Egy ausztrál vizsgálóbizottság jelentése külön MI-törvények bevezetését és a kreatív munkások jogainak védelmét javasolja.
Egy ausztrál szenátusi bizottság kritikával illette az Amazont, a Google-t és a Metát, amiért nem voltak hajlandók egyértelmű válaszokat adni arra, hogyan használják fel az országban élők adatait a mesterséges intelligenciájuk (MI) fejlesztésére.
Tony Sheldon, a bizottság munkáspárti elnöke a multinacionális vállalatokat „kalózoknak” nevezte, akik az ausztrál kultúrát, adatokat és kreativitást „fosztogatják” a saját profitjuk érdekében, miközben semmit sem adnak vissza az embereknek. „Az Amazon, a Meta és a Google meghallgatásán a kitérő válaszaik olyanok voltak, mint egy olcsó bűvésztrükk: sok kézmozdulat, egy kis füst, és a végén semmi eredmény” – fogalmazott.
Külön MI-törvényeket kérnek
A jelentés szerint Ausztráliának „új, különálló MI-törvényekre” van szüksége, amelyek átláthatósági és elszámoltathatósági követelményeket írnak elő, különösen a „nagy kockázatú” kategóriába sorolt MI-modellek – például a ChatGPT, a Meta Llama és a Google Gemini – esetében.
Sheldon hangsúlyozta, hogy a technológiai óriások jelenleg a saját szabályaikat akarják meghatározni, miközben az ausztrálok olyan törvényeket igényelnek, amelyek az ő jogaikat védik, nem pedig a Szilícium-völgy profitját – állítja a The Guardian. A jelentés külön kiemelte, hogy a kreatív munkások vannak a legnagyobb veszélyben, mivel MI-modellek az ő munkáik felhasználásával generálnak új tartalmakat. A bizottság javasolta, hogy az ilyen esetekben kompenzálják őket.
A testület konzervatív tagjai, Linda Reynolds és James McGrath szenátorok elmondták, az MI nagyobb fenyegetést jelenthet Ausztrália kiberbiztonságára és demokratikus intézményeire, mint a kreatív gazdaságra. Szerintük egy óvatos szabályozásra lenne szükség, ami nem akadályozza az MI által kínált munkahelyteremtési és termelékenységnövekedési lehetőségeket.
A Zöld Párt szerint a jelentés nem ment elég messzire. Úgy vélik, hogy Ausztráliának egy átfogó stratégiát kellene követnie, amely igazodik az Egyesült Királyság, Európa vagy Kalifornia szabályozási gyakorlataihoz.
Az Apra Amcos zeneijog-kezelő, valamint a Média, Szórakozás és Művészetek Szövetsége támogatja a javaslatokat, amelyek szerintük egyértelmű lépéseket jelentenek a kreatív munkások megvédése érdekében.
Kapcsolódó:
Címlapfotó: Dreamstime