Peking iparautomatizálási stratégiája sikeresnek bizonyul, hiszen a kínai gyárak már Németországnál és Japánnál is több robotot alkalmaznak a gyártásban. Az iparban használt robotok aránya várhatóan tovább fog növekedni, Kína pedig a jelenlegi tendenciákat látva pár éven belül az élre törhet.
Kína lehagyta Németországot és Japánt az ipari robotok alkalmazásában, derült ki az International Federation of Robotics (IFR) legújabb jelentéséből. Ez rávilágít arra, hogy Peking a gyártásban minél inkább az automata technológiák használatát ösztönzi.
Világszerte fejlődik az automatizálás, de Kínában a legjobban
Kínában 2023-ban 470 robot jutott 10 ezer alkalmazottra – 2022-ben ez az arány 402/10 ezer volt. Dél-Korea és Szingapúr mögött Kína jelenleg a harmadik a robotok gyári munkásokhoz viszonyított arányát tekintve – derült ki a World Robotics 2024-es jelentéséből. Összehasonlításképpen: Németországban csak 429, Japánban pedig 419 robot jut 10 ezer dolgozóra.
Kína 2019-ben került be a top 10-be, és azóta gyorsan javította a pozícióját. Az elmúlt négy évben megduplázták a robothasználat gyakoriságát. A most megjelent adatok Kína azon stratégiájának sikerét jelzik, amelynek célja az ipar automatizálása, szélesebb körben pedig az ipari gazdaság fejlesztése az USA-val vívott technológiai verseny fokozódása közepette.
„A robothasználat, gyakorisága jó mérőszám az országok gyártásának automatizáltságának összehasonlítására. […] Kína az automata technológiákba való bőséges befektetéseivel ért el ilyen magas robotsűrűséget, hatalmas, körülbelül 37 millió fős feldolgozóipara ellenére” – mondta az IFR elnöke, Takajuki Ito. Az ország megduplázza a robotika és más ipari szoftverek és hardverek alkalmazását a termelékenység növelése, a munkaerőköltségek csökkentése és az ellátási lánc nemzetközi versenyképességének javítása érdekében.
Kína 2021 végén mutatta tizennegyedik ötéves tervét a robotipar fejlesztésére, amelyben azt is kitűzte célul, hogy évente legalább 20 százalékos növekedést érjenek el a robotikai eladások,
és kifejlesszenek egy, az ipar bajnokaivá váló csoportot, hogy 2025-re megkétszerezzék a robothasználat gyakoriságát. Ahhoz, hogy ez teljesüljön, a helyi kormányok – például Sanghaj és Sencsen – nagyvonalú támogatásokat nyújtottak a vállalatoknak, hogy fokozzák a fejlesztéseket és növeljék a robotok használatát.
Az átlagos robothasználat mértéke világszinten 162 egység/10 ezer dolgozó volt 2023-ban, ami rekord. Ez azt jelenti, hogy a legutóbbi jelentés alapján 7 év alatt megduplázódott a robotok száma (2016-ban a globális arány 74 robot/10 ezer munkás volt).
Dél-Korea 1012 robot/10 ezer dolgozóval vezeti a rangsort az elektronikai és az autóiparban való erőteljes adaptációs folyamatoknak köszönhetően. A második Szingapúr, ahol 770 robot jut 10 ezer munkásra, ami a városállam kis létszámú feldolgozóiparának köszönhető.
Az Egyesült Államok csak a 11. helyre tudott befutni 2023-ban, amikor 10 ezer dolgozóra 295 robot jutott az országban. Az Európai Unió 2022-höz képest 5,2 százalékos növekedéssel 219 egység/10 ezer munkásra tornázta fel a gyártásban használt robotokarányát. Az EU-ban Németország, Svédország, Dánia és Szlovénia emelkedik ki a robotalkalmazás terén: világszinten mindhárman az első tíz között vannak.
A robotok sűrűségének gyors növekedését több tényező vezérli. Először is, az automatizálási technológia iránti növekvő kereslet a globális feldolgozóiparban táplálta a robotpiac gyors fejlődését. A növekvő munkaerőköltségek és az élesedő piaci verseny miatt egyre több vállalat alkalmazza az automatizálási technológiát a termelés hatékonyságának javítása és a költségek csökkentése érdekében.
Másodszor, a kormányok támogatása és befektetései a technológiába szintén fontos szerepet játszottak. Több ország is olyan politikákat fogalmazott meg, amelyek a vállalkozásokat a gyártás automatizálására ösztönzik, és elősegítik a feldolgozóipar átalakítását és korszerűsítését.
Végül pedig a robottechnológia folyamatos fejlődése is erősen hozzájárult használatuk gyakoribbá válásához. A mesterséges intelligencia (MI), a „mélytanulás” és más kapcsolódó technológiák folyamatos fejlődésével az automatizált gépek intelligensebbé, alkalmazási területeik pedig egyre változatosabbá váltak. Ez egyre több vállalatot késztetett arra, hogy fontolóra vegye a robotok alkalmazását a hagyományos emberi munkaerő helyettesítésére.
A robothasználat jövője az iparban
A robotok használata a globális gyártásban várhatóan tovább bővül. Az automata technológiák fejlődésével és terjedésével ezek fontossága egyre növekedni fog a globális feldolgozóiparban. Eközben a kormányok továbbra is növelni fogják támogatásukat és beruházásaikat az automatizálási technológiák területén, hogy elősegítsék a feldolgozóipar átalakítását, korszerűsítését és magas színvonalú fejlesztését.
A robothasználat növelése mellett azonban olyan szociális kérdésekre is figyelni kell, mint a foglalkoztatási struktúra átalakulása. Az automatizálás fejlődése és a foglalkoztatás biztonsága közötti egyensúly megteremtése fontos kérdés lesz a jövőben.
(Források: South China Morning Post; Semicone)
Kapcsolódó:
Címlapfotó: Wikimedia Commons/KUKA Roboter GmbH, Bachmann