A Tesla először jelentett éves szinten visszaesést az értékesítésben, miután 2024-ben nem sikerült teljesítenie a negyedéves szállítási célokat. A vállalat részvényei több mint 3 százalékot estek a bejelentés után, miközben az európai támogatások csökkenése és a kínai verseny is nyomás alá helyezi az elektromosautó-gyártót.
A Tesla 2024-es szállításai 1,79 millió járműre csökkentek, ami 1,1 százalékos visszaesés az előző évhez képest, ráadásul elmaradt az elemzők által várt 1,806 milliós becsléstől. A negyedik negyedévben 495 570 gépkocsit értékesített a vállalat, ami szintén nem érte el a szakértők várakozásainak megfelelő 503 269 darabos szintet. Az értékesített járművek közül 471 930 volt Model 3 és Model Y, míg 23 640 egyéb, beleértve a Model S szedánt, a Cybertruckot és a Model X prémium SUV-t. A cég 459 445 autót gyártott az október–decemberi időszakban.
Piaci nyomás és részvényárfolyam-ingadozás
A bejelentés után a Tesla részvényei 3,5 százalékot estek a nyitás előtti kereskedésben, jelezve a befektetők aggodalmát Elon Musk terveivel kapcsolatban. A vezérigazgató ugyanis korábban enyhe növekedést várt 2024-re, amit többek között kamatmentes finanszírozási akciókkal próbált elérni. Ugyanakkor fontos megjegyezni, hogy a Tesla részvényei így is több mint 60 százalékkal drágábbak, mint egy évvel ezelőtt, különösen az amerikai elnökválasztás után emelkedtek jelentősen, Musk vagyonát 400 milliárd dollár fölé növelve.
Az európai támogatások csökkenése, az amerikai fogyasztók alacsonyabb árfekvésű hibrid járművek felé fordulása és a kínai BYD elektromosautó-gyártó által támasztott erősödő verseny nehezíti a Tesla helyzetét. A vállalat 2024-ben több csalódást keltő negyedéves eredményt jelentett, amikor sem az árengedmények, sem az új teherautó bevezetése nem bizonyult elég vonzónak a vásárlók számára. A kihívásokra válaszul Musk érdeklődése az önvezető taxik felé fordult, és jelentősen támogatta Donald Trump kampányát, remélve, hogy a republikánus jelölt választási sikere szabályozási könnyítéseket hozhat a cégnek.
Az elemzők szerint a Tesla a közeljövőben a jelenlegi modellek olcsóbb verzióira és a Cybertruck sikerére kell hogy támaszkodjon, mivel az önvezető technológia még évekre van a széles körű bevezetéstől. A Cybertruck iránti kereslet azonban gyengének mutatkozik. Európában különösen nehéz a társaság helyzete, ahol októberben 24 százalékkal csökkentek a Tesla-regisztrációk, és a Volkswagen Group Škoda Enyaq SUV-je letaszította a Model Y-t az elektromos járművek eladási listájának éléről.
A Tesla múlt évi árcsökkentései, amelyekkel a BYD és más gyártók által támasztott versenyre reagált, negatívan hatottak a jármű-értékesítések profitjára. A Wall Street elemzői azonban 2025-re a kereslet élénkülését várják, különösen az amerikai jegybank várható kamatcsökkentései miatt. A befektetők továbbra is bizakodók, részben Musk és Trump szoros kapcsolata miatt, bár egyes Tesla-tulajdonosok nem feltétlen örülnek.
A BYD szárnyal
A Teslával szemben a kínai BYD tavaly rekordszámú elektromos járművet és hibridet adott el világszerte, a jelentős hazai piaci verseny ellenére. Tavaly a Tesla legnagyobb riválisa 4,3 millió gépkocsit értékesített, ami jóval több, mint a korábban kitűzött 3,6 milliós cél.
A BYD 2024-ben 1,76 millió EV-t adott el, ez azonban nem volt elég ahhoz, hogy megelőzze a Teslát, és a világ legnagyobb darabszámban értékesített EV-gyártója legyen. A Li Auto, Kína első nyereséges EV-startupja, a Stellantis által támogatott Leapmotor és az okostelefon-gyártó Xiaomi szintén túlteljesítette a kitűzött célokat, 500 ezer, 290 ezer, illetve 135 ezer EV-t adtak el tavaly.
Az elmúlt évtizedben nyújtott több száz milliárd dolláros kormányzati támogatásoknak köszönhetően Kína várhatóan 2025-ben először fog több EV-t – köztük tisztán akkumulátoros és plug-in hibrid autót – értékesíteni, mint belső égésű motorral hajtott járművet.
Az autógyártóknak segített a tavaly áprilisban elindított csererendszer is, amely lehetővé tette, hogy a vásárlók 2740 dollárnyi (több mint egymillió forintnyi) támogatást kapjanak a régi benzinüzemű autójuk elektromosra cseréléséért. Azonban miközben néhány nagyobb márka jól teljesített, az intenzív verseny és az elhúzódó árháború számos szereplőre nyomást gyakorolt. Többtucatnyi vállalat, például a Xpeng és a Nio elmaradt az értékesítési céljaitól, még akkor is, ha növekedést könyvelhettek el.
Az egykor sikeres startupok, mint a HiPhi és a Baidu által támogatott Jidu az elmúlt évben összeomlottak.
Elemzők arra is rámutattak, hogy az olyan technológiai vállalatok, mint a Xiaomi és a Huawei belépése az iparágba, elmélyítette a versenyt. December 31-ig a Xiaomi több mint 135 ezer darabot adott el egyetlen modelljéből, a március végén piacra dobott SU7 szedánból, meghaladva a 130 ezres célt. Az alapító Lej Csün azt mondta, a csoport célja, hogy 2025-re több mint megduplázza ezt a számot. Li Jen-vej, a Kínai Autókereskedők Szövetségének szakértői bizottságának tagja szerint az ország EV-piaca hatalmas, így ebben szegmensben jelentős keresletre lehet számítani.
Hszi Csin-ping elnök újévi beszédében elismerte az iparág sikerét: „Kína éves termelési volumene az újenergia-hajtású járművekből először haladta meg a 10 millió darabot”.
Kapcsolódó: