Gyémántba rejtett információ – akár több millió évre  

Szerző: | 2024. december. 6. | Technológia

Kínai kutatók lézerekkel kódoltak információkat gyémántokba, ezzel rekord nagyságú adatsűrűséget értek el egy ultrastabil és hosszú élettartamú rendszerben. Azt tudtuk, hogy a gyémánt az örökkévalóságot jelenti, de azt nem, hogy ez nem is túlzás ebben az esetben.  


A létrehozott rendszerrel rekordot értek el a kutatók, a technológia tárolási kapacitása 1,85 terabájt köbcentiméterenként.  

Már korábban is alkalmaztak lézerimpulzusokat, hogy azzal kódoljanak adatok gyémántokba. Az új módszer által biztosított nagyobb tárolási sűrűség azt jelenti, hogy ha előállítanának egy gyémánt optikai lemezt, amelynek térfogata megegyezne a szabványos adattárolásra használatos Blu-ray lemezekkel, akkor azok körülbelül 100 terabájt adatot tudnának tárolni, ami körülbelül kétezerszer akkora adatmennyiség, mint amit ma a Blu-ray-on elmenthetünk. Emellett jóval tovább bírja, mint az említett adattároló mindössze néhány évtizedes élettartama. 

Ya Wang, a Kínai Tudományos és Technológiai Egyetem kutatója elmondta, hogy miután a belső adattárolási struktúrákat a technológiájuk segítségével stabilizálták, a gyémánt rendkívüli hosszú élettartamot érhet el. Szobahőmérsékleten 

évmilliókig megőrzi az adatokat anélkül, hogy bármiféle karbantartást igényelne.  

Wang és munkatársai egyelőre kicsi, mindössze néhány milliméter hosszú gyémántdarabokkal dolgoztak, bár szerintük a rendszer jövőbeli verziói nagyobb tárolólemezek formájában is megjelenhetnek. Módszerüknek alapja az, hogy ultragyors lézerimpulzusokkal ütögetik ki a gyémánt szénatomjait a helyükről. Így a hiányzó atomok üres tereket maguk után, amelyek mindegyike a fény segítségével felismerhető és meghatározható. Ez teszi lehetővé a tárolt információk olvasását. 

A kutató csapat ezután képeket tárolt.  A rendszer ezeket az adatokat több mint 99 százalékos pontossággal el tudta menteni. Wang elmondása szerint ez a tárolási módszer kereskedelmileg még nem életképes, mert drága lézerekre és nagy sebességű fluoreszcens képalkotó kamerákra, valamint más eszközökre van szükség. Viszont kollégáival arra számítanak, hogy a gyémánt alapú rendszerüket végül miniatürizálni tudják annyira, hogy beleférjen egy mikrohullámú sütőnyi térbe. Arra számítanak, hogy rövidtávon valószínűleg az első érdeklődők az archiválással és adatmegőrzéssel foglalkozó kormányzati szervek, kutatóintézetek és könyvtárak lehetnek.  

Kapcsolódó: 

 

Ezek is érdekelhetnek

trend

[monsterinsights_popular_posts_widget]

Promóció

Hazai válogatás

Promóció

Kövess minket

Facebook

Instagram

LinkedIn