Közvetett török–amerikai összecsapásra is sor kerülhet Szíriában – makronom.eu
2025. január 22., szerda

Közvetett török–amerikai összecsapásra is sor kerülhet Szíriában 



Törökország egy nagyszabású katonai hadműveletre készülhet Északkelet-Szíriában a kurd erők (SDF) ellen, ami aggodalmat kelt Washingtonban. A török csapatok és a milíciák Kobani közelében gyülekeznek, miközben a kurdok attól tartanak, hogy Ankara még Trump hivatalba lépése előtt ellenőrzést akar szerezni a terület felett. Egy esetleges invázió súlyos humanitárius válságot idézhet elő, több százezer civil kitelepítésével. 

A The Wall Street Journal információi szerint több magas rangú amerikai tisztviselő úgy gondolja, hogy Törökország és az általa támogatott milíciák mozgolódásba kezdtek a szír határ mentén, ami riadalmat kelt Washingtonban. Attól tartanak ugyanis, hogy Ankara igyekszik behatolni az amerikaiak által támogatott szíriai kurd milíciák ellenőrzése alatt álló területekre, vagyis lényegében Északkelet-Szíriába. A törökök segítségét élvező erők között nagy számban vannak harcosok, török egyenruhás kommandósok és tüzérségi alakulatok, amelyek a kurd többségű szíriai Kobani város közelében összpontosulnak a Törökországgal közös északi határon. Az egyik amerikai tisztviselő szerint emiatt küszöbön áll egy a török határon átnyúló hadművelet. 

A mozgolódás, amely Bassár el-Aszad rezsimjének december eleji bukása után kezdődött, hasonlónak tűnik a 2019-es északkelet-szíriai inváziót megelőző török katonai megmozdulásokhoz, ezért az amerikaiak a hatalmi átmenet időszakában török részről visszafogottságot sürgetnek. Ilham Ahmed, a szíriai kurdok polgári közigazgatásának egyik tisztviselője hétfőn közölte Donald Trump megválasztott elnökkel, hogy jó esély van egy török katonai műveletre, ezért sürgette, hogy gyakoroljon nyomást Recep Tayyip Erdoğan török elnökre, hogy ne küldjön csapatokat a határon túlra. 

A kurd erők attól tartanak, hogy Törökország célja a területük még Trump hivatalba lépése előtti de facto ellenőrzése. Márpedig ha a törökök folytatják az inváziót, annak katasztrofális következményei lehetnek a kurdokra.  

A Törökországból érkező fenyegetés kiszolgáltatott helyzetbe hozta a kurdok vezette Szíriai Demokratikus Erőket (SDF), amely az amerikai csapatokkal együtt Északkelet-Szíriában vadászik az Iszlám Állam maradványaira, hetekkel a Biden-adminisztráció távozása előtt. Antony Blinken külügyminiszter a múlt héten Törökországba utazott, hogy Szíria jövőjéről tárgyaljon Erdoğannal, és biztosítékot kérjen arra, hogy Ankara visszafogja a kurd harcosok elleni műveleteket. 

Az SDF szóvivője szerint azonban a szíriai kurdok és a Törökország által támogatott lázadók között – az Egyesült Államok közvetítésével – Kobaniban létrejött tűzszüneti tárgyalások hétfőn megállapodás nélkül értek véget. A várostól keletre és nyugatra most az SDF jelentős katonai megerősödése tapasztalható. Hozzátette azt is, hogy a határ túloldalán már látszik a török erők gyülekezése, a civilek pedig folyamatos félelemben élnek. 

Aszad leváltása a Hajat Tahrir as-Sám vezetésével, amely iszlamista szervezet korábban az al-Kaidával is kapcsolatban állt, bizonytalan körülményeket teremtett Szíria jövőjével kapcsolatban azzal, hogy újrakezdte a szíriai kurdok és a török támogatta lázadócsoportok közötti harcokat. Aszad bukása és így a közös ellenség megszűnése az SDF elleni török hadműveletek fokozódásához vezetett, mivel ezt a tömörülést Ankara az odahaza betiltott Kurdisztáni Munkáspárt (PKK) kiterjesztésének, ezáltal terrorszervezetnek minősít. 

Trump hétfőn floridai rezidenciáján célozgatott arra, hogy Törökország szervezte meg a Hajat Tahrir as-Sám szíriai hatalomátvételét, és hogy Ankara „barátságtalan” hatalomátvételt hajtott végre anélkül, hogy emberéleteket kockáztatott volna. 

Egy török invázió csak Kobaniban több mint 200 ezer kurd civilt kényszerítene otthona elhagyására, közöttük sok keresztény közösséget. 

Első hivatali ideje alatt Trump részben kivonta az amerikai csapatokat Északkelet-Szíriából, megnyitva ezzel az utat egy nagyszabású török invázió előtt, amely több százezer szíriai lakos kitelepítését eredményezte. Az akkori washingtoni kormányzat végül segített közvetíteni egy tűzszünet létrejötténél, cserébe a kurdok több kilométernyi határ menti területet engedtek át a törököknek. Bár Trump csak január 20-án veszi át Biden helyét a Fehér Házban – tehát addig jogi és politikai értelemben Joe Biden az elnök –, a már említett kurd tisztviselő, Ilham Ahmed sürgette az új elnököt, hogy egyedülálló diplomáciai megközelítésével győzze meg Erdoğant a tervezett hadműveletek leállításáról. Hivatkozott egy korábbi, Trumppal folytatott találkozójára is, emlékeztetve arra, az elnök megígérte, hogy az Egyesült Államok nem hagyja cserben a kurdokat. 

Kapcsolódó:

Borítókép: Flickr

Posztok hasonló témában

Heti hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre!

Minden héten megkaphatja válogatott tartalmainkat, hogy naprakész információi legyenek a világ történéseivel kapcsolatban.


Kérjük adja meg a teljes nevét.

Email címét nem osztjuk meg.

Kérdezz bátran!
Chat