A leköszönő elnök 2029-ig szabályba iktatta a kormányzati dolgozók home office-hoz való jogát. Mindezt pár nappal az után, hogy Trump bejelentette, el fogja azt törölni, és mindenkit visszarendel az irodákba.
„Nevetséges” – mondta Donald Trump arra a megállapodásra, amelyet a még pár hétig hivatalban lévő amerikai kormányzat kötött az Amerikai Kormányzati Alkalmazottak Szövetségével, és amelyben 2029-ig garantálja a dolgozók otthoni munkavégzésének lehetőségét. A megválasztott elnök kijelentette, hogy januári hivatalba lépése után bíróságon fogja megtámadni a paktumot, mert szerinte ilyen jellegű megállapodást kötni a 40 ezer szakszervezeti dolgozót képviselő szervezettel a Fehér Ház csomagoló lakójának már nem volt joga.
A történet előzménye: Donald Trump a kormányzati hatékonyság növelésével és a kiadások csökkentési terveinek kidolgozásával bízta meg Elon Muskot és Vivek Ramaswamyt. Az általuk vezetett szervezet afféle kormányapparátuson kívüli minisztérium lesz, amelynek fő célja a bürokratikus működtetési költségek lefaragása és a közigazgatási munkafolyamatok racionalizálása lesz. Ezek közül igen nagy port kavart a napokban Musk home office-szal kapcsolatos tervezete. A lényege egyszerű: visszakényszeríteni a szövetségi alkalmazottakat az irodáikba. Trump számára a politika is üzleti alapokon nyugszik, ahol a hatékonyság fokmérője az ellenőrizhetőség. Az Egyesült Államokban pedig a jelek szerint ezzel kezd nagy probléma lenni: egy frissen kiadott kongresszusi jelentés maximálisan Musk célkitűzéseinek ad igazat. A dokumentum szerint, ha a logisztikai személyzetet nem számítjuk, a köztisztviselőknek átlagosan mindössze 6 százaléka dolgozik teljes munkaidőben a hivatalában. Ramaswamy úgy fogalmazott, miután elsődleges feladatának tekinti a méregdrága kormányzati bürokrácia csökkentését, ha valaki a home office megszüntetése miatt felmond, azt az egyébként is tervezett létszámleépítés részének tekinti, így csak üdvözölni tudja majd a távozási szándékokat. Musk szerint az így megspórolt összeg akár 2 milliárd dollárra is rúghat.
A távmunka működik, Muskék pedig hazudnak?
A kormányzati dolgozók szakszervezetének elnöke az aláírás kapcsán hangsúlyozta: a világjárvány alatt elterjedt home office olyan eszköz volt (és ma is az), amely segített a szövetségi kormánynak növelni a hatékonyságot és fenntartani a munkavégzés folyamatosságát. Mint mondta, sem a kormányzati távmunkáról keringő pletykák, sem a kongresszusi jelentés nem tartalmaznak valós tényeket: az igazság az, hogy a szövetségi alkalmazottak több mint fele – munkája jellege miatt – egyáltalán nem tud távmunkát végezni, mindössze tíz százalékuk dolgozik home office-ban, a hibrid munkarendben tevékenykedők pedig a munkaidő hatvan százalékát az irodában töltik.
Trumpot azonban egyik magyarázat sem érdekli. Az elnök a kormányhivatalokban akarja látni a dolgozókat: „Minden tiszta lenne: ha nem jönnek vissza az irodába dolgozni, akkor elbocsátják őket. Erre most valaki a Biden-kormányzatból igazolást adott nekik arra, hogy öt évig ne kelljen visszajönniük. Ez volt a búcsúajándék a szakszervezetnek. Teljesen egyértelmű, hogy bíróság elé visszük az ügyet” – háborgott az új elnök, ám a szakszervezet máris jelezte, hogy áll a jogi eljárás elé. Mint közleményében fogalmazott: a szövetségi kormány által kötött kollektív szerződések kötelező érvényűek és a törvény értelmében végrehajtandók. „Bízunk benne, hogy az új kormány betartja a szakszervezeti szerződések tiszteletben tartásával kapcsolatos kötelezettségeit. Ha ezt nem teszik meg, készek állunk jogaink érvényesítésére” – írták.
Az egyetlen fél egyébként, aki nem nyilatkozott az ügyben, Biden elnök és kormányzata volt.
***
Kapcsolódó:
Fotó: Gage Skidmore