Németország a francia atomenergiára szorul, mivel a szélerőművek termelése visszaesett, az utolsó német atomerőművek pedig 2023 áprilisában leálltak. Franciaország rekordmagas nukleáris termeléssel látja el részben Németországot, amelynek szélcsendes időszakokban importálnia kell az áramot. Az energiabiztonság és az emelkedő árak közepette a nukleáris energia kérdése újra előtérbe kerülhet Németországban.
A Bloombergen megjelent cikk szerint a francia nukleáris termelés január óta a legmagasabb értéket érte el, míg Németország 2023 áprilisában kapcsolta le az utolsó atomreaktorát. Az enyhe szélviszonyok miatt Németországban csökkent a megújuló forrásokból származó termelés, így kénytelen áramot importálni Franciaországból, ahol a nukleáris termelés január óta a legmagasabb szintet érte el.
A francia atomerőművek múlt pénteken, november 29-én közel 50 gigawattot termeltek, ami mintegy 20 százalékkal magasabb az éves átlagnál. Ebből körülbelül 3 gigawattot exportál Németországba, ahol
a szélerőművek termelése elérte az elmúlt pár hét legalacsonyabb szintjét.
Nukleáris energiaforrás híján Németország gyakran kénytelen vagy fosszilis tüzelőanyagokat égetni, vagy francia áramot behozni, különösen az olyan szélcsendes időszakokban, mint amilyen a múlt hónapban volt. A német atomenergiáról szóló vita a jövő évi választások előtt újraindul, mivel az Oroszországgal szembeni feszültségek növekedése az energiabiztonságot helyezi előtérbe.
A éves német villamosenergia-árak 2023 júniusa óta a legnagyobb havi emelkedés felé tartanak, mivel a november eleji hideghullám miatt az európai gáztartalékok a vártnál gyorsabban kimerültek. Eközben a német egynapos villamosenergia-árak 104,24 eurót érnek, míg az ennek megfelelő francia kontraktus 105,40 eurón állapodott meg az Epex Spot SE tőzsdén.
Érdekes hetek előtt állunk!
Kapcsolódó:
Borítókép: Flickr