A hatalmas kínai gátprojekt vízháborút fog kirobbantani Indiával? 

Szerző: | 2025. január. 6. | Geopolitika, Kiemelt, Zöldenergia

Indiában megkongatták a vészharangot, ugyanis Kína a tibeti Brahmaputra folyón építené meg a világ legnagyobb gátját. Bár Peking azt álltja, hogy az ambiciózus projekt elsősorban az energiatermelésre irányul, a szakértők attól tartanak, hogy drasztikusan megzavarhatja a folyó vízáramlását, ami milliók számára okozhat vízválságot Indiában.  


A területi viták miatt amúgy is törékeny a kapcsolat India és Kína között, ráadásul Kína egyre nagyobb figyelemmel kíséri India felemelkedését. Az a szándék pedig, hogy Peking átveheti az irányítást Ázsia egyik legnagyobb folyója felett, megbolygathatja az elmúlt évben kicsit javuló kapcsolatokat.  

A víz nagy kincs, láttunk már miatta háborúkat kitörni. 

A Brahmaputra folyó stratégiai jelentősége 

A Brahmaputra folyót nevezhetjük India egyik fő vízforrásának. Tibetből érkezik India északkeleti államaiba, végül Bangladesbe folyik tovább. Kína ambiciózus terve, hogy hatalmas gátat építsen Tibetben, jelentősen megváltoztathatja a folyómenti országokban a víz áramlását. A 137 milliárd dolláros projekt egy tektonikus lemezhatár mentén található területen épülne az ökológiailag érzékeny Himalája régióban. A tervezett gátat a Himalájában egy szurdokban építenék meg, ahol a Brahmaputra éles fordulatot vesz, mielőtt belépne az indiai Arunácsal Prades területére.  

Kína álláspontja 

Peking azzal érvel, hogy a gát Kína energiaszükségletét fogja kielégíteni, és nem zavarja a lentebbi vízáramlást. Ez az érvelés azonban nem igazán enyhíti az indiaiak növekvő aggodalmait. A szakértőik attól tartanak, hogy egy ilyen nagyszabású projekt drasztikusan csökkentheti a folyó vízhozamát, ami hatással lesz a mezőgazdaságra, az energiatermelésre és milliók megélhetésére India északkeleti államaiban.   

Mi a tét India számára? 

Amellett, hogy a Brahmaputra alapvető vízkészletet biztosít Indiának, sokan tartanak attól is, hogy a folyó feletti kínai ellenőrzéssel Peking befolyással lehet a jövőbeli geopolitikai vitákra. A két nemzet között folyamatosak a területi feszültségek. Korábban mindkét ország együttműködött a vízmegosztási protokollok kidolgozásában, de Kína növekvő ráhatása a folyóra félelmet vált ki.  

Ha a gát komoly hatással lesz a vízellátásra, Indiának súlyos vízhiánnyal kell szembenéznie, ami jelentős gazdasági és környezeti következményekkel járhat.  

A kérdés tehát továbbra is fennáll: képes lesz-e Kína és India megoldani ezt a növekvő vízügyi vitát, mielőtt az teljes válságba torkollna? A válasz meghatározhatja az amúgy is feszült kapcsolatuk jövőjét, és évekre átalakíthatja a térség geopolitikai tájképét. Ahogy Kína megagátprojektje felpörög, a szakértők arra is figyelmeztetnek, hogy az ambiciózus terv újfajta konfliktust robbanthat ki – nem a földért vagy a területért, hanem a föld egyik legértékesebb erőforrásáért, a vízért. 

Kapcsolódó:  

Ezek is érdekelhetnek

trend

[monsterinsights_popular_posts_widget]

Promóció

Hazai válogatás

Promóció

Kövess minket

Facebook

Instagram

LinkedIn