Az Európai Unió határozott lépésekre készül az ázsiai online kiskereskedők, különösen a Temu és a Shein növekvő térnyerésével szemben.
Maroš Šefčovič európai kereskedelmi biztos elmondása szerint idén közel 4 milliárd ultra fast fashion-csomag érkezik az EU-ba, ami majdnem háromszorosa a 2022-es mennyiségnek. Az uniós tisztviselők aggódnak, mivel ezek a küldemények jelentősen aláássák az európai versenytársak helyzetét, akiknek az EU-s szabványok betartása miatt magasabb termelési költségekkel kell számolniuk. A szakértők rámutattak, hogy a helyzetet súlyosbítja, hogy Kína támogatott postai költségekkel dolgozik, ami lehetővé teszi az olcsó áruk légi szállítását is.
Ha ez még nem lenne elég probléma, az unió biztonsági hatóságai egyre több veszélyes és hamis termékkel találkoznak, amelyet közvetlenül a fogyasztóknak küldenek. A helyzet súlyosságát jól szemlélteti, hogy
az amszterdami Schiphol repülőtér és a rotterdami kikötő naponta együttesen 3,5 millió csomagot kezel – ez másodpercenként 40 küldeményt jelent.
„Lehetetlen mindet ellenőrizni” – nyilatkozott egy uniós diplomata.
Új adók és díjak bevezetése
Az EU vezetése több megoldást is fontolgat a helyzet kezelésére, az egyik legjelentősebb egy új adó bevezetése lenne az e-kereskedelmi platformok bevételeire, valamint egy adminisztratív kezelési díj minden egyes tételre, ami jelentősen csökkentené a küldemények versenyképességét. Az unió már javaslatot tett a 150 eurós értékhatár eltörlésére is, ami alatt jelenleg vámmentesen lehet behozni a termékeket.
Az EuroCommerce, a 24 európai ország szakmai szövetségét magában foglaló szervezet üdvözölte a tervezett szigorítást, ugyanakkor felhívta a figyelmet arra, hogy egy kezelési díj bevezetése nehezen indokolható a WTO szabályai alapján. Szerintük ez utóbbiak korlátozzák a vámkezelési díjak mértékét.
„Egyelőre sürgetjük az Európai Bizottságot és a tagállamokat, hogy fokozzák a szabályok betartatását nemzeti és uniós szinten” – közölte a szervezet, hozzátéve, hogy az új szabályok bevezetése évekbe telhet.
Növekvő biztonsági kockázatok
A veszélyes termékekkel kapcsolatos bejelentések száma az előző évhez képest több mint a felével, 3400 fölé emelkedett 2023-ban. A legnagyobb biztonsági kockázatot a kozmetikumok, a játékok, az elektromos készülékek és a ruházati cikkek jelentik. Az EU külön vizsgálatot indított a Temu ellen a nem biztonságos árucikkek beáramlásának csökkentése érdekében. A brüsszeli digitális szolgáltatási törvények értelmében a lehetséges szankciók között súlyos bírságok szerepelnek, sőt egyes platformok működésének betiltása is az adott országban – írja a Financial Times.
A Temu közleményben reagált minderre, amelyben hangsúlyozta, hogy támogatják a fogyasztók érdekeit szolgáló szakpolitikai változásokat. A vállalat szerint ugyanis a tisztességes szabályozás nem befolyásolja a versenyképes üzleti dinamikát. A Shein szintén egyetértését fejezte ki az olyan reformok iránt, amelyek az európai fogyasztók érdekeit szolgálják, és átlátható versenyt biztosítanak egyenlő feltételek mellett.
Borítókép: Dreamstime
Kapcsolódó: