Az ausztrál rendőrség mesterséges intelligenciával kutakodik a telefonokban 

Szerző: | 2024. december. 13. | Makronóm Morzsa, Mesterséges Intelligencia

Az Ausztrál Szövetségi Rendőrség (AFP) egyre nagyobb mértékben használ mesterséges intelligenciát a lefoglalt telefonok és egyéb eszközök átvizsgálására. Az ügynökség technológiai vezetője szerint nincs más választásuk, mivel a nyomozások során feldolgozandó adatmennyiség meghaladja az emberi léptéket. A rendőrség külön etikai bizottságot állított fel a technológia felelősségteljes alkalmazásának felügyeletére. 

Benjamin Lamont, az AFP technológiai stratégiáért és adatkezelésért felelős vezetője egy sydney-i Microsoft-konferencián elmondta, hogy a nyomozások során átlagosan 40 terabájtnyi adatot kell feldolgozniuk, sőt csak a gyermekvédelmi központjukban évente 58 ezer bejelentést kapnak, miközben hatpercenként jelentenek be új kibertámadást.  

A szakember hangsúlyozta, hogy ez az adatmennyiség már túlmutat az emberi léptéken, ezért több területen is erőteljesen támaszkodniuk kell a mesterséges intelligenciára (MI). Jelenleg egy 10 petabájtos (10 240 terabájt) adathalmazt dolgoznak fel, és egyetlen lefoglalt telefon is tartalmazhat 1 terabájtnyi adatot. 

Az AFP a szövetségi kormány Copilot MI-asszisztens technológiájának tesztelése mellett saját, egyedi MI-megoldásokat is fejleszt a Microsoft eszközeivel. Lamont elmondta, hogy az egyik projektjükben 6 millió spanyol nyelvű e-mailt fordítottak le, egy másikban pedig 7000 órányi videófelvételt elemeztek – ennyi anyagot emberekkel feldolgoztatni szinte lehetetlen. 

Házkutatástól a deepfake felismeréséig 

Lamont elmondta, hogy házkutatások során gyakran találnak régi mobiltelefonokat, és minden egyes készüléket át kell vizsgálniuk, hogy megállapítsák, használták-e bűncselekmény elkövetéséhez. 

Az AFP emellett deepfake-képek felismerésére alkalmas MI-t is fejleszt, és vizsgálja, hogyan lehet karanténba helyezni, megtisztítani és elemezni a nyomozások során megszerzett adatokat egy biztonságos, teljesen elkülönített környezetben. 

A rendőrség emellett azt is kutatja, hogy a generatív MI képes-e szöveges összefoglalókat készíteni képekről vagy videókról, mielőtt azokat a nyomozók megtekintik. Ezzel megakadályozható lenne, hogy váratlanul megrázó tartalmakkal szembesüljenek. Az AFP azt is vizsgálja, hogy az MI módosíthatja-e az ilyen felvételeket például kontrasztosítással vagy a hang eltávolításával. 

Akadnak kritikusok 

Az AFP-t korábban kritika érte a technológia használata miatt, különösen, amikor a tisztviselői a Clearview AI arcfelismerő szolgáltatást használták, amely az internetről gyűjtött fényképekből épült fel. Lamont elismerte, hogy „nem mindig sikerült jól csinálniuk”. 

A technológia és a folyamatok fejlődésével állandóan figyelniük kell az etikus és felelősségteljes használatra. Ezért hoztak létre a szervezeten belül egy technológiai bizottságot az új programok értékelésére. 

A szakértő hangsúlyozta annak a fontosságát is, hogy nyilvánosan beszéljenek az MI használatáról, és biztosítsák, hogy mindig legyen egy ember a döntéshozatali láncban, aki a mesterséges intelligencia igénybevételére vonatkozó döntéseket meghozza. 

Ezek is érdekelhetnek

trend

[monsterinsights_popular_posts_widget]

Promóció

Hazai válogatás

Promóció

Kövess minket

Facebook

Instagram

LinkedIn