Úgy tűnik, a G7 immár nem egy egyenrangú érdekkoalíció, inkább az Egyesült Államok irányította feszes gazdasági tömb, ahol a nyomasztó amerikai dominancia visz mindent. Ábrán mutatjuk, hogyan.
Az 1970-es években megalakult G7-es csoport az energiaválság közepén született azzal a céllal, hogy a nyugati gazdaságpolitikát érdekalapon kezdje el koordinálni. Az aranykornak azonban mindenféle szempontból vége. Az ezredforduló óta újabb és újabb feltörekvő gazdaságok jelentek meg a színen, ráadásul felbukkant a BRICS-csoport is, amely a globális dél államainak szövetségeként immár kifejezetten a G7 ellenében definiálja magát – egyre eredményesebben.
A G7-en belül ezzel párhuzamosan erősen átrendeződtek az erőviszonyok. Az 1980-as években, nem sokkal a megalakulás után még úgy-ahogy egyenrangúnak lehetett tekinteni a hét országot, az Egyesült Államokat, Japánt, Németországot, Franciaországot, Nagy-Britanniát, Olaszországot és Kanadát. Természetesen akkor is az Egyesült Államok dominált, de még messze nem olyan szinten, ahogyan napjainkban. Akkoriban a csoport gazdaságának 42 százalékát hozta (2,9 ezermilliárd dollárral), míg a népesség mindössze 37 százalékáért felelt. Összehasonlításképpen ott volt Japán (ez még az 1990-es években kezdődött stagnálási időszak előtt mért adat), amely a gazdaság 15 százalékát adta ugyan, de ezt a G7-népesség 19 százalékával tette meg.
A Visual Capitalist ábráján a vásárlóerő-paritással kiigazított GDP alapján látható az egyes tagállamok gazdasági részesedése a csoportban. Az adatok a Nemzetközi Valutaalaptól származnak, és természetesen nem számolja az Európai Uniót mint önálló tagot.
A 2024-es adatokból már világosan látszik: az Egyesült Államok teljesen átvette a G7 vezetői szerepét. Részesedése az összesített gazdaságból 29,2 ezermilliárd dollárral 52 százalék, vagyis egymaga többet tesz ki GDP-jével, mint az összes többi ország együttvéve. Piaci árfolyamon Amerika részesedése megközelíti a G7 60 százalékát. Ugyanakkor a többi ország arányaiban vagy a 80-as évek szintjén maradt, vagy csak némileg tudta bővíteni a G7 arányaihoz viszonyított gazdaságát. Bár Kanada mindössze 5 százalékon áll, a legnagyobb csökkenést Olaszország produkálta, amely az 1980-as években még 10, napjainkban már csak 6 százalékkal járul hozzá a csoport összgazdasági mutatóihoz.
***
Fotó: Dreamstime