kapacitás a következő évtizedben „milliószorosára” nőhet.
Huang a negyedéves eredményeket kísérő sajtóközleményben kifejtette, hogy az Nvidia technológiájának globális elterjedése platformváltást indított el: a hagyományos adatközpontokat gépi tanulásra optimalizálják, hogy azzal MI-t állítsanak elő. Hozzátette: „a generatív MI nem csupán egy új szoftverképesség, hanem egy új iparág, amely digitális intelligenciát gyárt – egy új ipari forradalom, amely több ezer milliárd dolláros ipart teremthet”.
Az Nvidia új Blackwell grafikus processzorai iránti kirobbanó kereslet megnyugtatta azokat is, akik attól féltek, hogy a techóriások esetleg visszafognák az MI-hez kapcsolódó feldolgozó-kapacitásokba és adatközpontokba történő milliárdos beruházásaikat.
A piacvezető pozíció megerősítése
Az Nvidia értéke visszapattant a nyári mélypontról, 45 százalékkal emelkedve az augusztusi szinthez képest. Az év során a cég részvényei közel a háromszorosára, az elmúlt két évben pedig több mint tizenkétszeresére emelkedtek, az amerikai választások után rekordmagasságot értek el. Eközben az Nvidia versenytársai egyre inkább lemaradoztak, mert nem bírnak lépést tartani a cég MI-dominanciájával.
Kockázatok és kihívások
Noha az Nvidia sikere egyértelmű, az elemzők figyelmeztettek a lehetséges kihívásokra is: Charu Chanana, a Saxo vezető befektetési stratégája szerint a Blackwell chip iránti „rendkívüli kereslet” és az előrejelzett rekordeladások ugyan jó jelzések, de bármilyen gyártási késedelem vagy keresletcsökkenés nyomást gyakorolhat a részvényekre.
Egy héttel ezelőtt váratlan jelentés érkezett arról, hogy az Nvidia új B200 és GB200 NVL72 grafikus chipjeit használó szerverek túlmelegedési problémákkal küzdenek. A cég szóvivője nem tagadta közvetlenül a hírt, de hangsúlyozta, hogy az ilyen problémák teljesen normálisak.
Kapcsolódó: