A nők, a fiatalok és a fogyatékkal élők vállalkozási lehetőségeit bővíti nálunk is egy nemzetközi program, a TASK4ISI, amelyet itthon a Magyar Gazdaságfejlesztési Ügynökség (MGFÜ) is támogat. A 11 ország részvételével működő program kétnapos partnertalálkozóját december 2–3-án tartották Budapesten.
A hátrányos helyzetű vállalkozók, azon belül is kifejezetten három csoport, a női, a fogyatékkal élő és a fiatal cégalapítók támogatását tűzte ki célul a „Transznacionális fellépés a készségek és kompetenciák fejlesztésére a vállalkozói szellem és a társadalmi innováció érdekében” (TASK4ISI) projekt, amelynek részleteiről december 3-án, délután számoltak be sajtótájékoztató keretében a kezdeményezés kétnapos partnertalálkozóját követően.
A 2024 májusában indult projektben11 nemzetközi partner működik együtt, köztük a Magyar Gazdaságfejlesztési Ügynökség (MGFÜ), amely a Nemzetgazdasági Minisztérium tulajdonosi joggyakorlása alatt áll, és az Impact Hub Budapest.
Ennek központi eleme, hogy helyi inkluzív vállalkozói és szociális innovációs központokat (ISI HUB-okat) hozzanak létre, amelyek támogatják az említett csoportokat: a női, a fogyatékkal élő és a fiatal vállalkozókat. Az ISI HUB-ok
személyre szabott fejlesztési programokat kínálnak, segítve a célcsoport tagjait a versenyképességük javításában és üzleti céljaik megvalósításában.
E célok jellemzően kisebb termelő-szolgáltató vállalkozások (például kézműves termékek, kismamákhoz köthető vállalkozások, egyéni szolgáltatások és hasonlók), ám lehetnek akár vidéki munkahelymegtartó projektek is, hiszen számos kis vidéki bolt vagy szolgáltató nemzedékváltását vagy más kihívásának megoldását is segíti a projekt.
A kezdeményezést a Krakkói Közgazdasági Egyetem vezeti, és Ausztria, Horvátország, Lengyelország, Magyarország, Németország és Olaszország képviselői is részt vesznek benne. A partnerek különböző workshopokat tartanak, valamint vállalkozói készségfejlesztő tananyagokat dolgoznak ki, hogy a fenntartható vállalkozói tevékenységek elindításában és bővítésében támogassák a célcsoportokat.
A projekt soron következő partnertalálkozóját tehát december 2–3-án Budapesten rendezték meg az Impact Hub Budapestben, ahol a résztvevők megvitatták a program aktuális előrehaladását és a további lépéseket.
Fehérváry Tamás, a Magyar Gazdaságfejlesztési Ügynökség ügyvezető igazgatója elmondta:
Nemzetközi együttműködési projektjeinkben is a vállalkozásokért dolgozunk, ezek legfőbb célja a vállalkozásfejlesztési úgynevezett jógyakorlatok nemzetközi szintű megismerése és megosztása, valamint ezáltal innovatív és magas színvonalú termékek és szolgáltatások fejlesztése. A TASK4ISI projekt különleges értéke, hogy hátrányos helyzetű vállalkozókat segít saját céljaik elérésében, hogy ezáltal versenyképesebbé váljanak.”
A TASK4ISI projekt hosszú távú célja pedig a társadalmi innováció ösztönzése és a vállalkozói készségek fejlesztése egy nemzetek közötti, 108 tagot számláló hálózat keretében, amely jelentős hatással lehet a részt vevő országok vállalkozói ökoszisztémáira. Az Impact Hub Budapest közösségi iroda 2016 óta támogat társadalmi vállalkozásokat. Számos vállalkozásfejlesztési program fut jelenleg is a projekt keretein belül. Eddig több mint 1000 fő kapcsolódott be a programba a social media felületeken keresztül pedig mintegy 10.000 embert értek el.
„Hidat képezünk a kormányzati, a civil és a vállalkozói szféra között, a célunk pedig egy egyenlőbb társadalom. Innovatív katalizátorként működünk Budapesten rendezvényhelyszínként és közösségi irodaként, tágabb tekintetben pedig a nemzetközi Impact Hub közösség tagjaként, mely több mint 120 városban működik szerte a világon.” – mondta Bedő Beatrix, az Impact Hub Budapest társalapítója és ügyvezetője.
Lakatosné Lukács Zsuzsanna, a SEED Kisvállalkozás-fejlesztési Alapítvány ügyvezető igazgatója kiemelte: a hátrányos helyzetű csoportok vállalkozóvá válása és fenntartható vállalkozások működésének támogatása kiemelten fontos foglalkoztatási és versenyképességi tényező minden ország gazdaságára nézve.
A programban is felkarolt speciális vállalkozói csoportok esetében a készségek fejlesztése mellett a kapcsolati tőke biztosítása, a vállalkozói tapasztalat megszerzése, a vállalkozói jógyakorlatok megismerése és azok átvétele a leghatékonyabb támogatási forma, amely nemcsak a cég fejlődéséhez, de a vállalkozások ellenállóképességének, a vállalkozásvezető rugalmasságának, reziliens működésének növeléséhez is hozzájárul.
Ezt igazolja, hogy 2024-ben az Európai Bizottság által meghirdetett Európai Vállalkozásfejlesztési Díj pályázaton a női és a fiatal vállalkozói csoportokra kiemelten fókuszáló Személyes Vállalkozói Mentorprogram a hrom legjobb program közé kerülhetett. A TASK4ISI projekt a Central Transznacionális Programból, az Európai Regionális Fejlesztési Alap támogatásával, az Európai Unió és a Magyarország Kormánya társfinanszírozásával valósul meg.
További részletek: MGFÜ
Kapcsolódó:
Címlapfotó: MTI/Máthé Zoltán