Felpattant a kiskereskedelmi forgalom októberben!

Szerző: | 2024. december. 5. | Hazai

Októberben érdemben nőtt a kiskereskedelmi forgalom, havi alapon 1,2 százalékos emelkedést mutatva. Az élelmiszer-kiskereskedelem teljesített a legjobban, de az üzemanyag-forgalom is korrekciót mutatott a szeptemberi visszaesést követően. A negyedik negyedévre kedvező jelek érkeztek, a további bővülés kilátásai pedig a háztartások jövedelmi helyzetének javulásában rejlenek.

Molnár Dániel, a Makronóm Intézet senior makrogazdasági elemzőjének írása 

Októberben felpattant a kiskereskedelmi forgalom, havi bázison érdemben, 1,2 százalékkal nőtt a volumen, ami szintén azt mutatja, hogy szeptemberben egyszeri hatás, az árvízhelyzet járult hozzá a forgalom csökkenéséhez. Éves bázison az élelmiszer-forgalom bővült gyorsabb ütemben, 4,8 százalékkal, és itt volt a nagyobb havi emelkedés is, mégpedig 1,6 százalékos.   

Jól fogytak a bútorok, a műszaki cikkek és a gyógyszerek  

A nem élelmiszerek forgalma ezzel szemben 3,3 százalékos éves növekedést mutatott fel, miközben havi alapon a nagyobb szeptemberi bővülés után 0,7 százalékos mérséklődést mutatott a szegmens. Ez utóbbiban viszont elsősorban a csomagküldő és internetes forgalom alakulása játszotta a szerepet, amely havi szinten 3,8 százalékkal zsugorodott, de itt éves szinten is csak kisebb mértékű, 1,3 százalékos növekedés látható. A nem élelmiszerek forgalmát a bútor-, a műszaki cikk-, illetve a gyógyszer-, gyógyászati termék- és az illatszerforgalom hajtotta, amely megfelel az elmúlt hónapok trendjének. 

Az üzemanyag-forgalom havi bázison érdemben, 3,3 százalékkal nőtt, amely a szeptemberi visszaesés korrekciója, miközben éves szinten stagnált. 

Hogyan alakul a kiskereskedelem a következő hónapokban? 

Látható tehát, hogy fokozatosan élénkül a kiskereskedelmi forgalom, amely jelzi az óvatossági motívum lassú oldódását. Az októberi felpattanás kedvező előjel a negyedik negyedéves növekedés kapcsán, amely az áthúzódó hatások miatt érdemi befolyással lesz a jövő évi gazdasági teljesítményre. Arra számítunk, hogy a kiskereskedelem a következő hónapokban tovább élénkül, a bérek emelkedése, a jövedelmi helyzet javulása is támogathatja ezt.

NGM: vége az erős óvatossági motívumnak 

Az adatok ismét rácáfoltak a „huhogókra”, az előzetes kormányzati jelzéseknek megfelelően októberben újra dinamikusan, 4 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom – írja a Nemzetgazdasági Minisztérium friss közleménye. E szerint a szeptemberi árvíz okozta átmeneti mérséklődést követően a kiskereskedelem volumene – a kormányzati jelzéseknek megfelelően – ismét jelentős növekedést mutatott. Az év tizedik hónapjában a kiskereskedelmi forgalom az előző év azonos időszakához viszonyítva 4 százalékkal nőtt (a naptárhatástól megtisztított adatok szerint 3,6 százalék), míg az előző hónaphoz képest is érdemben, 1,2 százalékkal emelkedett – emlékeztet a közlemény. 

A kiskereskedelmi és turisztikai adatok rávilágítanak, hogy vége az erős óvatossági motívumnak, a lakosság egyre bátrabban és egyre többet költ. Októberben kiemelkedően erős volt a forgalom bővülése az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelemben, ahol a forgalom volumene 4,8 százalékkal nőtt.  

A bővülés ráadásul az élelmiszer-kiskereskedelem 76 százalékát adó élelmiszer-jellegű vegyesüzletekben még magasabb volt, az értékesítési volumene 5,1 százalékkal növekedett. Az év első tíz hónapjában a kiskereskedelmi forgalom összességében 2,8 százalékkal bővült, és az év hátralevő részében is gyorsuló növekedésre lehet számítani, ami további lendületet ad a magyar gazdaságnak. Hazánkban az októberig látott növekedés uniós szinten is erősnek értékelhető, a bővülés üteme az uniós középmezőny elejébe tartozik. 

Ez azt jelenti, hogy hazánkban magasabb ütemben nő a boltok forgalma, mint Ausztriában, Németországban, Lengyelországban vagy Szlovéniában. Az áruk és szolgáltatások fogyasztása a magyar gazdasági teljesítmény egyik legfontosabb húzóereje, és ez a jövőben is így maradhat.  A kormány letörte az inflációt, a reálbérek több mint egy éve, jelenleg több mint 9 százalékkal emelkednek. A történelmi jelentőségű, hároméves bérmegállapodás garantálja, hogy a családok jövedelmének vásárlóereje a következő években is jelentősen növekedjen. A tartósan alacsony infláció mellett a legkisebb bérek jövőre 9 százalékkal, 2026-ban 13 százalékkal, 2027-ben pedig 14 százalékkal emelkedhetnek. Ez azt jelenti, hogy a családoknak több jövedelme lesz, ami többet is fog érni. 

A fogyasztói bizalmat tovább növeli a januártól felállításra kerülő Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság, amely határozottan és hatékonyan lép majd fel a termékbiztonság, a magyar fogyasztók és a családok védelme érdekében. A kormány a jövedelmek vásárlóerejének növelését az Új Gazdaságpolitikai Akcióterven keresztül további intézkedésekkel is segíti: elindul a munkáshitel és a kormány megduplázza a gyermekek után járó családi adókedvezményt. A bérek tartós emelkedése hozzájárul a fogyasztás további bővüléséhez, ezáltal pedig ahhoz, hogy a magyar gazdaság 2025-ben 3 százalék feletti növekedést érjen el – zárul a közlemény.

Kapcsolódó:

Címlapfotó: MTI/MTVA/Nagy Zoltán

Ezek is érdekelhetnek

trend

[monsterinsights_popular_posts_widget]

Promóció

Hazai válogatás

Promóció

Kövess minket

Facebook

Instagram

LinkedIn