Nagy érdeklődés mellett valósult meg a második, újenergia-meghajtású járművek tematikájú (NEV) magyar–kínai kerekasztal. A rendezvényen a Magyarországon üzemet építő kínai gépjármű- és akkumulátorgyártók mellett jelen voltak a beszállítóikat képviselő kínai és magyar szakmai szervezetek, a jelentősebb beszállítók, valamint a témában érintett K+F-központok képviselői.
Nagy Márton a magyar–kínai kerekasztalhoz kapcsolódóan kétoldalú tárgyalást folytatott Hszin Kuo-pinnel, az Ipari és Információ Technológiai Minisztérium (MIIT) miniszterhelyettesével. A két ország kapcsolatának fontosságát jól mutatja, hogy két év alatt ez volt a negyedik magas szintű találkozó az MIIT vezetői és a nemzetgazdasági miniszter között. Nagy Márton tavaly októberben írt alá együttműködési megállapodást Csin Csuang-lung MIIT-miniszterrel a 3. Egy övezet, egy út Fórumon. A megállapodásban rögzítették, hogy
megerősítik a két intézmény közötti tudásmegosztást a digitális gazdaság, az újenergia-meghajtású járművek, valamint a dekarbonizáció területén.
Megegyezés született, hogy az együttműködés tovább bővül az akkumulátor-értéklánc területével. Emellett megállapodás született az újenergia-meghajtású járművek ellátási láncához kapcsolódó munkacsoport létrehozásáról.
A miniszter a megbeszélés kapcsán kiemelte:
az elektromos autózás jelenti a jövőt, amely a zöld-, körforgásos gazdaság egyik húzóágazata, és elképzelhetetlen versenyképes akkumulátoripar nélkül. Magyarország már ma is élen jár a high-tech energiatároló rendszerek előállításában,
az akkumulátorfeldolgozás és az értékes nyersanyagok újrahasznosítása azonban hiányzó iparágnak számít hazánkban és egész Európában is. Ezért az akkumulátor újrahasznosításának iparági meghonosítása európai szinten is versenyelőnyt hozhat hazánk számára. Érdekünk, hogy ne csak az előkezelés, hanem a teljes feldolgozási ciklus Magyarországra kerüljön, mivel az hazánk versenyképességének fokozása mellett a zöldátállás felgyorsításához is érdemben hozzájárul.
A kerekasztal-megbeszélésen Nagy Ádám iparügyekért felelős helyettes államtitkár az e-mobilitás és a versenyképesség magyar elnökségi prioritásainak bemutatásával, kínai partnere, Hszin Kuo-pin pedig az együttműködési lehetőségek irányvonalainak áttekintésével adta meg a szakmai konzultáció irányvonalait.
A fejlesztést, tervezést és gyakran szolgáltató központot is Magyarországra hozó kínai beruházók a lehető legteljesebb lokalizálási törekvéseikről számoltak be. A konzultáció során a piaci szereplők felvetették az ipari befektetők számára kihívást jelentő olyan mérföldköveket, mint a bonyolult európai szabályozásnak való megfelelés, a jól képzett mérnökökért folytatott verseny, a helyi potenciális beszállítókkal való kapcsolatteremtés vagy az ellátási láncok optimalizálása.
A megbeszélésen a kínai és a magyar szakmai szövetségek kifejezték elhatározásukat, hogy együttműködve platformot biztosítanak a gyártók beszállítói, tudásmegosztási igényeinek kiszolgálására.
A kerekasztal során javaslatként fogalmazódott meg a Zöld Ellátási Lánc Szövetség létrehozása, amely elősegítené, hogy az autó-, az akkumulátorgyártás és az újrahasznosítás mellett a kapcsolódó finanszírozási szolgáltatások lokalizálására is sor kerüljön.
Kapcsolódó:
Címlapfotó: MTI/Kovács Tamás