A megválasztott amerikai elnök szerint Erdoğan török elnök gyakorlatilag hatalomátvételt hajtott végre Szíriában, ráadásul mindezt nagyon okosan csinálta. Kérdés, hogy a történtek változtatnak-e azon a szándékán, hogy kivonja az amerikai katonákat a területről.
Mint azt a szíriai rezsimbuktatás napján megírtuk, a polgárháború fordulópontjának és a Hajat Tahrir as-Sám (HTS) iszlamista szervezet villámoffenzívájának hátterében minden valószínűség szerint ott tornyosul Törökország, amely a jelek szerint – annak ellenére, hogy hivatalosan a HTS-t terrorszervezetként tartja számon – fegyverrel és pénzzel is támogatta a lázadócsoportot. Hozzá kell tenni: a globális hatalmi vezetők nagy megkönnyebbülésére. Az Aszad-rezsim bukásának mindenki örül, arról azonban már megoszlanak a vélemények, hogy ami most következik, az sokkal jobb lesz-e annál. Egyelőre úgy tűnik, a bizalmat lassan (és al-kaidás múltja ellenére) megszavazzák a Nyugat-kompatibilis látszatot keltő HTS-nek, de ahogy Biden elnök mondta: „halljuk, hogy mit mond, majd meglátjuk, mit tesz”.
Ami a török szerepvállalást illeti, Donald Trump egy sajtótájékoztatón szintén arról beszélt, hogy Recep Tayyip Erdoğan elnök oroszlánrészt vállalt Aszad uralmának megdöntésében. A hamarosan hivatalba lépő amerikai elnök konkrétan utalt rá, hogy a nyíltan kurdellenes HTS felfegyverkezését Törökország biztosította, így a kurd autonómiára vonatkozó törekvéseket nemcsak a határain belül, de a szíriai enklávéban is megkísérli időben elfojtani. „Azokat a katonákat, akik megbuktatták Aszadot, Törökország irányítja. És ezzel nincs gond, ez is egy módja a harcnak” – mondta Trump, hozzátéve: Erdoğan, aki egyébként hatalmas és erős hadsereget épített ki, okosan oldotta meg a szíriai problémát, anélkül, hogy az számottevő emberáldozatot követelt volna.
Erősödő török befolyás
Arra a kérdésre, mi várható a rezsim bukása után Szíriában, annyit mondott, hogy Törökország valószínűleg az események további alakításában is főszerepet fog játszani. Az amerikai részvétellel kapcsolatban megjegyezte, hogy elnöksége utolsó évében teljesen ki akarta vonni a katonákat Szíriából. Akkoriban az 5000 katona két hadsereg, az orosz és a szíriai közé volt beékelve, most azonban a kettőből az egyik megszűnt létezni, a helyére pedig Törökország lépett. Trump novemberben még ragaszkodott hozzá, hogy a maradék 900 amerikai katonát is hazavigye Szíriából, kérdés, hogy a NATO-tagállam Törökország erősödő jelenléte gyengíti vagy erősíti-e a szándékát az elkövetkezendő hetekben.
Eközben Törökország nem meglepő módon bejelentette: készen áll arra, hogy katonai támogatást nyújtson az új szíriai vezetésnek. A török védelmi tárca közleménye szerint Ankara már számos országgal kötött kiképzési és egyéb katonai vonatkozású megállapodást, ezt pedig felajánlja Szíriának is. A kapcsolat szorosabbra fűzése érdekében a török hírszerzés főnöke a napokban Damaszkuszba utazott tárgyalni, Törökország pedig már újra is nyitotta nagykövetségét a szír fővárosban.
***
Kapcsolódó:
Fotó: Kreml