A törvény az törvény: ha nem kobozhatják el, akkor a hatóságoknak az eredeti állapotában kell fenntartani a szankcionált orosz milliárdos csodajárművét. Étel, üzemanyag, iPhone-ok, de még speciális WC-kefék is szerepelnek a számlákon.
Két év alatt az Egyesült Államok polgárai az adójukból több tízmillió dollárt költöttek Szulejmán Kerimov orosz milliárdos luxusjachtjára. Az Amadea névre hallgató, 230 millió dollár értékű hajó tulajdonosával szemben már 2018-ban tiltó rendelkezéseket hozott az amerikai kormányzat (többek között pénzmosással is vádolva), amelyek az ukrajnai háború kitörése óta csak súlyosbodtak.
A luxusjachtot 2022 májusában foglalták le a hatóságok: a szövetségi kormány azzal vádolta a milliárdost, hogy fiktív papírokkal próbálta leplezni, hogy ő a hajó tulajdonosa. Miután ez a szankciók egyértelmű megsértése, a hajó azóta San Diego kikötőjében vesztegel, várva, hogy véget érjen a háború, és újra megkezdhesse valamikor fényűző útját.
Luxuskarantén
A kényszerpihenő azonban kontraproduktívvá vált. Az amerikai törvények értelmében, amennyiben egy lefoglalt vagyontárgy értéke eléri a félmillió dollárt, csak bírósági ítélet birtokában lehet elkobozni. A szankciós politika (még) egyértelműen a lefoglalt eszközök megőrzésére épül, vagyis amennyiben a büntetőintézkedés oka megszűnik, azokat eredeti állapotában vissza kell szolgáltatni a tulajdonosának. Ennek fényében egy elkobzási eljárás olyan bonyolult (és valószínűleg eredménytelen) jogi procedúrát eredményezne, amelybe belevágni sem érdemes a szankciókat kivető félnek.
És éppen ez volt az, ami az amerikai adófizetők pénzét ebben az esetben (is) elkezdte zabálni.
Miután a hajót valamikor majd eredeti állapotában kell visszaszolgáltatni, a legénység ellátása, a karbantartási munkálatok és összességében minden, a jachttal kapcsolatos anyagi kiadás az Amerikai Egyesült Államokra hárult. Az adófizetők pénzéből havonta mintegy 1 millió dollárt költenek a legénység ellátására, az üzemanyagköltségre – és olyan kiadásokra, mint a kapitányok iPhone-jai vagy éppen speciális WC-kefék beszerzése.
Az amerikai hatóságok két és fél évvel ezelőtt óriási győzelemként ünnepelték a hajó lefoglalását, reklámozva az Egyesült Államok szigorát, amely nem hagy egérutat az „orosz rezsimet finanszírozó bűnözők vagyonának elrejtésére”. A helyzet azonban hamarosan rémálommá változott: a szankcionált vagyontárgyakból Washington eredetileg pénzt akart csinálni, amit aztán Ukrajnának utalhat át. Ez az összeg az évek folyamán mindössze a nevetséges 6 millió dollárt érte el, ellenben az állam kénytelen százmilliós nagyságrendben költeni arra, hogy épségben megőrizze a lefoglalt eszközöket. Vagyis jelenleg az Egyesült Államokban szinte jobban megéri szankcionált oligarchának lenni, mint egyszerű állampolgárnak.
***
Fotó: Dreamstime