Látványosan bővült a hazai kkv-szektor – makronom.eu
2025. január 21., kedd
Látványosan bővül a magyar kkv-k száma - a kép illusztráció - Fotó: Freepik

Látványosan bővült a hazai kkv-szektor



Mintegy 900 ezer kkv van Magyarországon, a számuk tíz év alatt közel 47 százalékkal bővült, ami leginkább a mikrovállalkozások számának növekedésének köszönhető – állapítja meg a Makronóm Intézet 2024. decemberi Gazdasági Monitor elemzése.

A 2010-es évek prosperáló nemzetközi gazdasági környezetéhez illeszkedően a hazai működő vállalkozások száma 2013 és 2022 között mintegy 59 százalékkal növekedett. E kedvező trend az ukrajnai háború gazdasági következményei miatt – vélhetően ideiglenes jelleggel – megtört ugyan 2022-ben, de a működő vállalkozások állománya így is 47 százalékkal nőtt az elmúlt évtizedben.

1. ábra –Vállalkozások átlagos száma létszámkategóriánként (2013, 2023; darab)

A kkv-szektor meghatározó szerepet tölt be a foglalkoztatásban: 2023-ban a foglalkoztatottak 65,5 százaléka dolgozott ebben a szegmensben

A KSH adatai alapján tavaly a magyarországi foglalkoztatottak többsége (65,5 százaléka) valamely mikro-, kis- és középvállalkozásnál dolgozott. Ez mintegy 3 százalékpontos csökkenés 2013-hoz képest, tehát a kkv-szektor mérsékelten visszaszorult az elmúlt évtizedben a foglalkoztatottak vonatkozásában.

2. ábra – Foglalkoztatottak átlagos létszáma létszámkategóriánként (2013–2023, fő)

A kkv-szektorban foglalkoztatottak aránya magasabb, mint az EU-s érték

Az EU-s tagállamok közül Görögországban (83,4 százalék), Cipruson (81,5) és Észtországban (81,5) a legmagasabb a mikro-, kis- és középvállalkozásokban foglalkoztatottak aránya, míg Franciaországban (54,1 százalék) és Németországban (56,5) a legalacsonyabb. Az uniós átlag 63,4 százalék, amelyet Magyarország mintegy 9,2 százalékponttal halad meg az Eurostat szerint.

3. ábra – Foglalkoztatottak aránya létszámkategóriánként (2022, %)

A nagyobb tőkeellátottsággal rendelkező cégek nagyobb arányt képviselnek

A nemzetközi trendeknek megfelelően a magyar vállalati szektor kapcsán is megállapítható, hogy a jelentősebb tényezőellátottsággal bíró cégek meghatározóbb arányban képesek nagyobb hozzáadott értéket teremteni a működésük során, mint a kevésbé tehetős vállalatok. Ez már jelenleg is komoly versenyképességi kihívást jelent a kisebb vállalkozások számára, ami a tőkeintenzív technológiák gyorsuló ütemű fejlődésével még nagyobb problémává válhat a jövőben.

4. ábra – Hozzáadott érték létszámkategóriánként (2013–2023, milliárd forint)

Hozzáadott érték terén magasabb arányt képviselünk, mint az EU-s átlag

Részben a külföldi tőke nagyarányú jelenlétének köszönhetően Magyarországon is viszonylag magas a nagyvállalatok hozzájárulása az összesített bruttó hozzáadott értékhez, ám ez még így sem éri el az EU-s átlagot. Ez a gyakorlatban azt is jelenti, hogy a magyar kkv-szektor nagyobb hozzáadott értéket képvisel, mint az uniós átlag, amely utóbbi értéket elsősorban a németországi és franciaországi cégek sokasága húz le.

5. ábra – Bruttó hozzáadott érték megoszlása létszámkategóriánként (2022, %)

A kkv-k termelékenysége kiemelkedő mértékben növekedett 2013 és 2023 között

A hazai kkv-szektor termelékenységi mutatóinak nominális értékei jelentős, átlagosan 120százalék feletti növekedésről számolnak be az elmúlt évtized vonatkozásában. Leginkább a 10–49 fő közötti kisvállalkozások termelékenysége emelkedett, míg legkevésbé az 1 fős mikrovállalkozásoké.

6. ábra – Egy foglalkoztatottra jutó bruttó hozzáadott érték – (2013, 2023; ezer forint)

Az exportbevétel 37 százalékkal bővült 10 év alatt

Bár a hazai exportértékesítés döntő része továbbra is a nagyvállalatokhoz kapcsolódik, a kkv-szektor is egyre aktívabbnak tűnik. Exportértékesítésük nominális értéke 2021 milliárd forinttal nőtt az elmúlt évtizedben, és köztük is a kisvállalkozások aránybővülése volt a legmeghatározóbb.

7. ábra – Exportértékesítés árbevétele létszámkategóriánként – (2013, 2023; milliárd forint)

A kkv-k által végrehajtott beruházások közel 120 százalékkal bővültek

A magyar kkv-szektor beruházási lehetőségeinek markáns kibővülése miatt jelentősen erősödött a szegmens beruházási hajlandósága is az elmúlt évtizedben. A vizsgált időszakban – nominális értékben – mintegy 1366 milliárd forinttal bővült a beruházások értéke, tehát több mint duplájára emelkedett.

A legnagyobb mértékben a jelentősebb tőkével rendelkező középvállalkozások beruházási értékei nőttek meg.

8. ábra – Nemzetgazdasági beruházás létszámkategóriánként – (2013, 2023; milliárd forint)

Nyitó fotó (illusztráció): Freepik

KAPCSOLÓDÓ:

Posztok hasonló témában

Heti hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre!

Minden héten megkaphatja válogatott tartalmainkat, hogy naprakész információi legyenek a világ történéseivel kapcsolatban.


Kérjük adja meg a teljes nevét.

Email címét nem osztjuk meg.

Kérdezz bátran!
Chat